85%
    22°C 21.6°C / 21.6°C
    41%

Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς μετά από τραυματισμό στο δεύτερο σετ [ Βίντεο ]

Ο τραυματισμός στο δεξί γόνατο στέρησε από τον Στέφανο Τσιτσιπά την ευκαιρία να διεκδικήσει μέχρι τέλους την πρόκρισή του στα προημιτελικά του μονού ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά του Τόκιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε από τον Γάλλο Ουγκό Ιμπέρ με 2-1 (6-2, 6-7, 2-6), σε ένα ματς που φάνηκε να «ελέγχει» στην αρχή, κάνοντας «περίπατο» στο πρώτο σετ (6-2), όμως «πλήρωσε» τον τραυματισμό του στο φινάλε του δεύτερου σετ, το οποίο έχασε στο τάι-μπρέικ.

Ο Τσιτσιπάς «γύρισε» το γόνατό του και παρότι σηκώθηκε για να συνεχίσει τον αγώνα μετά τις πρώτες ιατρικές βοήθειες, ήταν ξεκάθαρο πως δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του ματς, με αποτέλεσμα να χάσει «σβηστά» το τρίτο σετ με 6-2 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Τσιτσιπάς - Σάκκαρη προκρίθηκαν στους 8 στο μεικτό διπλό
Οι Έλληνες πρωταθλητές κέρδισαν το δίδυμο των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ από τον Καναδά με 2-0 σετστον πρώτο γύρο του μεικτού διπλού στο ολυμπιακό τουρνουά τένις.
Νικηφόρα πρεμιέρα, αλλά με δυσκολίες για τον Τσιτσιπά
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά στην πρώτη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς αγώνες, καθώς νίκησε δύσκολα σήμερα, στον 1ο γύρο, στο «Ariake tennis Park» του Τόκιο τον Γερμανό Φίλιπ Κόλσραϊμπερ, No 112 στον...
Αποκλείστηκε στα προημιτελικά το δίδυμο Τσιτσιπά-Σάκκαρη
Τελικά το ελληνικό δίδυμο των Στέφανου Τσιτσιπά και Μαρίας Σάκκαρη δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά τένις, καθώς ηττήθηκε με 2-1 σετ από τους Αυστραλούς Τζον Πιρς και Άσλεϊ...
Σκοτσέζικο ντους
Αδοξος αποκλεισμός του Τσιτσιπά από τον Ουμπέρ στο μονό, αλλά άνετη πρόκριση Στέφανου και Μαρίας στο μικτό διπλό με 2-0 επί του Καναδά.