Εδραιώνεται στην τετράδα ο Παναθηναϊκός που πέρασε κι από τη Λάρισα

Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στους 34 βαθμούς και είναι μόλις τρεις πόντους πίσω από την ΑΕΚ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο.

Άλλους τρεις βαθμούς πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Παναθηναϊκός που επικράτησε σήμερα (Σάββατο) εκτός έδρας της ΑΕΛ με 2-0, σε ματς για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League 1.

Με τη νίκη τους αυτή, οι «πράσινοι» παρέμειναν στην 4η θέση, ανέβηκαν στους 34 βαθμούς και είναι μόλις τρεις πόντους πίσω από την ΑΕΚ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο (αγωνίζεται αύριο, στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ κόντρα στον Ολυμπιακό).

Αντίθετα, η ΑΕΛ έχασε έδαφος στην προσπάθειά της να πλασαριστεί υψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα, και με 24 βαθμούς βρίσκεται κάτω από τη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο ημίχρονο του ματς ανήκει εξ ολοκλήρου στους φιλοξενουμένους που κέρδισαν δύο πέναλτι (ευστόχησαν όμως μόνο στο ένα), είχαν δοκάρι κι άλλες καλές στιγμές για να «σφραγίσουν» νωρίς τη νίκη.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Χατζηγιοβάνη στο 25ο λεπτό, όμως ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να ξεγελάσει τον Κρίστινσον και τρία λεπτά αργότερα, σε νέα εκτέλεση πέναλτι. Λίγο αργότερα, ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με τον Χατζηθεοδωρίδη, με το σκορ να μένει στο ρευστό 1-0 με το τέλος του πρώτο ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Παναθηναϊκού φάνηκαν κουρασμένοι από τα συνεχή ματς, ενώ αντίθετα, οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές κλασικές ευκαιρίες για γκολ, καθώς οι «πράσινοι» ήταν σωστά οργανωμένοι στην άμυνά τους.

Όλα τελείωσαν λίγο πριν από το σφύριγμα της λήξης, με τον Μπουζούκη να ευστοχεί στις καθυστερήσεις του ματς, σε νέα εκτέλεση πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Ζίζιτς, Μόρας (46’ Μπούστος), Μιχαήλ, Μπέρτος, Μιλοσάβλιεβιτς, Γκαζάλ, Κάτσε (64’ Κάτσε), Καρανίκας (46’ Μούζεκ), Ουάρντα, Παπάζογλου.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (83’ Κολοβέτσιος), Κουρμπέλης, Δώνης (72’ Μπουζούκης), Νάγκι (60’ Ανουάρ), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής.

Καθάρισε νωρίς ο Ολυμπιακός, μοιρασιά για ΟΦΗ και Παναθηναϊκό
Με άνεση επικράτησε ο Ολυμπιακός της ΑΕΛ, με τον μεγαλομέτοχο της τελευταίας να στρέφεται κατά των παικτών της ομάδας του. Ισόπαλοι ΟΦΗ και Παναθηναϊκός στη Κρήτη.
Έχασε από την ΑΕΛ, αποδοκιμάστηκε από τους οπαδούς του
Η ομάδα της Λάρισας συνέχισε την πολύ καλή φετινή της πορεία στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, οι παίκτες του Παναθηναϊκού γνώρισαν άλλη μία εντός έδρας ήττα, με συνέπεια να «τα ακούσουν» στο τέλος από τους φίλους της...
Ουδέν πρόβλημα για Παναθηναϊκό κόντρα στον Παναιτωλικό
Στο ματς ξεχώρισε ο νεαρός Γιώργος Βαγιαννίδης που έκανε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα με τους «πράσινους», σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ.
Ο Παναθηναϊκός υπέταξε τον ΠΑΟΚ, κρατώντας τον εκτός κορυφής
Σπουδαία νίκη στην προσπάθειά του να πλασαριστεί όσο πιο ψηλά γίνεται εν όψει πλέι οφ, πέτυχε ο Παναθηναϊκός, εμποδίζοντας ταυτόχρονα τον ΠΑΟΚ να αναρριχηθεί στην πρώτη θέση.
Νίκη και πειστική εμφάνιση για την ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕΛ
Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο —ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο— η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της ΑΕΛ, σε ματς για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League 1.