Με τρίποντο και... τριάρα έφυγε η Λαμία από τη Λάρισα

Μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, πέτυχε η Λαμία, επικρατώντας με 3-0 μέσα στη Λάρισα, επί της τοπικής ΑΕΛ, στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 10η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Super League 1.

Χάρη στη νίκη της αυτή, η Λαμία έφτασε στους 10 βαθμούς και συγκατοικεί με τον Αστέρα Τρίπολης στην 11η θέση. Αντίθετα, η γηπεδούχος ΑΕΛ έχασε σημαντική ευκαιρία να ανέβει ακόμα πιο ψηλά, παραμένοντας στην 6η θέση και τους 15 βαθμούς.

Η Λαμία κατάφερε να μπλοκάρει από την αρχή του ματς τα επιθετικά ατού της ΑΕΛ, περιορίζοντας τις απειλητικές στιγμές μπροστά στην εστία του Θεοδωρόπουλου. Παράλληλα, με αξιώσεις τις δικές της ευκαιρίες στην επίθεση, φτάνοντας στο γκολ πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (με τον Τουράμ στο 39ο λεπτό).

Στην επανάληψη η ΑΕΛ βγήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να ισοφαρίσει, έκλεισε προσωρινά τη Λαμία στα καρέ της και έχασε 1-2 φάσεις για να σκοράρει.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί και με τον Σκόνδρα πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 64', «βραχυκυκλώνοντας» τους γηπεδούχους. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο ίδιος πέτυχε ακόμα ένα γκολ στο 72', βάζοντας ουσιαστικά τίτλους τέλους στο ματς, παρά τις όποιες προσπάθειες της ΑΕΛ να μειώσουν το σκορ στα τελευταία λεπτά.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς (46' Ασούμπρε), Στάνκοβιτς, Μπέρτος, Σεσέροβιτς (71' Νούνιτς), Κάτσε, Μιλοσάβλιεβιτς (46' Μπούστος), Ουάρντα, Ντάουντα.

Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Βύντρα, Αντέτζο, Σκόνδρας (90' Τζανετόπουλος), Πλιάτσικας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Καραμάνος (81' Τιρόνε), Τουράμ (65' Σάλιακας).

Νίκες σωτηρίας για ΠΑΣ και ΑΕΛ
Σημαντικές νίκες που τους απομακρύνουν από τις τελευταίες θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό, πέτυχαν οι ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στη Super League.
Στην κορυφή ο ΠΑΟΚ πριν το ντέρμπι με Ολυμπιακό
Έστω και με το φτωχό 1-0, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΛ στην Τούμπα και έπιασε τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μια εβδομάδα πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι.
Νίκη - οξυγόνο για τη Λαμία
Μια πολύτιμη νίκη που της δίνει βαθμολογική ανάσα σημείωσε η Λαμία, επικρατώντας στην έδρα της με 1-0 του Βόλου.
Έχασε από την ΑΕΛ, αποδοκιμάστηκε από τους οπαδούς του
Η ομάδα της Λάρισας συνέχισε την πολύ καλή φετινή της πορεία στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, οι παίκτες του Παναθηναϊκού γνώρισαν άλλη μία εντός έδρας ήττα, με συνέπεια να «τα ακούσουν» στο τέλος από τους φίλους της...