Ασταμάτητη η ΑΕΚ, «δάγκωσε» και τον ΟΦΗ

Ακόμα μια πειστική εμφάνιση και νίκη σημείωσε σήμερα (Κυριακή) η ΑΕΚ του Καρέρα, επικρατώντας στο άδειο (λόγω τιμωρίας) από θεατές ΟΑΚΑ με 3-0 του ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής για τη Super League 1.

Για άλλη μια φορά η Ένωση ήταν σταθερή στην άμυνά της, σβήνοντας ουσιαστικά εν τη γενέσει τους, τους όποιους κινδύνους επιχείρησαν να δημιουργήσουν οι Κρητικοί μπροστά στην εστία του Τσιντώτα.

Παράλληλα, η Ένωση έβγαζε φωτιές στην επίθεση, φτάνοντας με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή και δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για να διευρύνει περαιτέρω το σκορ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι σφράγισαν ουσιαστικά τη νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκαν με 2-0.

Τα τέρματα της αναμέτρησης σημείωσαν οι Μάνταλος (στο 5ο λεπτό) και Βέρντε (στο 8' και στο 31'). Ο Λιβάγια αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του ματς, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Υπενθυμίζει ότι η ΑΕΚ έχει κλειδώσει την 3η θέση της βαθμολογίας πριν από τα πλέι οφ. Αντίθετα, ο ΟΦΗ δεν έχει εξασφαλίσει θέση στην πρώτη 6άδα και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Το γκολ του Λιβάγια έκανε τη διαφορά στο ΟΑΚΑ
Ένα τέρμα του Λιβάγια στο 37ο λεπτό στάθηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ΑΕΚ με 1-0 κόντρα στον ΟΦΗ, στο ματς που έγινε στο ΟΑΚΑ και ήταν για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League.
Εύκολα η ΑΕΚ στην Κρήτη, αλλά αγωνία για Λόπες
«Περίπατος» ήταν τελικά η αποστολή της ΑΕΚ στο Ηράκλειο, όπου το βράδυ του Σαββάτου, η Ένωση κέρδισε εύκολα με 0-3 τον ΟΦΗ. Ωστόσο ο Έλντερ Λόπες τραυματίστηκε σοβαρά κι αποχώρησε με το φορείο.