22°C 21.8°C / 21.8°C
    37%
AP PHOTO

Σκόνταψε η Γαλλία στη σκληροτράχηλη Ουγγαρία

Σημαντικό βαθμό απέσπασε η Ουγγαρία απέναντι σε ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, τη Γαλλία (τελικό σκορ: 1-1), σε ματς για την 2η αγωνιστική του ΣΤ' ομίλου, για το Euro 2020.

Έτσι, οι Ούγγροι (με 1 βαθμό σε 2 ματς) έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης για τους «16» και θα τα δώσουν όλα στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής, κόντρα στη Γερμανία. Την ίδια στιγμή, οι Γάλλοι (4 βαθμοί) είναι αγκαλιά με το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο αγώνας ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους Γάλλους που ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο για τα αντίπαλα δίκτυα. Έτσι, παρά τις ευκαιρίες που δημιουργούσαν, η ουγγρική εστία παρέμενε ανέπαφη.

Κόντρα στη ροή του ματς, η Ουγγαρία βρήκε γκολ λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (με τον Φιόλα), βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στους τρικολόρ.

Στην επανάληψη, οι Γάλλοι έπαιξαν φουλ επίθεση προκειμένου να ανατρέψουν την κατάσταση, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Γκριεζμάν (στο 66ο λεπτό), όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Η «νεκροψία» συνεχίζεται
Θα τελειώσει το Euro 2020 και ο αποκλεισμός της Γαλλίας θα συζητιέται ακόμα. Τα πρώτα αποτελέσματα της «νεκροψίας» ήδη φωτογραφίζουν πολλούς υπευθύνους για την αποτυχία της πρωταθλήτριας κόσμου
Νέος καβγάς για τη μαμά Ραμπιό
Στη διάρκεια του αγώνα Γαλλίας – Ελβετίας, στις εξέδρες της «Νατσιονάλα Αρένα» του Βουκουρεστίου γινόταν ένα άλλο... ματς, άλλο ένα φιάσκο για τα γαλλικά χρώματα. Πρωταγωνίστρια η μητέρα του Αντριέν Ραμπιό,...