Έσπασε το ρόδι ο Παναθηναϊκός

Έπρεπε να φτάσει η 7η αγωνιστική για να πανηγυρίσει ο Παναθηναϊκός το παρθενικό του τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα της Super League.

Οι «πράσινοι» νίκησαν στη Λαμία με 2-0 την τοπική ομάδα, χάρη σε δύο τέρματα που πέτυχε ο Καρλίτος Λόπεθ (στο 8ο και στο 60ο λεπτό).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πήρε προβάδισμα στο σκορ πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο. Καθοριστικό αποδείχθηκε το 19ο λεπτό, όταν η Λαμία κέρδισε πέναλτι, όμως ο Διούδης νίκησε τον Ρόμανιτς και κράτησε το «μηδέν» για την ομάδα του.

Μάλιστα, στο 60' οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» τη νίκη, καθώς πέτυχαν δεύτερο γκολ και στη συνέχεια έκαναν σωστή διαχείριση του ματς μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λαμία (Μπ. Τεννές): Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα (46’ Βιγιάλμπα), Αντέτζο, Βύντρα, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Μπουλούλης (86’ Σαραμαντάς), Μπαχανάκ, Ντέλετιτς, Ρόμανιτς (75’ Μπιανκόνι), Καραμάνος (29’ λ.τρ. Αραμπούλι, 86’ λ. τρ. Τσούκαλος).

Παναθηναϊκός (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Χατζηγιοβάνης (77’ Μολό), Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Σαβιέρ (88’ Βιγιαφάνιες), Μακέντα (82’ Αλεξανδρόπουλος), Καρλίτος (88’ Καμπετσής).

Σε άλλα σημερινά ματς, ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 τον Απόλλωνα, ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε μεγάλη νίκη στο Περιστέρι νικώντας τον Ατρόμητο με το ίδιο σκορ (0-2), ενώ στον Βόλο η τοπική ομάδα ήρθε ισόπαλη με την ΑΕΛ με 1-1.

Ο Ολυμπιακός το ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός τις... εντυπώσεις
Ένα γκολ του Φορτούνη στάθηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό απέναντι σε ένα Παναθηναϊκό που ήταν πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε κλασικές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα.
Άλωσε το ΟΑΚΑ ο Ατρόμητος με δράστη τον Λάζαρο
Με ένα τέρμα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ατρόμητος δραπέτευσε με νίκη από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 1-0 του Παναθηναϊκού, ο οποίος επέστρεψε στα ανεπιτυχή αποτελέσματα.
Ούτε τώρα νίκη για τον Παναθηναϊκό
Στις καθυστερήσεις χάθηκε το τρίποντο για τον Παναθηναϊκό στο ματς του ΟΑΚΑ κόντρα στον Βόλο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.
Πέρασε ο Άρης από το ΟΑΚΑ, βυθίζοντας περαιτέρω τον Παναθηναϊκό
Χάρη στη νίκη τους αυτή, οι «κίτρινοι» έφτασαν τους 10 βαθμούς και συνεχίζουν αήττητοι από την κορυφή της βαθμολογίας. Αντίθετα, οι «πράσινοι» παρέμειναν στον 1 βαθμό σε 3 παιχνίδια.