68%
    6°C 5.8°C / 5.8°C
    96%

Επέστρεψε στην κορυφή ο Άρης μετά τον... περίπατο στην Κρήτη

Από νίκη σε νίκη πηγαίνει ο Άρης στο πρωτάθλημα της Super League, ο οποίος είχε ένα εύκολο απόγευμα το Σάββατο κόντρα στον ΟΦΗ, τον οποίο νίκησε με 3-0, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Με τη νίκη τους αυτή οι «κίτρινοι» ανέβηκαν ξανά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πιάνοντας τον Ολυμπιακό στους 29 βαθμούς (έχουν όμως ένα ματς περισσότερο). Ο ΟΦΗ έμεινε στην 7η θέση και τους 15 βαθμούς.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς και είχε ευκαιρίες για να σκοράρει από τα... πρώτα δευτερόλεπτα. Ωστόσο, το σκορ άνοιξε στο 29ο λεπτό με τον Μπερτόλιο, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του πριν λήξει το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Άρης έλεγξε το ματς και παρά την πίεση των γηπεδούχων, κατάφερε να φτάσει σε ακόμα ένα τέρμα με τον Ματίγια στο 76' που εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μάνος.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Βούρος, Λυμπεράκης (78’ Κοροβέσης), Διαμαντής, Βαφέας, Στάικος (57’ Γρίβας), Μεγιάδο (86’ Σουρνάκης), Νέιρα, Στάρτζεον, Μπαλογιάννης (78’ Γιάννου), Σαρδινέρο (86’ Γκαργκαλατζίδης).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Mπουσέ, Σάκιτς, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάσα (90’+1’ Μπακούτσης), Ματίγια, Γκάμα (71’ Ματέο), Σίλβα (71’ Μαντσίνι), Μπερτόγλιο (72’ Τζέγκο), Μάνος (79’ Λόπεθ).

Με διπλό δραπέτευσε ο Άρης από τον Βόλο
Ένα σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια του να αναρριχηθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, πέτυχε ο Άρης, επικρατώντας στον Βόλο σε ένα επεισοδιακό ματς.
Επεισόδια και προσωρινή διακοπή του αγώνα Βόλος - Άρης
Διακόπηκε, λίγη ώρα μετά την έναρξή του, το ματς για το πρωτάθλημα της Super League. Νωρίτερα, οπαδοί του Άρη είχαν επιχειρήσει να μπουν στις εξέδρες, όμως υπήρξε ένταση με την αστυνομία.
Δεύτερη η ΑΕΚ μετά την αγχωτική νίκη επί του Άρη
Με μεγάλη δυσκολία η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη με 2-1 στο ΟΑΚΑ και αναρριχήθηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μόλις ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.