Γκέλα για Παναθηναϊκό στο Βόλο, σούπερ ματς στο Περιστέρι

Με τρία όμορφα ματς ολοκληρώθηκε το κυριακάτικο πρόγραμμα της Super League και μαζί με αυτό και ο πρώτος γύρος για το φετινό πρωτάθλημα.

Αδιόρθωτος ο Παναθηναϊκός στον Βόλο (1-1), ο οποίος προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό με πέναλτι του Χατζηγιοβάννη, έχασε πολλές ευκαιρίες για να καθαρίσει το ματς και, τελικά, ισοφαρίστηκε με τον ίδιο τρ΄πο από τον Μουνίθ στο 34’.

Σημαντικός πόντος για τους γηπεδούχους στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Βόλος: Μελίσσας, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Τσίκα, Φεράρι, Μαξ, Τσοκάνης, Ζοάο (85’ Λύρατζης), Μπαλογιάννης (63’ Τσαούσης), Μουνίθ, Τόρες.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον (76’ Μπεκ), Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Ινσούα, Μπουζούκης, Δώνης, Κολοβός (46’ Περέα), Χατζηθεοδωρίδης (46’ Νούνες), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης.

Στο Περιστέρι ατρόμητος αποδείχθηκε ο… Άρης (2-2), καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό που την κρατά κοντά στις θέσεις για τα πλέιοφ.

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο 24’ με εκπληκτικό γκολ-ψαλιδάκι του Βέλλιου, όμως πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο ο Μπρούνο Γκάμα έφερε το ματς στα ίσια.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά στο 84’ με πέναλτι του Μανούσου, όμως ο Φετφατζίδης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και, στις καθυστερήσεις, με ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το 2-2.

Ατρόμητος: Μέγιερι, Γκάλο, Ταλόσα, Ρισβάνης, Γούτας, Χαρίσης, Μπαένα (62' Μάντσον), Ανδρούτσος (77' Γιακουμάκης), Ενσικουλού (55' Ουγκράι), Μανούσος, Βέλλιος

Άρης: Εμάν, Μπα (90' Μαρτίνεθ), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Ντιγκινί (46' Μαντσίνι), Γκάμα (82' Τόνσο), Λάρσον

Νωρίτερα η Λάρισα κρατήθηκε όρθια στην Τρίπολη και απέσπασε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν μπορέσε να κλειδώσει το παιχνίδι από νωρίς.

Ο Μπαράλες άνοιξε το σκορ, όμως, στο 60ο λεπτό, ο Ασούμπρε με πλασέ σκόραρε για την ομάδα του ισοφαρίζοντας το ματς.

Αστέρας: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ (35’ Βαλιέντε), Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Μαρκ Φερνάντεθ (60’ Κρέσπι), Καπίγια, Λουίς Φερνάντεθ, Μπαράλες

Λάρισα: Κρίστινσον, Μπράλιτς, Μόρας, Μιχαήλ (46’ Ασούμπρε), Καρανίκας, Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς (46’ Κάτσε), Άντονι, Μιλοσάβλιεβιτς (77’ Μπούστος), Ουάρντα, Νούνιτς

Οριστικά στην εξάδα ο Άρης, βυθίστηκε περαιτέρω ο Πανιώνιος
Ξεκαθαρίζουν σιγά-σιγά τα πράγματα τόσο για τις θέσεις που οδηγούν στην πρώτη εξάδα, όσο και στην ουρά του πρωταθλήματος για τη Super League 1.
Εκτός έδρας ισοπαλίες για Παναθηναϊκό και Άρη με φόντο τα πλέι οφ
O τέταρτος στη βαθμολογία Παναθηναϊκός κράτησε την απόσταση των 7 βαθμών από τον πέμπτο Άρη, ο οποίος ωστόσο δεν έχει κλειδώσει τη θέση του για τα πλέι οφ.
Ελειπε το VAR... χόρευαν τα λάθη!
Ο Αρης και ο Ατρόμητος πήραν την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, ωστόσο, ελέω απουσίας του VAR, την... παράσταση έκλεψαν τα διαιτητικά λάθη που ήταν και πολλά και σοβαρά.
Ακόμα πιο ψηλά Άρης και Ατρόμητος
Στους... τέσσερις ανέμους σκόρπισε ο Ατρόμητος τον Πανιώνιο και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας, με συγκάτοικο τον Άρης που επικράτησε μέσα σε ένα... πεντάλεπτο του Παναιτωλικού.