Τετάρτη, 17 Ιουλίου, 2024
LIVE
Τελευταία ενημέρωση:

LIVE - Θρίαμβος του Ολυμπιακού στο Conference League

Ραντεβού με την Ιστορία είχαν οι «ερυθρόλευκοι» στη μεγάλη αναμέτρηση με την ιταλική Φιορεντίνα - Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση με 1-0 και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά ευρωπαϊκό κύπελλο - «Ερυθρόλευκο» πάρτι στον Πειραιά και την OPAP Arena.

Ολυμπιακός, κύπελλο
Eurokinissi

Ο μικρός Γιάννης με το κύπελλο

Με 5 ομάδες η Ελλάδα στην Ευρώπη τη σεζόν 2025/26

Ο θρίαμβος του Ολυμπιακού στον τελικό του Europa Conference League και το 1-0 επί της Φιορεντίνα (στην παράταση) που του έδωσε το τρόπαιο, χάρισε ένα μεγάλο... μπόνους και στην Ελλάδα. Με τη νίκη αυτή και την κατάκτηση του τίτλου, ο Ολυμπιακός έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να προσπεράσει τη Δανία στη 15η θέση της κατάταξης της UEFA.

Η Ελλάδα έκλεισε τη σεζόν συγκεντρώνοντας 11.000 βαθμούς απ’ όλες τις ομάδες της κι έφτασε τους 31.525 βαθμούς στο ranking της τελευταίας πενταετίας, αφήνοντας τη Δανία στη 16η θέση με 31.450 βαθμούς. Αυτό σημαίνει πως η Ελλάδα θα έχει 5 ευρωπαϊκά «εισιτήρια» για τη σεζόν 2025/26, βγάζοντας και δεύτερη ομάδα στα προκριματικά του Champions League.

Αναλυτικά τα δεδομένα με τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια» της σεζόν 2025/26:

• Πρωταθλητής: 2ος προκριματικός Champions League (μονοπάτι πρωταθλητών)
  • Δεύτερος: 2ος προκριματικός Champions League (μονοπάτι μη πρωταθλητών)

Στον... ουρανό το Κύπελλο και οι παίκτες

Στα χέρια του αρχηγού Φορτούνη το ποθητό Κύπελλο, το οποίο σηκώνει ψηλά και στέλνει όλους τους παίκτες (και τους οπαδούς) στα ουράνια...

Απονομή μεταλλίων

Αυτή την ώρα γίνεται η απονομή των μεταλλίων και αναμένεται το κύπελλο...

«Είμαστε πρωταθλητές!»

Ο θρίαμβος του Ολυμπιακού στην πλατφόρμα της UEFA

Το πάρτι στον Πειραιά

«Καίγεται» ο Πειραιάς

Ξέφρενα πανηγύρια τόσο στην OPAP Arena, όσο και στον Πειραιά όπου στήθηκαν γιγαντοοθόνες για να δουν οι οπαδοί του Ολυμπιακού το μεγάλο ματς.

Eurokinissi

Το «χρυσό» γκολ

Τέλος!

Ο Ολυμπιακός κατακτά το Conference League, νικώντας με 1-0 τη Φιορεντίνα και γίνεται η πρώτη ελληνική ομάδα που παίρνει ευρωπαϊκό κύπελλο.

Η επέμβαση του Τζολάκη στο 110'

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις

Πέντε τα λεπτά που χωρίζουν τον Ολυμπιακό από τον θρίαμβο...

Γκολ για τον Ολυμπιακό

Ο Ελ Κααμπί βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά στο 116ο λεπτό και οι «ερυθρόλευκοι» αγκαλιάζουν το τρόπαιο!

Η φάση που οι Ολυμπιακοί φωνάζουν για πέναλτι

Νέα επέμβαση Τζολάκη

Απόλυτα σταθερός ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, επενέβη σωτήρια στο 110', τη στιγμή που το ματς είναι στην κόψη του ξυραφιού και οι παίκτες δείχνουν κουρασμένοι.

Καρδιακό επεισόδιο έπαθε οπαδός

Φίλος της ιταλικής ομάδας υπέστη καρδιακό επεισόδιο στην κερκίδα. Έπειτα από χρήση απινιδωτή που έγινε από διασώστη, ο οπαδός διακομίσθηκε στο νοσοκομείο.

Τέλος α΄ ημιχρόνου της παράτασης

Ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι, σε ένα ματς που φαίνεται ισορροπημένο, αν και οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν πιο αγωνιστικοί και με καλύτερες ευκαιρίες σε αυτό το μέρος.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Γιόβετιτς έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας των Ιταλών είπε «όχι», στο 96ο λεπτό.

Διαμαρτυρία για πέναλτι, κίτρινη στους παίκτες

Πέναλτι ζήτησαν οι παίκτες του Ολυμπιακού, φωνάζοντας για χέρι μέσα στην ιταλική περιοχή. Ανένδοτος ο διαιτητής, έδωσε κίτρινη στον Γιόβετιτς, αλλά και στον Πασχαλάκη (στον πάγκο).

