Τα... δύο πρόσωπα του Κρίστινσον στο Περιστέρι
ΙΝΤΙΜΕ

Το VAR «έπιασε» το πέναλτι του Μπάλλα στον Μανούσο χθες στο Περιστέρι, αλλά ο Κρίστινσον απέκρουσε την εκτέλεση του Ούμπιντες και η Λάρισα έφυγε με έναν σπουδαίο βαθμό από την έδρα του Ατρόμητου στην πρεμιέρα.

Ο Ισλανδός γκολκίπερ έκανε την γκάφα της χρονιάς με το γκολ που δέχτηκε από τον Νάτσο στην αρχή, αλλά με την απόκρουση του πέναλτι «ρέφαρε» για τα καλά. Δίκαιο το τελικό 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση μετά το απίθανο γκολ του Νάτσου, το οποίο βέβαια οφείλεται 100% στην επίσης απίθανα κακή αντίδραση του Κρίστινσον.

Η Λάρισα προσπάθησε με την μπάλα κάτω να αλλάξει τις ισορροπίες και προβλημάτισε τους νευρικούς στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς γηπεδούχους. Είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Μόρα. Επίσης, άλλες δύο καλές στιγμές με Μπούστος και Μιλοσάβλιεβιτς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η επινόηση του πρώτου και η εκτέλεση του δεύτερου έφεραν την ισοφάριση. Ωστόσο είχε χρειαστεί λίγο πριν να χαμογελάσει και η τύχη στην ΑΕΛ, αφού ο Βέλλιος βρήκε δοκάρι σε σουτ από καλή θέση.

Ο Ατρόμητος είχε κι άλλο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες στο δεύτερο ημίχρονο. Προσπαθούσε να πιέσει όσο περνούσε η ώρα, δεν έβρισκε φάσεις, αλλά με την πίεση και τον χώρο που έδωσαν οι φιλοξενούμενοι, ήρθε και η φάση του πέναλτι, που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γ. Αναστασίου): Μέγερι (46’ Θεοδωράκης), Νάτσος, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης (71’ Ουγκράι), Ούμπιδες, Μανούσος, Ρόσα (67’ Νταβιώτης), Βέλλιος.

ΑΕΛ (Μ. Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μιλοσάβλιεβιτς (82’ Φιλίποβιτς), Μόρας, Καρανίκας, Σετσέροβιτς, Μπράλιτς, Φατιόν, Ζιβκοβιτς, Μπούστος (72΄Μπάλλας), Νούνιτς.

ΣΚΟΡΕΡ: 18’ Νάτσος – 45΄+3 Μιλοσάβλιεβιτς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φωτιάς (Πέλλας).

ΚΙΤΡΙΝΗ: 84’ Νταβιώτης - 38’ Καρανίκας, 53’ Νούνιτς, 56’ Σετσέροβιτς, 58’ Μιχαήλ, 90΄+1 Μπάλλας.

ΚΟΚΚΙΝΗ: -

Ο προσεκτικός Ιβιτς και τα θέματα της ΑΕΚ
Ενάμιση μήνα και κάτι ψιλά μετά την επάνοδό του στα Σπάτα, ο Ιλια Ιβιτς έχει αφήσει πίσω την πρώτη περίοδο του ενθουσιασμού και της άμεσης θετικής επίδρασης των αλλαγών, μέρος των οποίων ήταν και ο ίδιος.
Στον Βόλο έγινε της... ανατροπής
Ο Ατρόμητος βρίσκει τα πατήματα και με το χθεσινό εντυπωσιακό 2-3 στο Πανθεσσαλικό, με ανατροπή μάλιστα από 2-0, πριν καν κλείσει το ημίχρονο, πετυχαίνει τη δεύτερη σερί νίκη του.
Να ξαναγίνει το ματς!
Με αυτά που (δεν) είδε ο Σκουλάς στο Παναθηναϊκός-Ξάνθη είναι λογικό να χάσει την υπομονή του και ο πιο πράος φίλαθλος. Πρόκειται για τον ίδιο διαιτητή ο οποίος στην πρεμιέρα δεν έδωσε πέναλτι σε χέρι του...
Τον VARεσε ξανά!
Ο ανώτερος, αλλά φλύαρος Παναθηναϊκός αποδείχτηκε ξανά πελάτης της εντυπωσιακής Ξάνθης, που κατάφερε για τέταρτο ματς την τελευταία πενταετία να νικήσει το «τριφύλλι» στην Αθήνα, τούτη τη φορά στο γήπεδο της...
«Ατρόμητος» όνομα και πράγμα
Επιστροφή από την… κόλαση για τους Περιστεριώτες, οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στον Βόλο, όμως κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να φύγουν με ένα σπουδαίο τρίποντο (2-3).