9°C 8.9°C / 10.0°C
    78%
    49%
Στην εκπνοή έχασε μια μεγάλη ανατροπή ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν μια εκπληκτική επιστροφή από το -25, πάλεψαν στα ίσια για τη νίκη με την ΤΣΣΑΚ, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή μέσ στο ΣΕΦ.

Μετά από ένα ματς που έφερε τους εφιάλτες των περασμένων φάιναλ φορ για τη ρωσική ομάδα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκαν τη δύναμη να γυρίσουν ένα χαμένο παιχνίδι, αλλά γνώρισαν την ήττα με 74-75.

Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο, καθώς ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ κακό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ έβρισκε τις λύσεις που χρειαζόταν και άρχισε να χτίζει μια διαφορά που, στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, έφτασε στους 25 πόντους.

Κι ενώ οι περισσότεροι πίστευαν ότι η ελληνική ομάδα θα διασυρθεί εντός έδρας, το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια άλλη ιστορία.

Με μπροστάρηδες τους ΜακΚίσικ (24 πόντοι) και Βεζένκοφ (14 πόντοι) οι παίκτες του Γ. Μπαρτζώκα άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και μπόρεσαν να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο -10.

Το ματς έγινε.. .γκραν κινιόλ στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς οι ερυθρόλευκοι πίεσαν πολύ, πέρασαν και μπροστά στο σκορ και έδειξαν ότι μπορούν να κάνουν μια ακόμη επική ανατροπή απέναντι στην ΤΣΣΚΑ.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα κύλησαν με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, όμως 2,6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Τζέιμς ευστόχησε σε δύο από τις τρεις βολές έπειτα από φάουλ του Σπανούλη κάνοντας το 74-57.

Στο τελευταίο σουτ η μπάλα αδίκησε τον Πρίντεζη από το τρίποντο και, τελικά, οι ερυθρόλευκοι έφυγαν για ακόμη μια φορά ηττημένοι από το γήπεδό τους.

Δεκάλεπτα: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75

ΜΠΑΣΚΕΤ
Δώρο Σπανούλη στον Τζέιμς
Ενα φάουλ του Βασίλη Σπανούλη καθόρισε τον αγώνα του Ολυμπιακού απέναντι την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που ηττήθηκε με 75-74.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Θρίαμβος στο Μιλάνο!
Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας επικρατώντας με 80-77 της Αρμάνι Μιλάνο.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Βαριά ήττα για τον Ολυμπιακό στη Μόσχα
Μόνο για ένα δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικός ο Ολυμπιακός κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, με τους «ερυθρόλευκους» να υποχρεώνονται σε ήττα με σκορ 80-61, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για τη Euroleague.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Στο... άντρο του Σφαιρόπουλου
Μετά τις μεγάλες νίκες που πέτυχε με μισή ομάδα επί της ΤΣΣΚΑ και της Βιλερμπάν, ο Ολυμπιακός (11-14) δοκιμάζεται απόψε (21.05, NS2) στην «καυτή» έδρα της Μακάμπι (17-8) του Γιάννη Σφαιρόπουλου.
ΜΠΑΣΚΕΤ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεν συμπληρώνει δεκάδα απόψε με Βιλερμπάν στο σεφ
Κανείς δεν θα ήθελε να είναι στην απελπιστική θέση που βρίσκεται ο προπονητής του Ολυμπιακού ενόψει της αποψινής αναμέτρησης με τη Βιλερμπαν (9-15) στο ΣΕΦ, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.
ΜΠΑΣΚΕΤ
«Τρέλανε» τη Μόσχα ο Ολυμπιακός
Απογοητευτικές εμφανίσεις, αλλαγή προπονητή, αντικατάσταση ξένων κι όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα της ΤΣΣΚΑ (79-84) μετά από έντεκα ολόκληρα χρόνια θυμίζοντας στους Ρώσους...