Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ

Εύκολα ή δύσκολα, οι δύο ομάδες που βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα πήραν άλλους τρεις βαθμούς στη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League 1.

Έτσι, μετά την ολοκλήρωση της αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 47 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ ακολουθεί με 46.

Στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την ισχυρή αντίδραση του Άρη που διεκδίκησε ό,τι καλύτερο μπορούσε μέχρι το τελευταίο λεπτό, σε ένα ματς γεμάτο φάσεις και ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

Το τελικό 4-2 κάθε άλλο παρά εύκολα ήρθε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι εκμεταλλεύθηκαν ένα δίλεπτο, επιθετικό τους ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο (με Γκιλιέρμε στο 22ο λεπτό και Ελ Αραμπί στο 24'), που τους έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων, πάνω στο οποίο έχτισαν τελικά τη νίκη. Πριν τα πρώτα δύο γκολ των «ερυθρόλευκων», οι φιλοξενούμενοι είχαν απειλήσει την εστία του Σα, με τον Λάρσον να έχει δοκάρι στο 13ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν με τον Ρόουζ στο 37', όμως ο Ελαμπντελαουί (στο 44') έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Με το γκολ του Βαλμπουενά (με πέναλτι) στο 63' φάνηκε να «τελειώνει» οριστικά το ματς, ωστόσο ο Άρης δεν παράτησε το παιχνίδι και έφτασε σε νέο τέρμα (που διαμόρφωσε το τελικό σκορ) με τον Ντιγκινί στο 83'.

Ολυμπιακός: Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (70' Λοβέρα), Γκιλιέρμε (84' Γκιλιέρμε), Μασούρας, Ελ Αραμπί (80' Σουντανί).

Άρης: Εμαν, Ρόουζ, Κόρχουτ, Βέλεθ (65' Σόουζα), Δεληζήσης, Μπα, Ματίγια, Μαντσίνι, Φετφατζίδης (65' Μαρτίνεζ), Λάρσον, Ιντέγε (45' Ντιγκινί).

Αντίθετα, στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα του Αστέρα Τρίπολης, που βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας (τελικό σκορ: 3-1).

Ο (συνήθης ύποπτος) Σφιντέρσκι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο 29ο λεπτό, με τον Πέλκα να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων στο 56’.

Το τρίτο τέρμα του ΠΑΟΚ πέτυχε ο Λάμπρου στο 79’, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Φερνάντεζ στο 87'. Αξίζει να σημειωθεί πως στο ματς έγινε εκτενή χρήση του VAR, το οποίο «αποφάσισε» για τα τρία από τα τέσσερα τέρματα που σημειώθηκαν στην αναμέτρηση.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Αουγκούστο, Μαουρίσιο (80’ Εσίτι), Λημνιός, Μίσιτς, Πέλκας (61’ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (69’ Άκπομ).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Ορτέγκα, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Κώτσιρας, Σίτο (59’ Ριέρα), Μπόρχα Φερνάντεθ (77’ Μπελόκ), Βαλιέντε, Μαρκ Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεθ (69’ Πασαλίδης), Χαουρέγκι.

Ήρθε η ώρα για τα ελληνικά «clasico»
Δεν συμβαίνει πολύ συχνά να έχουμε την ίδια ημέρα τα δύο πιο παραδοσιακά ντέρμπι του ελληνικού πρωταθλήματος και όταν συμβαίνει αυτό, είναι δεδομένο ότι τα ματς αυτά θα μονοπωλήσουν το ενδιαφέρον.
Ευκαιρία για «κόντρες» στη σύσκεψη για το VAR
Ο Ολυμπιακός έκανε επίθεση σε βάρος ΕΠΟ, ΚΕΔ και προσωπικά του Περέιρα..., ο ΠΑΟΚ ασχολήθηκε με τη λειτουργία του VAR στο Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης..., η NOVA έβγαλε αντίδραση για την κριτική στην τεχνική...
Η βαθμολογία της Super League μετά την ισοπαλία στο ΑΕΚ-ΠΑΟΚ
Το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ δεν ανέδειξε νικητή με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τη βαθμολογική απώλεια του «Δικεφάλου του Βορά» και να μειώνει τη διαφορά στους έξι βαθμούς και ενώ την επόμενη εβδομάδα δεσπόζει στο...
Κόκκινο βάφτηκε το ντέρμπι της Τούμπας
Το εντός έδρας αήττητο του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα έσπασε ο Ολυμπιακός, κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στη Super League 1.
Με χαμηλές προσδοκίες η συνάντηση των «Big 4»
Βασικό χαρακτηριστικό της πολυαναμενόμενης συνάντησης είναι ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη ατζέντα συζήτησης, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το τι μπορεί να τεθεί στο τραπέζι των συνομιλιών.