Αγχωτική νίκη για ΑΕΚ, ισοπαλία στο Περιστέρι

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως ο Αστέρας απείλησε με ισοφάριση στα τελευταία λεπτά. Σε άλλο ματς, Ατρόμητος και Λαμία μοιράστηκαν τους βαθμούς.

Με 2-1 επικράτησε η ΑΕΚ του Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League 1

Η Ένωση πέτυχε ένα τέρμα στην αρχή κάθε ημιχρόνου και είχε τον έλεγχο του ματς (χωρίς να εντυπωσιάζει) για περίπου 70 λεπτά. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά ο Αστέρας ανέβασε τον ρυθμό του, μείωσε το σκορ και προσπάθησε να «κλέψει» τον ένα βαθμό, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Καθοριστική φάση, η εντυπωσιακή απόκρουση του Τσιντώτα στο 87ο λεπτό, σε κοντινή κεφαλιά του Φερνάντεθ.

Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μάνταλος (με πέναλτι στο 6ο λεπτό) και Λιβάγια (στο 46'), ενώ για τους Αρκάδες ο Φερνάντεθ (στο 78').

Σε κάθε περίπτωση, η ΑΕΚ πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που τη διατήρησαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Αστέρας παρέμεινε χαμηλά, καθώς βρίσκεται στη 12η θέση σε σύνολο 14ων ομάδων.

Στο Περιστέρι, το αποτέλεσμα κρίθηκε μετά το 70' λεπτό, με τη Λαμία να προηγείται με τον Τουράμ (στο 72') και τον γηπεδούχο Ατρόμητο να απαντά με τον Βέλλιο λίγο πριν το τελικό σφύριγμα (στο 84ο λεπτό), με το 1-1 να είναι το σκορ της αναμέτρησης.

Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και διατήρησε τις δύο ομάδες περίπου στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σκόνταψε στη Λαμία η ΑΕΚ, 5αρα ο Αστέρας κόντρα στην Ξάνθη
Στη Λαμία σταμάτησε το νικηφόρο σερί της ΑΕΚ που υποχρεώθηκε σε «λευκή» ισοπαλία. Νίκη-οξυγόνο για τον Αστέρα Τρίπολης που συνέτριψε με 5-0 την Ξάνθη.
Δυνατή η ΑΕΚ, πέρασε από την Τρίπολη
Μεγάλη νίκη με 0-1 στην Τρίπολη επί του Αστέρα, για την ΑΕΚ, στην 2η αγωνιστική της Super League. Η Ένωση έκανε το δύο στα δύο και κέρδισε στην Αρκαδία για πρώτη φορά, μετά από τον Γενάρη του 2011! Λευκή...
Δύο έξω, ένας μέσα
Παρά τη νίκη στην ΑΕΚ έχει μείνει το «σοκ» για τον τρόπο με τον οποίο τελείωσε το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης το βράδυ της Τετάρτης. Και ο προβληματισμός (δεύτερη φύση της Ενωσης πλέον) για το πόσο παθητικά...
«Πέρασε» η ΑΕΚ από την Ξάνθη, στην πεντάδα ο Παναθηναϊκός
«Εκδίκηση» πήρε η ΑΕΚ στην Ξάνθη από την τοπική ομάδα, για την ήττα στην 1η αγωνιστική στο ΟΑΚΑ. Χωρίς να εντυπωσιάσει, ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Λαμία στο ΟΑΚΑ.