Πολύτιμο τρίποντο για την ΑΕΚ που κυνηγάει το «σεντόνι»

Με 3-1 υπέταξε τον Παναθηναϊκό η ΑΕΚ, σε σημερινό ματς που έγινε στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για τα πλέι οφ της Super League.

Χάρη στους τρεις βαθμούς της νίκης, η Ένωση παραμένει στο κυνήγι της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, διεκδικώντας την από τον άλλο δικέφαλο του πρωταθλήματος, τον ΠΑΟΚ.

Η σημερινή νίκη δεν ήρθε εύκολα για την ΑΕΚ, η οποία αντιμετώπισε έναν μαχητικό Παναθηναϊκό που πάλεψε μέχρι τα τελευταία λεπτά για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από πολλές ευκαιρίες, με την ΑΕΚ να προηγείται μόλις στο 8ο λεπτό (με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι), αλλά τους γηπεδούχους να απαντούν άμεσα με το ίδιο νόμισμα (κεφαλιά Κουρμπέλη στο 16').

Οι φάσεις συνεχίστηκαν μπροστά από τις δύο εστίες, με την ΑΕΚ να παίρνει ξανά προβάδισμα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, καθώς ο Ολιβέιρα εκμεταλλεύθηκε τη λανθασμένη πάσα του Κουρμπέλη προς τον Κολοβέτσιο και έγραψε το 2-1.

Με στόχο τη διαχείριση του αποτελέσματος μπήκε η Ένωση στο δεύτερο ημίχρονο, προσέχοντας κυρίως να μη δεχθεί κι άλλο τέρμα. Μοιραία, οι φάσεις λιγόστεψαν μπροστά στις δύο εστίες, καθώς οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να βρουν τους χώρους για να δημιουργήσουν τελικές προσπάθειες.

Τελικά, σε μια αντεπίθεση ο «δικέφαλος» έφτασε σε ένα τρίτο τέρμα, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέρντε στο 90'+4' (ανατροπή του Αραούχο από τον Κουρμπέλη).

Ο διαιτητής Διαμαντόπουλος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κολοβέτσιο και Παουλίνιο.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Θεοχάρης, (84' Μπεκ) Αλεξανδρόπουλος (46' Σερπέζης), Ανουάρ (65' Χατζηγιοβάνης), Ζαγαρίτης, Μπουζούκης (88' Κολοβός), Καμπετσής (46' Περέα), Μακέντα.

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (90' Σαμπανάτζοβιτς), Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Λιβάγια (81' Οικονόμου), Μάνταλος (90' Βέρντε), Ολιβέιρα (75' Αραούχο).

Στους 4 βαθμούς το προβάδισμα της ΑΕΚ για το Champions League
Το πάνω χέρι για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης των πλέι οφ στη Super League –θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League– έχει η ΑΕΚ, μετά την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής.
Μοιρασιά βαθμών στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ
ΑΕΚ και Παναθηναϊκός δεν κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος στη Super League.
Τα ντέρμπι επιστρέφουν στη Super League
Επανέναρξη για το ελληνικό πρωτάθλημα από χθες, Σάββατο, όμως σήμερα είναι το κυρίως πιάτο με δύο πολύ σημαντικούς αγώνες. ΠΑΟΚ εναντίον Ολυμπιακού στην Τούμπα και ΑΕΚ απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.
Ένας Αραούχο ήταν… αρκετός για την ΑΕΚ
Ένα γκολ του Αργεντινού σταρ ήταν αρκετά για την «Ένωση» ώστε να εξασφαλίζει τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ σε ένα ντέρμπι που θα ξεχαστεί… γρήγορα.