Έξτρα χρόνος χωρίς προγνωστικά

Με την κούραση πια να βαραίνει τα πόδια των παικτών, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την παράταση, σε ένα ματς που φαίνεται πλέον σε απόλυτη ισορροπία.

Eurokinissi

Οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όμως ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, βοηθούμενος και από τις αλλαγές που έγιναν, ενώ υπάρχει και η ώθηση από τον κόσμο. Πολύ καλή η παρουσία της άμυνας στο β΄ μέρος (με κορυφαίο τον Τζολάκη), έδωσε πνοή στην επίθεση ο Όρτα.

Παράταση στον μεγάλο τελικό

Δεν ανέδειξε νικητή το 90λεπτο, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Η ευκαιρία του Ιμπόρα

Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις

Εξαιτίας των αλλαγών (4 η Φιορεντίνα, 2 ο Ολυμπιακός) και των τραυματισμών.

Η μεγάλη επέμβαση Τζολάκη στην τεράστια ευκαιρία του Κουαμέ

Ανεβάζει στροφές ο Ολυμπιακός

Με το ματς να πλησιάζει στο 90λεπτο, ο Ολυμπιακός φαίνεται πιο δυνατός από τους Ιταλούς και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες για να κατακτήσει τη νίκη.

Η κεφαλιά του Μιλένκοβιτς

Ευκαιρία για Ολυμπιακό

Εκτέλεση φάουλ του Όρτα, σέντρα του Ιμπόρα, η μπάλα λίγο άουτ στο 80ο λεπτό.

Δεύτερη αλλαγή για Ολυμπιακό

Τσικίνιο εκτός, Όρτα εντός αγωνιστικού χώρου, με τους παίκτες των ομάδων να δείχνουν κουρασμένοι έπειτα από 78 λεπτά αγώνα και τους δύο προπονητές να προχωρούν σε αλλαγές για να φρεσκάρουν τις 11άδες τους.

Εκτός παιχνιδιού ο Φορτούνης

Στο 73ο λεπτό, ο αρχηγός του Ολυμπιακού βγαίνει από το ματς και τον αντικαθιστά ο Γιόβετιτς.

Τεράστια ευκαιρία για τους Ιταλούς

Ο Κουαμέ δεν μπορεί να νικήσει τον Τζολάκη (που διώχνει σε κόρνερ), σε σουτ που έκανε αμαρκάριστος μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, στο 69ο λεπτό.

Τραυματισμός Ρέτσου σε μονομαχία με τον Μπελότι

Ευκαιρία για τη Φιορεντίνα

Ο Μιλένκοβιτς δεν βρίσκει στόχο με κεφαλιά, στο 65ο λεπτό.

Οι οπαδοί ωθούν τον Ολυμπιακό

Έχουν κερδίσει τη μάχη στις κερκίδες οι οπαδοί του Ολυμπιακού που ακούγονται πιο δυνατά στο β' μέρος, βλέποντας και την ομάδα τους να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Eurokinissi

Πιο δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός στο β΄ μέρος

Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς κάποια ευκαιρία για τις δύο ομάδες.

Πάντως, ο Ολυμπιακός δείχνει πως μπήκε πιο δυνατά σε σχέση με το πρώτο μέρος.

Η ευκαιρία των Ιταλών στο 39ο λεπτό

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Στο γήπεδο ο Κασσελάκης

Παρών ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ Στέφανος Κασσελάκης στις κερκίδες της OPAP Arena.

Το 0-0 σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών για το α΄μέρος

Οι επεμβάσεις του Τζολάκη στο πρώτο ημίχρονο

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τη Φιορεντίνα να δείχνει να πατά καλύτερα από τον Ολυμπιακό, να έχει την κατοχή και περισσότερες ευκαιρίες.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, δημιούργησαν ευκαιρίες (με αιχμή του δόρατος τον Ποντένσε) όμως απαιτείται κάτι περισσότερο για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

Πολύ καλός ο Τζολάκης, όσες φορές χρειάστηκε να επέμβει.

Πρώτη κίτρινη και για τους Ιταλούς

Την είδε ο Μαρντίνεζ στο 42', για μαρκάρισμα στον Ποντένσε.

Η κεφαλιά του Ποντένσε

Το δίλεπτο πίεσης των Ιταλών

Το γκολ των Ιταλών που ακυρώθηκε

Πρώτη κίτρινη κάρτα

Ο Ποντένσε βλέπει την κίτρινη κάρτα στο 28', για δυνατό μαρκάρισμα.

Νέα ευκαιρία για Ποντένσε

Κεφαλιά του Ποντένσε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Τερατσιάνο στο 25ο λεπτό.

Η ευκαιρία του Ποντένσε

Δίλεπτο πίεσης και ευκαιριών για Φιορεντίνα

Δύο φορές ο Τζολάκης χρειάστηκε να κάνει σωτήριες επεμβάσεις, σε ισάριθμες ευκαιρίες των Ιταλών στο δίλεπτο 21'-22'.

