Με βαθμό έφυγε η ΑΕΛ από την Κρήτη, υπέταξε ο Βόλος τη Λαμία

Ο ΟΦΗ δημιούργησε τις ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας, της ΑΕΛ, σε ματς για την 22η αγωνιστική της Super League 1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, όμως οι Λαρισαίοι άντεξαν, έχοντας σε καταπληκτική ημέρα τον τερματοφύλακα της, Κρίστινσον, με τις δύο ομάδες να μένουν στο «μηδέν» (τελικό αποτέλεσμα: 0-0).

Ειδικότερα, στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πιο επικίνδυνοι από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν πιο προσεκτικοί και ήθελαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Η ΑΕΛ είχε νωρίς και μια απώλεια, με τον Μασούρα να τραυματίζεται στο 24ο λεπτό και να δίνει τη θέση του Μπούστος. Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο ανήκε στο ΟΦΗ, όταν μετά από άψογο κοντρόλ και σουτ του Βαζ στην κίνηση, μέσα και δεξιά από την περιοχή, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Κρίστινσον.

Αυτή η απώλεια των δύο βαθμών στοίχισε στους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν έδαφος στην προσπάθεια τους να πλασαριστούν όσο πιο ψηλά μπορούν στην πρώτη εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Στον Βόλο, η τοπική ομάδα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 1-0 της Λαμίας, σε ένα μέτριο ματς, όπου κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Μάντζης στο 49ο λεπτό. Σημειώνεται ότι στο 16', ο διαιτητής Γκορτσίλας έδειξε την κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Βόλου Γκαραβέλη, γιατί θεώρησε ότι έπιασε την μπάλα έξω από την περιοχή. Μετά τη χρήση του VAR, όμως, ανακάλεσε την απόφασή του.

Βόλος: Γκαραβέλης, Δημόπουλος, Οικονόμου (75' Λύρατζης), Τσίκα, Ντεντάκης, Τσοκάνης, Γκουαροτσένα, Φεράρι, Μουνίθ, Ζοάο (84' Γέντρισεκ), Μάντζης (75' Τόρες).

Λαμία: Κάχριμαν, Σκόνδρας (64' Βασιλόγιαννης), Ασίγκμπα (80' Βιγιάλμπα), Βύντρα, Βάντερσον, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς (74' Τιρόνε), Νιάσε, Μπιανκόνι, Καραμάνος.

«Ολοι τηλεοπτικό συμβόλαιο ή δεν ξεκινάει το πρωτάθλημα»
Την αμέριστη αλληλεγγύη τους στις ομάδες που δεν έχουν βρει τηλεοπτική στέγη ενόψει της επικείμενης αγωνιστικής περιόδου, αλλά και την απειλή ότι σε περίπτωση που αυτό δεν συμβεί, τότε δεν πρόκειται να...
Ανυποχώρητες επτά ΠΑΕ για τα τηλεοπτικά συμβόλαια
Αποφασισμένες φαίνονται επτά ΠΑΕ της Super League 1 να μην υπογράψουν την προκήρυξη του νέου πρωταθλήματος, εάν δεν εξασφαλίσουν τηλεοπτικό συμβόλαιο όλες οι ομάδες της μεγάλης κατηγορίας.
Νικητής στο Πανθεσσαλικό ο Πετράκης
Η έλλειψη βαθμολογικού κινήτρου ήταν αναμενόμενο να επηρεάσει την ποιότητα της αναμέτρησης ανάμεσα στον Βόλο και τη Λαμία στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.
Ευρωπαίος ξανά!
Δεκατρία ολόκληρα χρόνια μετά την τελευταία του παρουσία στα «σαλόνια», ο ΟΦΗ είναι πλέον πανέτοιμος για την ευρωπαϊκή του επιστροφή μετά την επιβλητική του εμφάνιση και την ευρεία του νίκη επί της Λαμίας με...