Ο Αστέρας υπέταξε τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα τους στη Super League

Με σκορ 1-0 επικράτησε ο γηπεδούχος Αστέρας Τρίπολης του Παναθηναϊκού, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για το νέο πρωτάθλημα της Super League.

Και οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα στην αναμέτρηση, με τους «πράσινους» ωστόσο να μην καταφέρνουν να μετουσιώσουν σε γκολ την υπεροχή τους στο πρώτο ημίχρονο, και τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το πολύτιμο τέρμα στο τέλος του δευτέρου μέρους.

Συγκεκριμένα, μετά το πρώτο 15λεπτο, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του ματς, ήταν καλύτερος και δημιούργησε (και έχασε) σημαντικές ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα στο σκορ.

Η εικόνα του ματς άλλαξε στην επανάληψη, με τον Αστέρα να ανεβάζει ρυθμούς ειδικά στα τελευταία λεπτά, όταν δημιούργησε τις δικές του ευκαιρίες, μία εκ των οποίων τού έδωσε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ριέρα στο 73ο λεπτό.

Πέρασε ο Άρης από το ΟΑΚΑ, βυθίζοντας περαιτέρω τον Παναθηναϊκό
Χάρη στη νίκη τους αυτή, οι «κίτρινοι» έφτασαν τους 10 βαθμούς και συνεχίζουν αήττητοι από την κορυφή της βαθμολογίας. Αντίθετα, οι «πράσινοι» παρέμειναν στον 1 βαθμό σε 3 παιχνίδια.
Πανέτοιμος ο Χουάνκαρ, ταχύρρυθμα για Τρίπολη
Σε καλή αγωνιστική κατάσταση ο Χουάνκαρ, ο οποίος ενδέχεται να κάνει ντεμπούτο με το «τριφύλλι» στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης.
Παράσταση για έναν ρόλο στο ντέρμπι των «αιωνίων»
Με συνοπτικές διαδικασίες, ο Ολυμπιακός σφράγισε από νωρίς τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης», παίρνοντας το τρίτο του τρίποντο σε ισάριθμα ματς για τα πλέι οφ στη Super League.