Ξαναπάτησε κορυφή ο Άρης με την «τριάρα» στη Λάρισα

Μια άνετη νίκη που τον ανέβασε και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα πέτυχε σήμερα ο Άρης, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-0 της ΑΕΛ, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής για τη Super League.

Έτσι, οι «κίτρινοι» ανέβηκαν στους 22 βαθμούς, πιάνοντας τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση της βαθμολογίας (αν και ο Άρης έχει ένα ματς περισσότερο). Αντίθετα, η ΑΕΛ έμεινε στα χαμηλά, καθώς με μόλις 6 βαθμούς είναι στη 12 θέση σε σύνολο 14 ομάδων.

Ο Άρης ήταν ουσιαστικός και αποτελεσματικός σε αυτό το ματς, απέναντι στην ΑΕΛ που είχε κάποιες ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ. Η απόδοση των φιλοξενουμένων ανέβηκε περαιτέρω στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Άρη να είναι κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και να έχει τις ευκαιρίες για ακόμα περισσότερα τέρματα.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο γκολ του Μάνου στο 18ο, κόβοντας τα φτερά στους γηπεδούχους που μπήκαν στο ματς με διάθεση να πιέσουν τους αντιπάλους τους και να φτάσουν αυτοί πρώτοι στο γκολ. Ο Άρης είχε κι άλλες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με τους Μάνο (στο 43’) και Ρόουζ (στο 44’), όμως το 0-1 παρέμεινε το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον Τρούγιτς στο 59’ και με τον Φίλιπ στο 61’, όμως ο Άρης ήταν αυτός που πέτυχε γκολ στο 73’, πάλι με τον Μάνο. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενουμένους που πέτυχαν άλλο ένα τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Σίλβα.

ΑΕΛ (Γ. Τάτσης): Νάγκι, Μπέρτος, Ηλιάδης (52’ Γκαζάλ), Ζίζιτς, Φίλιπ, Σπαρβ (81’ Γλυνός), Μούζεκ, Πλατέλλας (52’ Πινακάς), Κρούγιτς, Κωστή (52’ Τόρζε), Ντουρμισάι,

Άρης (Α. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκανέα, Σάσα (69’ Κάτσε), Ματίγια, Μπερτόλιο (69’ Σίλβα), Γκάμα (77’ Μαντσίνι), Γκαρσία (90’ Μπαγκαλιάνης), Μάνος (77’ Λόπεθ).

Επέστρεψε στις νίκες και στη 2η θέση ο Άρης
Μετά τις δύο εντός έδρας ήττες που γνώρισαν από ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, οι «κίτρινοι» επέστρεψαν στις επιτυχίες, επικρατώντας με το προσφιλές τους σκορ (1-0) του Απόλλωνα Σμύρνης.
Φουλ για τετράδα ο Παναθηναϊκός μετά το διπλό στον Άρη
Ένα σημαντικό βήμα για να προσεγγίσει την πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος έκανε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» του γηπεδούχου Άρη με 1-0.
Νίκες για Αστέρα και Απόλλωνα στη Super League
Τη θέση τους στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος βελτίωσαν ο Αστέρας Τρίπολης και ο Απόλλων Σμύρνης, μετά τους αγώνες που έγιναν το Σάββατο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.
Σκόνταψε ο Άρης στα Γιάννενα
Σε «λευκή» ισοπαλία υποχρεώθηκε ο δεύτερος στη βαθμολογία Άρης, αγωνιζόμενος εκτός έδρας κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, σε έναν ιδιαίτερα βαρύ αγωνιστικό χώρο.
Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης
Σε απόσταση 6 βαθμών από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό διατηρήθηκε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε στην έδρα του με 2-0 του Βόλου, σε ματς για την 15η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Super League.