65%
    2°C 1.8°C / 1.8°C
    43%

Νίκη - οξυγόνο για τη Λαμία

Μια πολύτιμη νίκη που της δίνει βαθμολογική ανάσα σημείωσε η Λαμία, επικρατώντας στην έδρα της με 1-0 του Βόλου, στο ματς που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League 1.

Χάρη σε αυτό το τρίποντο, η Λαμία ανέβηκε στους 7 βαθμούς και απέχει 4 πόντους από τον προτελευταίο στη βαθμολογία Παναιτωλικό. Αντίθετα, ο Βόλος έμεινε στους 9 βαθμούς και τη 10η θέση.

Σημειώνεται ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Λαμίας στη διοργάνωση. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι επιθετικά από τους αντιπάλους τους (19-7 στις τελικές), ωστόσο έπεσαν πάνω στον Μελισσά που πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση.

Τη Λαμία «λύτρωσε» ο Τουράμ στο 80ο λεπτό, έπειτα από μεταβίβαση του Ντελ Πίνο, που είχε μπει νωρίτερα στο ματς, ως αλλαγή.

Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Βασιλόγιαννης (80' Σάλιακας), Τουράμ, Ρόμανιτς (89' Βύντρα) και Καραμάνος (61' Ντελ Πίνο).

Βόλος: Μελίσσας, Δημόπουλος, Φεράρι, Ντεντάκης, Τσίκα, Μαξ (61' Μπαλογιάννης), Τσοκάνης (82' Μάντζης), Ζοάο Ραφαέλ (69' Μυστακίδης), Τόρες, Μουνίθ και Γέντρισεκ.

14. Πανιώνιος... -1

Ο Πανιώνιος άρχισε το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς.

Εδειξε χαρακτήρα και έμεινε ψηλά ο Βόλος
Οι Βολιώτες έδειξαν χαρακτήρα ως ομάδα, έβγαλαν αντίδραση και επέστρεψαν στις νίκες και στις κορυφαίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα επικρατώντας με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης.
Ποδαρικό «με το δεξί» ο Βόλος
Οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Μπαρτόλο και διπλασίασαν τα τέρματά τους λίγο πριν από την ανάπαυλα των ημιχρόνων (41’).
Ακάθεκτος ο Βόλος με σούπερ Δουβίκα
Με δύο γκολ από τον Τάσο Δουβίκα ο Βόλος πήρε τη νίκη απέναντι στη Λαμία επιβεβαιώνοντας ξανά την καλή αρχή που έχει κάνει στο φετινό πρωτάθλημα.