Ηττήθηκε ξανά από τον Ναδάλ ο Τσιτσιπάς
AP PHOTO

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να νικήσει τον Ράφα Ναδάλ στον μεγάλο τελικό του τουρνουά επίδειξης του Άμπου Ντάμπι. Το ματς ήταν «κλειστό» με τον νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Η νίκη του Ναδάλ ήρθε με ανατροπή (τελικό σκορ: 2-1 σετ υπέρ του Ισπανού), καθώς ο Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε, παίρνοντας το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ, με 7-6 (3)

Στο δεύτερο σετ, ο Ισπανός προηγήθηκε με 6-5 γκέιμ και έκανε μπρέικ στο επόμενο (7-5), ισοφαρίζοντας έτσι το ματς. Το τρίτο, όπως και το πρώτο, σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο Ναδάλ επικράτησε με 7-3, κατακτώντας ταυτόχρονα και τον τίτλο.

Αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς και για τους δύο τενίστες.

Σημειώνεται ότι ο Τσιτσιπάς έχει κερδίσει μόνο μια φορά στην καριέρα του τον Ναδάλ, ενώ έχει υποστεί 6 (μαζί με τη σημερινή) ήττες. Η τελευταία ήταν τον περασμένο μήνα, στο πλαίσιο του τουρνουά ATP Finals που έγινε στο Λονδίνο. Εκείνη η ήττα ήταν χωρίς κόστος για τον Τσιτσιπά, ο οποίος στη συνέχεια κατέκτησε και τον τίτλο του τουρνουά. Ωστόσο και τότε ο Έλληνας τενίστας είχε προηγηθεί, για να χάσει τελικά από τον Ναδάλ (πάλι) με 2-1 σετ.

ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Ιστορική νίκη Τσιτσιπά στο ATP Finals
Μία θριαμβευτική εμφάνιση από τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Nitto ATP Finals, καθώς νίκησε πολύ εύκολα τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά. Ο ίδιος δήλωσε έκπληκτος από την απόδοσή του.
Ενα 15χρονο φαινόμενο!
Αν αθροίσουμε τα όσα έχει πετύχει η Κόρι «Κόκο» Γκοφ συνειδητοποιούμε ότι βρισκόμαστε μπροστά σε ένα φαινόμενο, και όχι σε έναν απλό διάττοντα αστέρα προορισμένο για γρήγορη κατανάλωση.
Με συνοπτικές διαδικασίες ο Τσιτσιπάς στον 2ο γύρο
O Στέφανος Τσιτσιπάς φιλοξενήθηκε στη «Μάργκαρετ Κορτ Αρίνα». Ο 21χρονος Ελληνας τενίστας χρειάστηκε μόλις 1 ώρα και 45 λεπτά για να αποκλείσει τον Ιταλό Σαλβατόρε Καρούζο, παίζοντας τένις υψηλής ποιότητας.
Το μέλλον είναι εδώ
Το τένις είναι ένα απόλυτα δίκαιο άθλημα. Η θέση του αθλητή στην παγκόσμια κατάταξη και τα χρήματα που εισπράττει εξαρτώνται μόνο από τα αποτελέσματα των αγώνων του. Κάθε νίκη απεικονίζεται σε βαθμούς και σε...