53%
    8°C 8.4°C / 8.4°C
    71%

Τον πρόδωσε η άμυνα

Τη δεύτερή του ήττα στη φετινή Euroleague γνώρισε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Παρασκευής, παίζοντας στη Μόσχα κόντρα στη γηπεδούχο ΤΣΣΚΑ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το τελικό 88-82 φανερώνει την αδυναμία της ελληνικής ομάδας να αναχαιτίσει τους παίκτες των γηπεδούχων, με τον Ουίλ Κλάιμπερν να έχει 29 πόντους (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/8 βολές) να αποτελεί την αιχμή του δόρατος για τη ΤΣΣΚΑ.

Από πλευράς Ολυμπιακού, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν καταπληκτικός, κάνοντας ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους (4/4δ., 7/10τρ., 3/5β.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν δυναμικό ξεκίνημα, παίρνοντας προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση στο β' δεκάλεπτο και πήραν διψήφια διαφορά με το κλείσιμο του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός πίεσε για να ξαναμπεί στο ματς, μείωσε στο τρίποντο (66-63 στο 32'), όμως δεν κατάφερε κάτι καλύτερο, αν και πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 16 (2), Μπολόμποι 16 (1), Ούχοφ, Χάκετ 4 (1), Βόιτμαν 3 (1), Κλάιμπερν 29 (3), Φαρίντ, Κουρμπάνοφ 10 (2), Σβεντ 10 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6, Ντόρσεϊ 32 (7), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 6, Σλούκας 2, Μάρτιν 5, Βεζένκοβ 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 5 (1), Ζαν-Σαρλ 11 (1), ΜακΚίσικ 5.

ΜΠΑΣΚΕΤ
Δώρο Σπανούλη στον Τζέιμς
Ενα φάουλ του Βασίλη Σπανούλη καθόρισε τον αγώνα του Ολυμπιακού απέναντι την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που ηττήθηκε με 75-74.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Στην εκπνοή έχασε μια μεγάλη ανατροπή ο Ολυμπιακός
Οι ερυθρόλευκοι έκαναν μια εκπληκτική επιστροφή από το -25, πάλεψαν στα ίσια για τη νίκη με την ΤΣΣΑΚ, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή μέσ στο ΣΕΦ.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Θρίαμβος στο Μιλάνο!
Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας επικρατώντας με 80-77 της Αρμάνι Μιλάνο.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Βαριά ήττα για τον Ολυμπιακό στη Μόσχα
Μόνο για ένα δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικός ο Ολυμπιακός κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, με τους «ερυθρόλευκους» να υποχρεώνονται σε ήττα με σκορ 80-61, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για τη Euroleague.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Στο... άντρο του Σφαιρόπουλου
Μετά τις μεγάλες νίκες που πέτυχε με μισή ομάδα επί της ΤΣΣΚΑ και της Βιλερμπάν, ο Ολυμπιακός (11-14) δοκιμάζεται απόψε (21.05, NS2) στην «καυτή» έδρα της Μακάμπι (17-8) του Γιάννη Σφαιρόπουλου.