89%
    100%
Σπουδαία διπλά για Παρί και Τσέλσι στους «8» του Campions League

Μεγάλες νίκες απέναντι σε Μπάγερν και Πόρτο πέτυχαν εκτός έδρας η Παρί σαν Ζερμέν και η Τσέλσι, με τις δύο ομάδες να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Στο Μόναχο, στην επανάληψη του περσινού τελικού η γαλλική ομάδα σόκαρε τους Βαυαρούς, σκοράροντας τρία γκολ και παίρνοντας τη νίκη με 2-3. Με τους Εμπαμπέ και Νεϊμάρ σε μεγάλη μέρα η Παρί προηγήθηκε με 0-2 μόλις στο 28’ πληγώνοντας τους πρωταθλητές Ευρώπης. Η Μπάγερν βρήκε γκολ πριν το ημίχρονο με τον Τσούπο-Μότιγνκ, ενώ μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μίλερ (60’). Τα πανηγύρια, όμως, δεν κράτησαν για πολύ, αφού ο Εμπαπέ στο 68’ σκόραρε ένα φοβερό γκολ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ για την ομάδα του.

Φοβερό ματς στη Γερμανία , με τον επαναληπτικό στο Παρίσι να αναμένεται με ανυπομονησία.

Οι συνθέσεις

Μπάγερν Μονάχου (Χ. Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Σούλε (42’ Μπόατενγκ), Αλάμπα, Ερναντέζ, Γκορέτσκα (33’ Ντέιβις), Κίμιχ, Σανέ, Μίλερ, Κομάν, Τσούπο-Μοτίνγκ.

Παρί Σεν Ζερμέν (Μ. Ποτσετίνο): Νάβας, Νταγκμπά, Μαρκίνιος (30’ Ερέρα), Κιμπεμπέ, Ντιαλό (46’ Μπάκερ), Ντανίλο, Γκέιγ, Ντι Μαρία (71’ Κεν), Νεϊμάρ, Ντράξλερ, Εμπαπέ.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Τσέλσι νίκησε 0-2 την (τυπικά γηπεδούχο) Πόρτο και σχεδόν αγκάλιασε την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Στο Σάντσεθ Πιχουάν οι παίκτες του Τόμας Τούχελ έδειξαν μεγάλη… κυνικότητα και προηγήθηκαν στο 32’ με γκολ του Μέισον Μάουντ, στην πρώτη τους τελική προσπάθεια στον αγώνα. Μέχρι εκείνο το σημείο οι Πορτογάλοι είχαν το πάνω χέρι στο ματς.

Η επανάληψη βρήκε την Πόρτο να πιέζει για την ισοφάριση χωρίς επιτυχία και όταν οι παίκτες του Κονσεισάο έμεινα από δυνάμεις, οι Λονδρέζοι το εκμεταλλεύτηκαν και σκόραραν ξανά με τον Τσίλγουελ στο 85.

Η ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα στο ίδιο γήπεδο.

Συνθέσεις

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Μαρτσεσίν, Μαναφά (83' Κονσεϊσάο), Πέπε, Μπεμπά, Zαϊντού, Γκρούγιτς, Ουρίμπε, Οτάβιο (83' Βιέιρα), Koρόνα, Λουίς Ντίας, Μαρεγκά (83' Μαρτίνες)

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Τζέιμς (80' Τιάγκο Σίλβα), Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Τσίλγουελ, Μάουντ (80' Καντέ), Χάβερτς (65' Ζιρού), Βέρνερ (65' Πούλισικ)

Βραδιά επιβεβαίωσης των φαβορί
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Αρσεναλ επικράτησαν στους αγώνες του Γιουρόπα Λιγκ και φτάνουν όλο και πιο κοντά στα τελικά της διοργάνωσης.
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα
Φέτος οι «πολίτες» έκαναν το παραπάνω βήμα και έφτασαν στους 4 του Τσάμπιονς Λιγκ μετά τις δύο νίκες επί της Ντόρτμουντ.
Σχέδιο φιέστας στο Λιμάνι
Τα στελέχη της ΠΑΕ επεξεργάζονται ιδέες και τρόπους, ώστε η φιέστα για το πρωτάθλημα να εξυπηρετήσει τόσο την περίσταση όσο και τις συνθήκες που διαμορφώνει η πανδημία.