Καθάρισε νωρίς ο Ολυμπιακός, μοιρασιά για ΟΦΗ και Παναθηναϊκό

Με άνεση επικράτησε ο Ολυμπιακός της ΑΕΛ στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της εμβόλιμης 15ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League 1.

Το τελικό 4-1 επέτρεψε στους γηπεδούχους να παραμείνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πλέον 37 βαθμούς σε 15 αγώνες.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκαν με 4-0, χάρη σε τέρματα των Μασούρα (στο 9ο και 11ο λεπτό), Σουντανί (στο 17') και Ελ Αραμπί (στο 37').  Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ με τον Ουάρντα στο 56ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΛ, Αλέξης Κούγιας, πριν ολοκληρωθεί το ματς, προέβη σε δήλωση με την οποία επιτέθηκε κατά των παικτών, τονίζοντας μεταξύ άλλων πως «το να δέχεσαι 4 γκολ στο πρώτο ημίχρονο εκ των οποίων τα 3 στο πρώτο 20λεπτο είναι ντροπή και πρόκληση για μια ομάδα που θέλει να παίξει στην Ευρώπη».

«Έχω κάνει υπομονή και με το 3-0 της Καλαμάτας και με το 0-3 της Λαμίας», συμπλήρωσε ο κ. Κούγιας, προαναγγέλλοντας μεγάλο πρόστιμο κατά των παικτών: «Και αυτοί που έπαιξαν στην Καλαμάτα και αυτοί που έπαιξαν με τη Λαμία και αυτοί που παίζουν σήμερα θα τιμωρηθούν με πολύ μεγάλο πρόστιμο», δήλωσε χαρακτηριστικά.

Στην Κρήτη, το αποτέλεσμα κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο: ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 67ο λεπτό με τον Φιγκεϊρέδο, όμως ο Παναθηναϊκός είχε τη λύση και έφτασε στο γκολ με τον Μάκεντα λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης (με τον Μακέντα στο 84') για το τελικό 1-1

Έπειτα από το αποτέλεσμα αυτό, οι δύο ομάδες διατηρήθηκαν στις θέσεις 4 και 5, με τους Κρητικούς να έχουν πλέον 23 βαθμούς και να βρίσκονται δύο πόντους πάνω από τους «πράσινους».

Προβάδισμα 7 βαθμών για Ολυμπιακό, στην 6άδα ο ΟΦΗ
Απόσταση 7 βαθμών απέκτησε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός από τον δεύτερο στη βαθμολογία ΠΑΟΚ, μετά την ολοκλήρωση της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής, της κανονικής περιόδου, στη Super League 1.
Εδραιώνεται στην τετράδα ο Παναθηναϊκός που πέρασε κι από τη Λάρισα
Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στους 34 βαθμούς και είναι μόλις τρεις πόντους πίσω από την ΑΕΚ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο.
Ο προβληματισμός και τα κέρδη του αήττητου σερί
Ο Παναθηναϊκός έμεινε όρθιος στη μάχη της Κρήτης απέναντι στον εξαιρετικό από πάσα άποψη φετινό ΟΦΗ και πιστοποίησε ότι στα ματς υψηλού δείκτη δυσκολίας παρουσιάζει σαφώς καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση...
Ώρα για αθηναϊκό ντέρμπι
Ματς αποδείξεων τόσο για την ΑΕΚ όσο και για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Δύσκολη αναμέτρηση στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τον Ολυμπιακό απέναντι στον Ατρόμητο.
Έχασε από την ΑΕΛ, αποδοκιμάστηκε από τους οπαδούς του
Η ομάδα της Λάρισας συνέχισε την πολύ καλή φετινή της πορεία στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, οι παίκτες του Παναθηναϊκού γνώρισαν άλλη μία εντός έδρας ήττα, με συνέπεια να «τα ακούσουν» στο τέλος από τους φίλους της...