Ανατροπή και πρόκριση κόντρα σε όλα!
INTIME

Παλικαρίσια πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου κόντρα σε όλους και σε όλα κατέκτησε χθες το απόγευμα στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός επί του ΠΑΣ Γιάννινα (3-1), ανατρέποντας το σκορ του πρώτου αγώνα στα Γιάννενα, παρότι είχε απέναντί του τις διαιτητικές αποφάσεις του Παπαδόπουλου και του βοηθού του Καλύβα.

Το «τριφύλλι» βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς οι εξαιρετικοί Ηπειρώτες πήραν το προβάδισμα στο σκορ από μια στημένη φάση (κόρνερ του Αποστολόπουλου και κεφαλιά του Παντελάκη στα δίχτυα) στο 24’ και το κράτησαν μέχρι την ανάπαυλα των ημιχρόνων παίρνοντας ως δώρο την αναίτια ακύρωση καθαρού γκολ του Ινσούα με κεφαλιά στο 34’ ως οφσάιντ, από τον επικίνδυνο βοηθό Καλύβα του συνδέσμου Φθιώτιδας.

Ο ίδιος έκοψε χωρίς λόγο τον Ζαχίντ σε υποσχόμενη επίθεση μέσα στην περιοχή δέκα λεπτά αργότερα, με συνέπεια όλο το γήπεδο να «βράζει» και να τον στολίζει με «γαλλικά».

Παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε πετύχει το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ και ο Παναθηναϊκός δεν φημίζεται για την αποτελεσματικότητά του, οι «πράσινοι» ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα μέχρι να φτάσουν στην ολική ανατροπή κατακτώντας το πολυπόθητο σκορ πρόκρισης.

Την αρχή έκανε ο Χρήστος Δώνης που ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά στο 56’, δίνοντας τη σκυτάλη στον Σένκεφελντ δύο λεπτά αργότερα για να «γράψει» το 2-1 δίνοντας το έναυσμα για την ολοκληρωτική αντεπίθεση του Παναθηναϊκού.

Αυτή έγινε στο 72’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μακέντα, που προέκυψε από εξαιρετικό ένα-δύο του Ζαχίντ με τον Γιόχανσον και καθαρή ανατροπή του Σουηδού από τον Μπουκουβάλα.

Ο τελευταίος είχε ήδη αντικρίσει κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο διαιτητής Παπαδόπουλος δεν του έδειξε λανθασμένα την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Το έπραξε ωστόσο (σωστά) στον Δημήτρη Κουρμπέλη στο 77’, με συνέπεια ο Παναθηναϊκός να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο έως το τέλος του ματς.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την ατυχία να πραγματοποιήσει δύο αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών στον άξονα της μεσαίας του γραμμής (Σιόντης-Κάστρο) και ταυτόχρονα οι παίκτες του έδειχναν σημάδια κόπωσης όσο περνούσε η ώρα.

Την ίδια στιγμή ο Γιώργος Δώνης θωράκισε τα μετόπισθεν του «τριφυλλιού» με τριάδα στα στόπερ και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή δεν υπήρξε η παραμικρή υποσχόμενη ευκαιρία μπροστά από την εστία της ομάδας του.

Για τον Παναθηναϊκό η χθεσινή πρόκριση και η παλικαρίσια ανατροπή ισοδυναμούν με οξυγόνο εν όψει της συνέχειας και μπορεί να αποφέρουν πολλαπλά οφέλη στην ομάδα από κάθε άποψη, παρότι μετράει ήδη απώλειες σε επίπεδο παικτών καθώς ο Κουρμπέλης δεν θα αγωνιστεί την Κυριακή στο ματς με την Ξάνθη και ο Μπουζούκης αποχώρησε τραυματίας.

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα, σαφώς υπάρχει απογοήτευση από τη στιγμή που έφτασε τόσο κοντά σε μια ιστορική πρόκριση, πλην όμως η κατάληξη του ματς δεν αναιρεί ούτε την εξαιρετική δουλειά που γίνεται ούτε τη διαπίστωση ότι ανήκει στη μεγάλη κατηγορία της χώρας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (46’ Περέα), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (80’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα (83’ Κολοβέτσιος).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Α. Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Κάστρο (43’ Νικολιάς), Σιόντης (23’ Λιάσος), Ξύδας (75’ Λεό), Καρτάλης, Κριζμάν, Παμλίδης.

ΣΚΟΡΕΡ: 56’ Δώνης, 58’ Σένκεφελντ, 72’ (πέν.) Μακέντα - 24’ Παντελάκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).

ΚΙΤΡΙΝΗ: 34’ Ινσούα, 64’ Κουρμπέλης, 69’ Μακέντα, 73’ Δώνης - 19’ Κάστρο, 45+2’ Μπουκουβάλας, 73’ Γιαννίκογλου, 73’ Καρτάλης, 79’ Παντελάκης.

ΚΟΚΚΙΝΗ: 77’ Κουρμπέλης (2η κίτρ.).

Βούρκωσε ο Δώνης μετά την πρόκριση

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να προκριθεί στους «8» του Κυπέλλου, με τον Γιώργο Δώνη να είναι φανερά συγκινημένος μετά το τέλος του ματς. «Αγαπώ πολύ αυτή την ομάδα, εδώ έχω μεγαλώσει. Θα ήταν πολύ άδικο να χάσουμε την ψυχραιμία μας και να μην προκριθούμε», δήλωσε βουρκωμένος και επισήμανε: «Δεν κοιτάμε το παρελθόν και πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Είμαστε οικογένεια και δεμένοι ως γκρουπ».

Χάρμα οφθαλμών και νέα τριάρα
Την τρίτη συνεχόμενη τριάρα του στο ΟΑΚΑ μετά απ’ αυτές απέναντι στον Πανιώνιο και τον ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε χθες ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ατρόμητο (3-0), τριπλασιάζοντας το σερί νικών του.
Με Κουρμπέλη και δύο διλήμματα
Να επιβεβαιώσει το καλό ποδοσφαιρικό μομέντουμ στο οποίο βρίσκεται, αλλά και να εδραιώσει την παρουσία του στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας ευελπιστεί ο Παναθηναϊκός στο αποψινό ματς.
Μονόδρομος η πρόκριση στη ρεβάνς με τον ΠΑΣ
Ούτε για αστείο δεν υπάρχει στη σκέψη του οποιουδήποτε στον Παναθηναϊκό ότι υφίσταται πιθανότητα αποκλεισμού της ομάδας από την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.
Πανιώνιος και... ρεβάνς καθορίζουν τις εξελίξεις
Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο ισόπαλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και έπαιξε ως ίσος προς ίσο τον «αιώνιο» αντίπαλό του μέσα στο Φάληρο παρά την οριακή του ήττα.
ΠΑΣάς από τα παλιά... πάγωσε το «τριφύλλι»
Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ο θριαμβευτής στο χθεσινό πρώτο ματς απέναντι στον Παναθηναϊκό για τη φάση των «16» του Κυπέλλου και απέκτησε το προβάδισμα για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του θεσμού.