Με συνεχείς ανατροπές υπέταξε ο Βόλος τον Παναιτωλικό

Της... ανατροπής έγινε στον Βόλο, με την τοπική ομάδα να είναι αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, επικρατώντας με 3-2 του Παναιτωλικού, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Super League 1.

Με τη νίκη του αυτή, ο Βόλος πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ανεβαίνοντας στους 12 βαθμούς και την 7η θέση. Αντίθετα ο Παναιτωλικός, παρέμεινε στην προτελευταία θέση, έχοντας μόλις 3 βαθμούς σε 10 ματς.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, καταφέρνοντας να κλείσουν προηγούμενοι το ημίχρονο με τέρμα του Σανιά.

Στην επανάληψη, ωστόσο, ο Βόλος αποδείχθηκε αποτελεσματικός, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αντιπάλων του στις στημένες φάσεις. Έτσι, αφού ισοφάρισε 55' με τον Μουνίθ, πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μάντζη στο 66'. Λίγο νωρίτερα (στο 65'), είχε αποβληθεί ο Σίεστεντ του Παναιτωλικού, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έφεραν το ματς στα ίσα, στο 68ο λεπτό, με τον Αριγίμπι. Τη λύση για τους γηπεδούχους, έδωσε 10 λεπτά αργότερα ο Γέντρισεκ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ και δίνοντας τρεις σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα του.

Βόλος: Μελίσσας, Ντεντάκης, Τσίκα, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (46' Μάντζης), Τόρες (71' Μαξ), Μουνίθ, Ζοάο Ράφαελ, Γέντρισεκ.

Παναιτωλικός: Γιαννακόπουλος, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Σίεστεντ, Λουσέρο (46' Μπάλμπι), Ντάλσιο (82' Ρομάν), Ντίας, Μιμίτο (66' Τσιγγάρας), Σανιά, Ταχάρ, Αριγίμπι.

Νίκη - οξυγόνο για τη Λαμία
Μια πολύτιμη νίκη που της δίνει βαθμολογική ανάσα σημείωσε η Λαμία, επικρατώντας στην έδρα της με 1-0 του Βόλου.
«Πέρασε» από τον Βόλο και περιμένει... ευχάριστα νέα από το ντέρμπι
Ο «δικέφαλος» ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος και αναμένει το ματς Ολυμπιακού ΑΕΚ για να δει εάν θα παραμείνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Άντεξε ο Παναιτωλικός στη Λαμία
Το τελικό 0-0 δεν άφησε ικανοποιημένους τους γηπεδούχους, οι οποίοι παραμένουν χαμηλά στη βαθμολογία. Ο Παναιτωλικός πανηγύρισε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα.
Ξαναπάτησε κορυφή ο Βόλος
Η ομάδα της Θεσσαλίας νίκησε τον ΟΦΗ και έπιασε τους ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Ξάνθη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο.