71%
    44%
Άγγιξε τελικό η Σίτι μέσα στο Παρίσι
AP PHOTO

Με σκορ 2-1 επιβλήθηκε εκτός έδρας η Μάντσεστερ Σίτι της Παρί Σεν Ζερμέν, κάνοντας το μεγάλο βήμα για πρόκριση στον τελικό του Champions League.

Σε αυτόν, τον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τα ημιτελικά της διοργάνωσης που έγινε στο «Παρκ ντε Πρενς», οι Άγγλοι έφτασαν στη νίκη με ανατροπή, καθώς οι Γάλλοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως η Σίτι μέσα σε 6 λεπτά άλλαξε τελείως τα δεδομένα του αγώνα. Πλέον, στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης (4/05) στο «Ετιχαντ» οι «Πολίτες» έχουν το απόλυτο προβάδισμα για να «σφραγίσουν» το πρώτο «εισιτήριο» του μεγάλου τελικού της 29ης Μαΐου, με τους «Παριζιάνους», που είχαν σε πολύ κακό βράδυ τους Μπαπέ και Νεϊμάρ, να καλούνται για μία μεγάλη ανατροπή, προκειμένου να βρεθούν αυτοί για δεύτερη σερί σεζόν στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ήταν καλύτερη στα πρώτα 45 λεπτά και προηγήθηκε δίκαια με το 5ο γκολ του Μαρκίνιος στις 12 τελευταίες εμφανίσεις του στο Champions League, τέρμα που προήλθε από την ασίστ του Ντι Μαρία. Με αυτή ο Αργεντινός έφτασε τις 103 με την φανέλα της Παρί, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ που είχε ο Βόσνιος, Σαφέτ Σούσιτς στα εννέα χρόνια που αγωνίστηκε στο γαλλικό συγκρότημα (1982-1991).

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Σίτι ήταν μία εντελώς διαφορετική ομάδα. Έβαλε την μπάλα κάτω, πίεσε την εστία του Νάβας και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 65΄ με το τυχερό γκολ του Ντε Μπρόινε (φέρει ευθύνη και ο Κοσταρικανός γκολκίπερ που αιφνιδιάστηκε μετά τη σέντρα του Βέλγου), που ήταν το 10ο του τέρμα στο Champions League και έβδομο σε φάση με τα νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης.

Έξι λεπτά μετά, με απευθείας φάουλ ο Μαχρέζ έδωσε προβάδισμα στους βέβαιους πρωταθλητές Αγγλίας, οι οποίοι στα τελευταία 29 ματς του CL έχουν μόλις 2 ήττες, ενώ μετρούν 18 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και 12 νίκες στα πρόσφατα 14 ματς που έδωσαν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Το έργο των «Σίτιζενς» έγινε ακόμη πιο εύκολο μετά το 77ο λεπτό και την αποβολή του Γκεγε για ένα αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Γκιντογκάν.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων ημιτελικών του Champions League:

• Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Τσέλσι (Αγγλία)... 1-1 (29΄ Μπενζεμά - 14΄ Πούλισικ)
  • Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)-Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)... 1-2 (15΄ Μαρκίνιος - 65΄ Ντε Μπρόινε, 71΄ Μαχρέζ)
Ο «καταστροφικός» Νεϊμάρ
Ο ημιτελικός του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Μάντσεστερ Σίτι ήταν για τον Νεϊμάρ μια μεγάλη ευκαιρία. Ομως, αντί για τον Δρα Τζέκιλ, στον αγωνιστικό χώρο έκανε την εμφάνισή του ο... Μίστερ Χάιντ.
Συνταγή επιτυχίας με νέα συστατικά
Πώς ο Πεπ Γουαρδιόλα οδήγησε τη Μάντσεστερ Σίτι στον παρθενικό της τελικό σε Τσάμπιονς Λιγκ ● Οπως αποδείχθηκε, το πρόβλημα δεν ήταν στην επίθεση, μα στην αμυντική λειτουργία.
Η Σίτι άλλαξε τα δεδομένα
Οι Αγγλοι έχουν προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στην Παρί που ψάχνει «διπλό» και περιμένει τον Μπαπέ.
Οχι πια Παρί-ας στην Ευρώπη...
Η Παρί Σεν Ζερμέν είναι έτοιμη να διεκδικήσει ένα καλό αποτέλεσμα στον πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι.
«Ερωτευμένος με τον Μπαπέ»
Πριν από δύο μήνες, στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, η Παρί Σεν-Ζερμέν είχε εντυπωσιάσει με το 3-0 επί της Ρεάλ Μαδρίτης.