Νίκη - «οξυγόνο» για Παναιτωλικό, έχασε έδαφος ο Άρης

Τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά του να παραμείνει στη Super League 1, πήρε απόψε (Κυριακή) ο Παναιτωλικός, νικώντας στο Αγρίνιο τον φιλόδοξο Άρη με 2-0.

Έτσι, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 13 βαθμούς, αλλά παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας απόσταση 4 βαθμούς από τον ουραγό Πανιώνιο.

Από την πλευρά του, ο Άρης δεν κατάφερε να ανέβει περαιτέρω στον βαθμολογικό πίνακα και να εδραιώσει τη θέση του στην πρώτη 6άδα που οδηγεί στα πλέι οφ. Παραμένει πάντως, στην 5η θέση με 29 βαθμούς.

Από τα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήθελαν πολύ τη νίκη στο σημερινό ματς. Έτσι, πήραν σιγά-σιγά την πρωτοβουλία, περιορίζοντας σε παθητικό ρόλο τους αντιπάλους τους, οι οποίοι επιχείρησαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.

Οι ευκαιρίες δεν άργησαν να έρθουν για τον Παναιτωλικό, που βρήκε πάντως τον δρόμο για τα δίκτυα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ρόσα (στο 58ο λεπτό). Το τέρμα αυτό ανέβασε την «ψυχολογία» των γηπεδούχων που έφτασαν στη συνέχεια και σε ένα δεύτερο γκολ, με τον ίδιο σκόρερ (Ρόσα, στο 73').

Μπροστά στο φάσμα της ήττας, ο Άρης βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, χωρίς όμως να είναι αποτελεσματικός.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός: Κνετ, Λιάβας (88' Μαριάλ), Σίενστεντ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Ντάλσιο, Ταχάρ, Τζανακάκης (62' Μουνιέ), Άλβαρες (81' Μαλής), Ρόσα, Ντάουντα.

Άρης: Κουέστα,Σόουζα, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κόρχουτ (83' Μαρτίνεζ),Σάσα, Μπα (64' Τόνσο), Φετφατζίδης, Λάρσον, Γκάμα (42' Ντιγκινί), Ντουρμισάι.

Οριστικά στην εξάδα ο Άρης, βυθίστηκε περαιτέρω ο Πανιώνιος
Ξεκαθαρίζουν σιγά-σιγά τα πράγματα τόσο για τις θέσεις που οδηγούν στην πρώτη εξάδα, όσο και στην ουρά του πρωταθλήματος για τη Super League 1.
Ουδέν πρόβλημα για Παναθηναϊκό κόντρα στον Παναιτωλικό
Στο ματς ξεχώρισε ο νεαρός Γιώργος Βαγιαννίδης που έκανε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα με τους «πράσινους», σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ.
Εδραιώνεται στην 6άδα ο Άρης, βυθίζεται περαιτέρω ο Πανιώνιος
Νίκη που τον σταθεροποιεί στις πρώτες θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ, σημείωσε ο Άρης, επικρατώντας στην έδρα του με 2-0 του Πανιωνίου.