37%

Τσέλσι, Ντόρτμουντ και Βαλένθια ήταν στριμωγμένες στα σχοινιά, αλλά κατάφεραν να ξεφύγουν!

AP PHOTO / IAN WALTON

Βραδιά ανατροπών

Ενα από τα πιο τρελά ματς στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ έγινε χθες στο «Στάμφορντ Μπριτζ», με την Τσέλσι και τον Αγιαξ να... μένουν στο 4-4.

Ο Αγιαξ ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα 3-1, ενώ στο 55’ είχε ανεβάσει το σκορ σε 1-4. Ο Αθπιλικουέτα μείωσε σε 2-4 στο 63’, για να έρθει στο 69ο λεπτό μια από τις πιο «σουρεάλ» ποδοσφαιρικές φάσεις που έχουν γίνει ποτέ. Μέσα σε 6 δευτερόλεπτα, ο Μπλιντ έκανε δύο σκληρά τάκλιν και στη συνέχεια ο Φέλτμαν έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, υποπίπτοντας σε πέναλτι.

Αμφότεροι οι στόπερ του Αγιαξ πήραν δεύτερη κάρτα και αποβλήθηκαν σωστά, αφήνοντας τον Αγιαξ με 9 παίκτες και με πέναλτι σε βάρος του. Με το εύστοχο χτύπημα του Ζορζίνιο από τη βούλα ήρθε το 3-4. Στο 11 εναντίον 9, ο «Αίαντας» είχε πια τεράστιο μειονέκτημα και μέσα σε τέσσερα λεπτά η Τσέλσι έφθασε στην ισοφάριση με τον Τζέιμς. Οι Ολλανδοί, πάντως, άντεξαν και κράτησαν το «Χ» έως το τέλος...

Στον ίδιο όμιλο, η Βαλένθια έχανε έως το 66’ μέσα στο «Μεστάγια» από τη Λιλ. Ομως πάτησε γκάζι στα τελευταία λεπτά, για να φθάσει στο εντυπωσιακό 4-1, που σημαίνει ότι στην κορυφή του 8ου ομίλου υπάρχει τριπλή ισοβαθμία μεταξύ Αγιαξ, Τσέλσι και «νυχτερίδων» στους 7 βαθμούς!

Ενα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο από την Ντόρτμουντ την οδήγησε στην απόλυτη ανατροπή. Η Ιντερ είχε πάρει προβάδισμα 0-2 στο πρώτο ημίχρονο μέσα στη Γερμανία. Ομως δύο υπέροχα γκολ από τον (δεξιό μπακ!) Ασράφ Χακίμι και ένα ανόητα εκτελεσμένο πλάγιο άουτ της Ιντερ στην περιοχή της που επέτρεψε στον Μπραντ να σκοράρει, έκαναν το 3-2 για τους Βεστφαλούς που ακολουθούν την Μπαρτσελόνα κατά πόδας.

Η Λίβερπουλ κέρδισε μάλλον ανόρεχτα την Γκενκ με 2-1, ενώ η Λιόν «καθάρισε» την Μπενφίκα με 3-1, σε ένα ματς όπου πάγωσε το αίμα ο σοβαρός τραυματισμός του αμυντικού των Πορτογάλων, του Φέρο, σε σύγκρουση με τον Βλαχοδήμο.

Νάπολι - Ζάλτσμπουργκ 1-1

(Λοσάνο 44’ - Χάαλαντ 11’ πέν.)

Λίβερπουλ - Γκενκ 2-1

(Βαϊνάλντουμ 14’, Οξλέιντ-Τσάμπερλεν 53’ - Σαμάτα 41’)

Μπαρτσελόνα - Σλάβια Πράγας 0-0

Ντόρτμουντ - Ιντερ 3-2

(Χακίμι 52’, 77’, Μπραντ 64’ - Μαρτίνες 5’, Βεσίνο 40’)

Ζενίτ - Λιψία 0-2

(Ντέμε 45+5’, Ζάμπιτσερ 63’)

ΛIόν - Μπενφίκα 3-1

(Αντερσεν 4’, Ντεπάι 33’, Τραορέ 89’ - Σεφέροβιτς 78’)

Τσέλσι - Αγιαξ 4-4

(Ζορζίνιο 5’ πέν., 71’ πέν., Αθπιλικουέτα 63’, Τζέιμς 74’ - Εϊμπραχαμ 2’ αυτ., Πρόμες 20’, Κέπα 35’ αυτ., Φαν ντε Μπέικ 55’)

Βαλένθια - Λιλ 4-1

(Παρέχο 66’ πέν., Σουμαόρο 82’ αυτ., Κοντογκμπιά 84’, Φεράν Τόρες 90’ - Οσιμχέν 25’)

Ανοιχτοί λογαριασμοί
Μερικούς θεωρητικούς «τελικούς», αλλά χωρίς «όμιλο θανάτου» και αρκετές... μπανανόφλουδες για τους μεγάλους της Ευρώπης έβγαλε η χθεσινή κλήρωση του Τσάμπιονς Λιγκ στο Μονακό.
Ματς για γερά νεύρα στο φινάλε της φάσης των «32»
Τα «εισιτήρια» για τους «16» του Champions League εξασφάλισαν Λίβερπουλ, Νάπολι, Ντόρτμουντ, Λιόν, Βαλένθια και Τσέλσι. Σήμερα θα κριθούν τα δύο τελευταία εισιτήρια.
Συναρπαστική βραδιά στο Champions League
Οκτώ γκολ και πολλές συγκινήσεις πρόσφερε το ματς του Λονδίνου μεταξύ της Τσέλσι και του Άγιαξ. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-1 κατάφεραν να ισοφαρίσουν.
Νιάτα, χημεία και... αλκοόλ
Αγώνες σαν τον αποψινό στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Αμστερνταμ, ανάμεσα στον Αγιαξ και την Τσέλσι, είναι από τους πιο ενδιαφέροντες της διοργάνωσης.
Οπου τολμούν οι «αετοί»
Η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου βρίσκεται από χθες στις 8 καλύτερες ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ, νικώντας με 1-0 τον Αγιαξ.