Διά πυρός και σιδήρου πέρασε η ΑΕΚ από την έδρα του Άρη

Νικήτρια σε ένα ματς που ξεχώρισαν το πάθος και οι δυνατές μονομαχίες μεταξύ των παικτών, αναδείχθηκε η ΑΕΚ κόντρα στον Άρη, σε ματς που έγινε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και ήταν για την 24η αγωνιστική της Super League 1 (τελικό σκορ: 1-0).

Το τρίποντο για την —3η στη βαθμολογία— Ένωση ήταν πολύ σημαντικό, καθώς διατήρησε την απόσταση των 7 βαθμών που τη χωρίζουν από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρίσκεται στην 4η θέση. Αντίθετα, ο Άρης έμεινε στους 33 βαθμούς και στην 5η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον Άρη και να προηγηθούν στο σκορ με τον Αλμπάνη μόλις στο 5ο λεπτό. Αυτό το τέρμα επέτρεψε στον «δικέφαλο» να εστιάσει την προσοχή του στα μετόπισθεν, προσπαθώντας παράλληλα να αιφνιδιάσει στις αντεπιθέσεις.

Από την πλευρά του ο Άρης, έπειτα από το γκολ της ΑΕΚ, ανέκτησε σιγά-σιγά την εδαφική πρωτοβουλία και άσκησε πίεση στον αντίπαλό του, προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι «κίτρινοι» δημιούργησαν ευκαιρείς, ενώ διαμαρτύρονται για πέναλτι στον Φετφατζίδη στο 40ο λεπτό, όμως τόσο ο διαιτητής Καραντώνης όσο και το VAR είχαν αντίθετη άποψη.

Στο β' ημίχρονο επαναλήφθηκε το ίδιο σκηνικό, με τον Άρη να πιέζει και την Ένωση (καλά στημένη και ιδιαίτερα μαχητική) να αμύνεται, χωρίς να δημιουργούνται κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Κάπως έτσι, η ΑΕΚ κράτησε τον Άρη στο μηδέν και πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, μέσα σε μία πολύ δύσκολη έδρα.

Άρης: Κουέστα, Ροζ, Κόρχουτ (85’ Ντιγκινί), Βέλεθ, Δεληζήσης, Ματίγια, Λούκας Σάσα, Μπρούνο Γκάμα, Φετφατζίδης, Λάρσον (79’ Μαντσίνι), Ιντέγε (38’ Ντουρμισάι).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Βράνιες, Σβάρνας, Σιμάνσκι, Βέρντε (78’ Οικονόμου), Κρίστισιτς, Αλμπάνης (70’ Μάνταλος), Κλωναρίδης (53’ Αραούχο), Λιβάγια.

«Σόου» Μπογέ, Πόνσε, Λιβάγια στο ΟΑΚΑ
Με μία πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ σκόρπισε στους... τέσσερις ανέμους τον Άρη, επικρατώντας τελικά με άνεση του αντιπάλου της, σε ματς που έγινε στο ΟΑΚΑ και ήταν για την 8η αγωνιστική της...