72%
    24°C 23.7°C / 23.7°C
    34%
Έμεινε ζωντανό το Λαύριο στο θρίλερ με τον Προμηθέα

Μια πολύτιμη νίκη που το διατηρεί στο κυνήγι της πρόκρισης για τα τελικά της Α1 μπάσκετ, πέτυχε το Λαύριο το βράδυ της Δευτέρας, λυγίζοντας στην παράταση τον Προμηθέα με 85-79 (70-70 ολοκληρώθηκε ο κανονικός αγώνας).

Έτσι οι γηπεδούχοι απέτρεψαν το 3-0 υπέρ του Προμηθέα σε αυτή τη σειρά των ημιτελικών, μείωσαν σε 2-1 και θα τα δώσουν όλα την ερχόμενη Πέμπτη (27/05, 20:00) στο «Δ. Τόφαλος», προκειμένου να ισοφαρίσουν και να διεκδικήσουν την πρόκριση σε πέμπτο ματς.

Από την πλευρά της η ομάδα της Πάτρας που δεν κατάφερε να κάνει το sweep, «προδόθηκε» στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας και της παράτασης απ’ τις κακές επιλογές της στην επίθεση.

Το Λαύριο, με τους Γερομιχαλό, Μουράτο και Ντιαλό να δίνουν λύσεις επιθετικά, πήρε ένα ισχνό προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Αγκμπελίζ και τον Κλαβέλ να απαντούν διατηρώντας την απόσταση των δύο ομάδων στο... σουτ (24-21). Στη δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας έσφιξε την άμυνά του και με πληθωρική παρουσία απ’ τον Δημήτρη Αγραβάνη κατάφερε να «χτίσει» μία μικρή διαφορά την οποία ωστόσο, δεν κράτησε ως το φινάλε του ημιχρόνου, καθώς το Λαύριο μείωσε στον πόντο (43-44).

Ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο με τον Προμηθέα να βρίσκει μεγάλα σουτ απ’ τον Τζέριαν Γκραντ, αλλά τον Μουράτο να κρατάει το Λαύριο «μέσα» στο ματς και τη διαφορά στο δίποντο (57-59). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα 8 πόντων 58-66 χάρη στο τρίποντο του Γιαννόπουλου, όμως το Λαύριο με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις ανέτρεψε ξανά τα δεδομένα και με ένα 9-0 προσπέρασε ξανά.

Στα τελευταία 3’14’’, με το σκορ κολλημένο στο 70-70, οι δύο ομάδες  τα «έσπασαν» (έχασε ευκαιρία ο Λούντζης με 0/2 βολές στα 24’’) και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου το Λαύριο βρήκε «μεγάλα» καλάθια απ’ τους Κόζι και Κάρτερ κι έφτασε στην πολύτιμη νίκη-ανάσα.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70, 85-79 παρ.

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 14, Μουράτος 16, Ντιαλό 6, Ντέιβις 15 (1), Γερομιχαλός 10 (2), Κόζι 9 (3), Σάβατζ 11 (3), Ανοσίκε 4.

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελίζ 10, Κλαβέλ 9 (1), Γ. Αγραβάνης 2, Φορντ 10 (1), Τζέριαν Γκραντ 20 (1), Λούντζης 6, Δ. Αγραβάνης 16 (1), Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος 6 (2).

ΜΠΑΣΚΕΤ
Νίκησε αλλά δεν προκρίθηκε (ακόμη)
Η ένσταση του Προμηθέα λόγω παράβασης κανονισμών από τους διαιτητές λίγο πριν τη λήξη του αγώνα καθυστερεί τη συμμετοχή του Λαυρίου στους τελικούς του πρωταθλήματος.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Ιστορική πρόκριση για το Λαύριο στους τελικούς της Α1
Τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του πέτυχε το Λαύριο, επικρατώντας με 81-74 του Προμηθέα, στο πλαίσιο των ημιτελικών στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ /Basket League.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Το Λαύριο έμεινε ζωντανό
Σε 2-1 μείωσε τη σειρά των ημιτελικών το Λαύριο που επικράτησε του Προμηθέα στην παράταση με 85-79.
ΜΠΑΣΚΕΤ
«Ματς μπολ» για τον Προμηθέα στο Λαύριο
Μια νίκη μακριά από την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος βρίσκεται πλέον ο Προμηθέας μετά τη νίκη θρίλερ απέναντι στο Λαυρίο με 68-66.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Ο Προμηθέας στα ημιτελικά
Ο Προμηθέας νίκησε στο τρίτο και καθοριστικό προημιτελικό της σειράς με το Περιστέρι και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.