Έκτος έδρας νίκες για Ολυμπιακό και ΑΕΚ πριν το μεταξύ τους ντέρμπι

Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος πέρασε αλώβητος από την Κρήτη, την ώρα που η Ένωση είχε ένα ευχάριστο απόγευμα στον Βόλο.

Κόντρα στον επικίνδυνο και φιλόδοξο φέτος ΟΦΗ δοκιμάστηκε σήμερα (Τετάρτη) ο Ολυμπιακός, στην εμβόλιμη 20η αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Super League 1.

Τελικά, ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος πέρασε αλώβητος από την Κρήτη, παίρνοντας σημαντική νίκη με 1-0, χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Καμαρά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κάθε άλλο παρά ένα εύκολο απόγευμα πέρασαν, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν για ένα θετικό αποτέλεσμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η νίκη για τον Ολυμπιακό ήρθε χάρη στην ποιότητα των παικτών του, που εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους. Στη φάση του τέρματος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα από τον Γιαννούλη και έδωσε έτοιμο γκολ στον Καμαρά.

Στο τέλος του ματς υπήρξε ένταση, ενώ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σεμέδο.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Σταϊκος (74' Φερέϊρα Σόουζα), Μεγιάδο, Σεμέντο, Βαζ (86' Νοικοκυράκης), Νεϊρα και Φιγκεϊρέδο.

Ολυμπιακός: Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ομάρ Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Βαλμπουενά (76' Σουντανί), Ελ Αραμπί και Μασούρας (69' Λοβέρα).

Από την πλευρά της η ΑΕΚ πέρασε σαν άνεμος από τον Βόλο, επικρατώντας με 3-1 της τοπικής ομάδας.

Η ομάδα του Καρέρα έκανε ακόμα μία επιβλητική νίκη, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με 2-0, με τέρματα των Οικονόμου (στο 9ο λεπτό) και Αλμπάνη (στο 52').

Η σεμνή τελετή έλαβε ουσιαστικά τέλος στο 52ο λεπτό, όταν ο Κλωναρίδης σημείωσε το τρίτο τέρμα για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν το σκορ με τον Γκουαροτσένα στο 89'.

Έτσι, η ΑΕΚ παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και ετοιμάζεται για το ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής (26 Ιανουαρίου) κόντρα στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Βόλος: Γκαραβέλης, Διαμαντής, Κανταμουρό (26' Οικονόμου), Δημόπουλος, Ντεντάκης, Φεράρι (66' Γέντρισεκ), Τσοκάνης, Ζοάο (46' Τόρες), Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Σβάρνας, Οικονόμου, Βράνιες (81' Βασιλαντωνόπουλος), Λόπες, Μπακάκης, Σιμόες, Σιμάνσκι (79' Μπότος), Σαμπανάτζοβιτς, Αλμπάνης, Κλωναρίδης (61' Ντέλετιτς).

Μπλόκο στην ΑΕΚ έστησε ο ΟΦΗ στην Κρήτη
Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League 1 ανέβηκε ο ΟΦΗ μετά την επικράτησή του επί της ΑΕΚ στο Ηράκλειο. ξέφρενη πορεία της ομάδας της Κρήτης συνεχίστηκε επιβεβαιώνοντας την καλή αγωνιστική...
Μοιρασιά βαθμών στο γεμάτο πάθος ντέρμπι του ΟΑΚΑ
Κλασικό ντέρμπι, με πολύ δυνατές μονομαχίες και σκληρά μαρκαρίσματα, έλαβε χώρα στο ΟΑΚΑ, στο οποίο η γηπεδούχος ΑΕΚ και ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.
«Στάση» Ολυμπιακού στον Βόλο
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, όμως δύο φορές σημάδεψαν τα δοκάρια των αντιπάλων τους, ενώ διαμαρτύρονται για τη διαιτησία του Φωτιά.