Νίκη και πειστική εμφάνιση για την ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕΛ

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο —ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο— η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της ΑΕΛ στο ΟΑΚΑ, σε ματς για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League 1.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Σιμόες με εντυπωσιακή προσπάθεια άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Το τέρμα αυτό άλλαξε την «ψυχολογία» των παικτών της ΑΕΚ που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχαν την εδαφική υπεροχή, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Κρίστινσον.

Στο δεύτερο ημίχρονο, λοιπόν, με λυμένα τα πόδια των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ, η Ένωση έφτασε σε άλλα δύο τέρματα (με Ολιβέιρα στο 50' και Λόπες στο 62'), απέναντι σε μια ΑΕΛ που δεν μπορούσε να απειλήσει τους γηπεδούχους.

Με τη νίκη της αυτή, η ΑΕΚ παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας (με 34 βαθμούς), τη στιγμή που η ΑΕΛ είναι πλέον στη 10η, με 23 βαθμούς.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Βράνιες (85’ Βασιλαντωνόπουλος), Οικονόμου, Σβάρνας, Λόπες, Μπακάκης, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (78’ Γιούσης), Βέρντε, Ολιβέιρα (68’ Μπότος)

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μπέρτος (78’ Μπάλλας), Μιχαήλ, Μόρας (68’ Ζίζιτς), Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε, Μπράλιτς (55’ Μπούστος), Ουάρντα, Παπάζογλου

Μοιρασιά βαθμών στο γεμάτο πάθος ντέρμπι του ΟΑΚΑ
Κλασικό ντέρμπι, με πολύ δυνατές μονομαχίες και σκληρά μαρκαρίσματα, έλαβε χώρα στο ΟΑΚΑ, στο οποίο η γηπεδούχος ΑΕΚ και ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.