Εκτός έδρας ισοπαλίες για Παναθηναϊκό και Άρη με φόντο τα πλέι οφ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν οι σημερινές (Σάββατο) αναμετρήσεις Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός (τελικό σκορ 1-1) και ΠΑΣ Λαμία - Άρης (2-2), στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής (και προτελευταίας για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος) της Super League 1.

Έτσι, ο τέταρτος στη βαθμολογία Παναθηναϊκός κράτησε την απόσταση των 7 βαθμών από τον πέμπτο Άρη, ο οποίος ωστόσο δεν έχει κλειδώσει τη θέση του για τα πλέι οφ, καθώς καραδοκούν ΟΦΗ και Ξάνθη. Από την πλευρά τους, Αστέρας και Λαμία παρέμειναν εκτός πρώτης εξάδας και βρίσκονται περίπου στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην Τρίπολη έγινε ένα μέτριο ματς, με τους φιλοξενουμένους να βρίσκουν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίκτυα στο 51ο λεπτό, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα. Ωστόσο η αποβολή του Ζαχίντ (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) στο 65ο λεπτό άλλαξε τις ισορροπίες του ματς, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν την πίεση για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Τελικά, ο Αστέρας έφτασαν στο γκολ στο 85' με τέρμα που σημείωσε ο Χαουρέγκι. Στις καθυστερήσεις το ματς πήρε φωτιά, όμως αμφότερες οι ομάδες σπατάλησαν από μια πολύ καλή ευκαιρία να πάρουν τη νίκη κι έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής(78’ Σίτο), Ιγκλέσιας(19’ Βαλιέντε), Μουνάφο, Μαρκ Φερνάντεθ, Ντέλετιτς, Κρέσπι(61’ Λουίς Φερνάντεθ), Χουαρέγκι

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης(60’ Αλεξανδρόπουλος), Αποστολάκης, Νούνες, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνης(63’ Μπουζούκης), Νατζ, Ζαχίντ, Μακέντα(76’).

Στη Λαμία, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, ωστόσο ο Άρης είχε τις απαντήσεις και μέσα σε ένα δίλεπτο κατάφερε να σώσει τον ένα βαθμό. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Αραβίδης που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, στο 24ο και 48ο λεπτό.

Για τους «κίτρινους» αρχικά μείωσε ο Λάρσον στο 52ο λεπτό για να φτάσει στην ισοφάριση ο Άρης με τον Ιντέγε στο 54'.

Δυνατή η ΑΕΚ, πέρασε από την Τρίπολη
Μεγάλη νίκη με 0-1 στην Τρίπολη επί του Αστέρα, για την ΑΕΚ, στην 2η αγωνιστική της Super League. Η Ένωση έκανε το δύο στα δύο και κέρδισε στην Αρκαδία για πρώτη φορά, μετά από τον Γενάρη του 2011! Λευκή...
Σκόνταψε στη Λαμία η ΑΕΚ, 5αρα ο Αστέρας κόντρα στην Ξάνθη
Στη Λαμία σταμάτησε το νικηφόρο σερί της ΑΕΚ που υποχρεώθηκε σε «λευκή» ισοπαλία. Νίκη-οξυγόνο για τον Αστέρα Τρίπολης που συνέτριψε με 5-0 την Ξάνθη.
«Πέρασε» η ΑΕΚ από την Ξάνθη, στην πεντάδα ο Παναθηναϊκός
«Εκδίκηση» πήρε η ΑΕΚ στην Ξάνθη από την τοπική ομάδα, για την ήττα στην 1η αγωνιστική στο ΟΑΚΑ. Χωρίς να εντυπωσιάσει, ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Λαμία στο ΟΑΚΑ.