Άντεξε 60 λεπτά η ΑΕΚ UPD

Ήττα με 0-2 από τη Μπάγερν Μονάχου μέσα στο ΟΑΚΑ | INTIME SPORTS

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ της πρωταθλήτριας Ελλάδας και της πρωταθλήτριας Γερμανίας ήταν εμφανής πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι, όμως αυτό αποτυπώθηκε και μέσα στο γήπεδο με τη Μπάγερν να ελέγχει το ματς και να παίρνει τη νίκη με 0-2 απέναντι στην ΑΕΚ.

Οι Βαυαροί είχαν αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουν, έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και άνοιξαν το σκορ στο 61' με τον Χάβι Μαρτίνεθ. Μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έκανε το 0-2 και «τελείωσε» τις όποιες ελπίδες είχε η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και φρόντισε να μην αιφνιδιαστεί ξανά όπως είχε γίνει με τη Μπενφίκα. Η Μπάγερν είχε την κατοχή της μπάλας, όμως η ΑΕΚ είχε κλείσει τους διαδρόμους και δεν έδινε δικαίωμα στους Γερμανούς να απειλήσουν τον Μπάρκα.

Χωρίς πολλά ρίσκα η «Ένωση» μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι η ατομική ποιότητα των Βαυαρών τους έδωσε τη δυνατότητα να φτάσουν σε δύο περιπτώσεις κοντά στην εστία της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε να δημιουργήσει καλές προϋποθέσεις για γκολ, τουλάχιστον στα πρώτα δέκα λεπτά, και απείλησε με τον Μπακασέτα και τον Κλωναρίδη.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι Βαυαροί πήραν απόλυτα τα ηνία του αγώνα, πίεσαν και προηγήθηκαν με τον Χάβι Μαρτίνεθ στο 61'. Ο Ισπανός χαφ βρέθηκε στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ μετά και έκανε το 0-1 για την ομάδα του. Πριν προλάβουν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι, η Μπάγερν σκόραρε ξανά με τον Λεβαντόφσκι (64') και κάπου εκεί το ματς τελείωσε.

Στα υπόλοιπα λεπτά το αγώνα η ομάδα του Νίκο Κόβατς έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό, ενώ προς το τέλος έφτασε κοντά στο 0-3, αλλά ο Μπάρκας κράτησε χαμηλά τα επίπεδα του σκορ.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν για τρίτη φορά σε ισάριθμους αγώνες στον 5ο όμιλο του Champions League, ενώ οι Βαυαροί ανέβηκαν στην πρώτη θέση και περιμένουν το αποτέλεσμα της συνάντησης που έπεται, ανάμεσα στον Άγιαξ και την Μπενφίκα.

Συνθέσεις

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος (84' Γκάλο), Σιμόες, Μπακασέτας, Μάνταλος (76' Αλεφ), Κλωναρίδης (64' Μπογέ), Πόνσε.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Σούλε, Χούμελς, Τιάγκο, Μαρτίνεθ, Ραφίνια, Κίμιχ, Χάμες (62' Γκορέτσκα), Γκνάμπρι (75' Μίλερ), Ρόμπεν, Λεβαντόφσκι (84' Βάγκνερ).

► Η Ένωση βρίσκεται στην τελευταία θέση του 5ου ομίλου, χωρίς βαθμό.

Στους άλλους αγώνες της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

• Αγιαξ - Μπενφίκα 1-0 (5ος ΟΜΙΛΟΣ)
  • Σαχτάρ Ντόνετσκ - Μάντσεστερ Σ. 0-3 (6ος ΟΜΙΛΟΣ)
  • Χοφενχάιμ - Λιόν 3-3 (6ος ΟΜΙΛΟΣ)
  • Ρεάλ Μαδρίτης - Βικτόρια Πλζεν 2-1 (7ος ΟΜΙΛΟΣ)
  • Ρόμα - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3-0 (7ος ΟΜΙΛΟΣ)
  • Γιουνγκ Μπόις - Βαλένθια 1-1 (8ος ΟΜΙΛΟΣ)
  • Μάντσεστερ Γ. - Γιουβέντους 0-1 (8ος ΟΜΙΛΟΣ)