59%
    -1°C -1.2°C / -1.2°C
    74%

Επιστροφή στις νίκες με τριάρα για τον ΠΑΟΚ

Αποτελεσματικός ο «δικέφαλος του Βορρά» απέναντι στον μαχητικό ΟΦΗ, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει στις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στις προηγούμενες αγωνιστικές, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον δρόμο για τη νίκη, επικρατώντας με 3-0 του ΟΦΗ στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 4ης ημέρας στο πρωτάθλημα της Super League.

Έτσι ο «δικέφαλος» έφτασε στους 8 βαθμούς σε 4 αγώνες, ενώ οι «Κρητικοί» παρέμειναν στους 5.

Πάντως, η νίκη δεν ήρθε εύκολα για τον γηπεδούχο. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να προηγήθηκε νωρίς (με τον Ελ Ντακουρί στο 8ο λεπτό), όμως στη συνέχεια η ομάδα της Κρήτης πίεσε για να ισοφαρίσει και έφτασε κοντά στο γκολ στο 20', στο 34' και στο 36', όμως ο τερματοφύλακας Ζίβκοβιτς και το... δοκάρι κράτησαν το «μηδέν» στην άμυνα των γηπεδούχων.

Ο ΟΦΗ συνέχισε την πίεση και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε δεν κατόρθωσε να σκοράρει.

Ό,τι δεν κατάφεραν ο φιλοξενούμενοι, το πέτυχε ο Κάρολ Σφιντέρσκι, ο οποίος με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (στο 89' και στις καθυστερήσεις) σφράγισε τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέϊρα): Ζ. Ζίφκοβιτς, Μάτος (73' Λύρατζης), Γιαννούλης, Ινγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Τσόλακ (81' Σφιντέρσκι), Πέλκας (74' Τζόλης), Α. Ζίφκοβιτς (86' Εσίτι).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Μαρινάκης (72' Λυμπεράκης), Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης (72' Γιάννου), Στάικος (46' Στάρτζεον), Ναμπί, Νέιρα, Μεγιάδο (85' Σολίς) και Σαρδινέρο.

Ξανά ο Κούρτιτς οδήγησε στη νίκη τον ΠΑΟΚ
Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (3-0) ο ΠΑΟΚ υπέταξε στην Τούμπα τον ΟΦΗ,  σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Super League. «Μοιρασιά» στη Ριζούπολη για Απόλλων Σμύρνης και Άρη.
Πέρασε σαν σίφουνας από το «Γεντί Κουλέ»
Με αρκετούς παίκτες σε υψηλά στάνταρ απόδοσης και τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να κάνει μια εμφάνιση βγαλμένη από την περσινή σεζόν ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΟΦΗ με σκορ 3-1.
Η ζωή χωρίς τον Σφιντέρσκι
Ο ΠΑΟΚ θα βρει μπροστά του έναν Βόλο με τον Ολλανδό Φαν Φέερτ on fire και σίγουρα με μεγάλο κίνητρο να πάρει ακόμη ένα μεγάλο αποτέλεσμα μετά την πρόσφατη νίκη επί του Παναθηναϊκού.