Επέστρεψε στις νίκες, με όπλα την άμυνα και τον... Βεζένκοφ

Μια σημαντική νίκη στην προσπάθειά του να πλασαριστεί στην πρώτη οκτάδα της Euroleague, σημείωσε απόψε (Παρασκευή) ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στο ΣΕΦ με 89-72, της γερμανικής Μπάγερν Μονάχου

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν περιθώριο για άλλη απώλεια μετά την ήττα από την Άλμπα την προηγούμενη αγωνιστική, ωστόσο στα πρώτα τρία δεκάλεπτα δεν είχε καταφέρει να επιβάλει τον ρυθμό του, αφήνοντας τους Γερμανούς να πιστέψουν ότι μπορούν να είναι αυτοί οι νικητές.

Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση, πήραν διψήφιο προβάδισμα λίγα λεπτά πριν από το τελικό σφύριγμα, το οποίο τους επέτρεψε να φτάσουν άνετα στη νίκη.

Πρωταγωνιστής στην επιτυχία του Ολυμπιακού ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, που πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 20 πόντους (και 5/6 τρίποντα).

Σε κάθε περίπτωση, η ελληνική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-12 (νίκες με ήττες), ενώ η Μπάγερν υποχώρησε περαιτέρω στη βαθμολογική κατάταξη (ρεκόρ: 6-14).

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72.

ΜΠΑΣΚΕΤ
«Αυτοκτονία» Ολυμπιακού στο Μόναχο
Ήττα Ολυμπιακού με 85-82 στο Μόναχο, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν στο τέταρτο 10λεπτο του αγώνα που ήλεγχαν για 30 συναπτά λεπτά.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Νίκησε άνετα και ελπίζει
Παρά το άγχος και τις σημαντικές απουσίες ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι από νωρίς και δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπάγερν Μονάχου (89 – 69) στο ΣΕΦ, με τη νίκη να τον διατηρεί εντός οκτάδας της...
ΜΠΑΣΚΕΤ
Ανάσα στο Μόναχο
Ο Ολυμπιακός έσπασε το αρνητικό σερί των τελευταίων τριών αναμετρήσεων και επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 72-62. Οι ερυθρόλευκοι έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Σπανούλη και Στρέλνιεκ...
ΜΠΑΣΚΕΤ
Στο... άντρο του Σφαιρόπουλου
Μετά τις μεγάλες νίκες που πέτυχε με μισή ομάδα επί της ΤΣΣΚΑ και της Βιλερμπάν, ο Ολυμπιακός (11-14) δοκιμάζεται απόψε (21.05, NS2) στην «καυτή» έδρα της Μακάμπι (17-8) του Γιάννη Σφαιρόπουλου.
ΜΠΑΣΚΕΤ
«Έμφραγμα» στη λήξη για τον Ολυμπιακό στο Τελ Αβίβ
Με ένα τρίποντο του Γουίλμπεκιν δέκα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του παιχνιδιού η Μακάμπι στέρησε στον Ολυμπιακό μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη (71-70 )για τη Euroleague.
ΜΠΑΣΚΕΤ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεν συμπληρώνει δεκάδα απόψε με Βιλερμπάν στο σεφ
Κανείς δεν θα ήθελε να είναι στην απελπιστική θέση που βρίσκεται ο προπονητής του Ολυμπιακού ενόψει της αποψινής αναμέτρησης με τη Βιλερμπαν (9-15) στο ΣΕΦ, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.