Ο όρκος νίκης των παικτών του Ολυμπιακού

Η τελετή πριν από την έναρξή του τελικού

Χωρίς σκορ στα πρώτα 15 λεπτά

Το 0-0 παραμένει, με τη Φιορεντίνα να δείχνει διάθεση να έχει την κατοχή και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Νωρίτερα, ο Μιλένκοβιτς σκόραρε, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ.

Πρώτη καλή στιγμή για Ολυμπιακό και Φιορεντίνα

Σουτ του Ποντένσε στο 4', έδιωξε σε κόρνερ ο Τερατσιάνο.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μπελότι σούταρε άουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού.

Το ματς ξεκίνησε, ψάχνουν τα πατήματά τους οι ομάδες

Η κάθε ομάδα προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά.

Βανδαλισμοί στην OPAP Arena

Δυστυχώς, δεν έλειψαν οι βανδαλισμοί στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, καθώς πριν από την έναρξη του παιχνιδιού, εντοπίστηκαν αρκετές ζημιές σε τουαλέτες και σε άλλους βοηθητικούς χώρους, ενώ τόσο έξω όσο και μέσα στο γήπεδο, κολλήθηκαν εκατοντάδες "ερυθρόλευκα" αυτοκόλλητα. Επίσης, σε πολλά σημεία (και σε καθίσματα) γράφτηκαν συνθήματα με μαρκαδόρους.

Κατέθεσαν στεφάνι στον Μ. Κατσούρη

Εισαγγελείς στην OPAP Arena

Έξι εισαγγελικοί λειτουργοί  θα είναι επί ποδός. Ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας πρωτοδικών Αθηνών Αντώνης Ελευθεριάνος και οι δύο αθλητικοί εισαγγελείς θα είναι μέσα στην OPAP Arena, ενώ άλλος ένας θα παρακολουθεί από τη ΓΑΔΑ και δύο θα βρίσκονται στην Ποινική Δίωξη.

Προσαγωγές από την ΕΛ.ΑΣ.

Σε ακόμα δύο προσαγωγές ατόμων προχώρησε η ΕΛΑΣ, κατά τη διάρκεια ελέγχου που έγινε στο πλαίσιο των μέτρων ασφαλείας για την διεξαγωγή του τελικού του Europa Conference League.

Ειδικότερα, σύμφωνα με την Αστυνομία, προσήχθησαν δύο νεαροί που εντοπίστηκαν στη γέφυρα της Ριζούπολης έχοντας κουκούλες full face.

Νωρίτερα, οι αστυνομικές αρχές προχώρησαν στη σύλληψη οπαδού, στην οδό Δεκελείας. Όπως έγινε γνωστό, πρόκειται για 48χρονο που έφερε πάνω του μαχαίρι και  φορούσε διακριτικά της ΑΕΚ. Οδηγήθηκε στην ασφάλεια για τα περαιτέρω.

Αποδοκιμασίες για τη Φιορεντίνα

Eurokinissi

Η είσοδος του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο

Στο πόδι ο Πειραιάς

Στον Πειραιά έχουν στηθεί τέσσερις γιγαντοοθόνες, μπροστά από τις οποίες βρίσκονται χιλιάδες φίλοι του Ολυμπιακού για να παρακολουθούν το ματς.

Η σύνθεση της Φιορεντίνα

Στο τέρμα ο Τερατσιάνο στην άμυνα οι Μπιράγκι, Μαρτίνεζ, Μιλένκοβιτς και Ντοντό, στο κέντρο οι Μαντραγκόρα, Αρτούρ και πιο μπροστά ο Μποναβεντούρα, και στην επίθεση οι Κουαμέ και Γκονζάλεζ με φορ τον Μπελότι.

Τα αυστηρά μέτρα που έχουν ληφθεί για τον τελικό

Η σύνθεση του Ολυμπιακού

Το γνωστό 4-3-3 επέλεξε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

Eurokinissi

Συγκεκριμένα, τερματοφύλακας θα είναι ο Τζολάκης, στην άμυνα οι Ορτέγα, Κάρμο, Ρέτσο και Ροντινέι, στο κέντρο οι Έσε, Ιμπόρα και Τσικίνιο, ενώ στην επίθεση θα αγωνιστούν οι Ποντένσε, Φορτούνης και Ελ Κααμπί.

Στα «κόκκινα» η Opap Arena

Αρκετές ώρες νωρίτερα, οι φίλοι του Ολυμπιακού άρχισαν να γεμίζουν τη Νέα Φιλαδέλφεια, με έκδηλο τον ενθουσιασμό και την πίστη για τη μεγάλη νίκη.

Γράφει Ιστορία

Ραντεβού με την Ιστορία έχει απόψε η ομάδα του Ολυμπιακού που αντιμετωπίζει την ιταλική Φιορεντίνα, στον τελικό του Europa Conference League. Αυτή είναι η πρώτη φορά που ο Ολυμπιακός αγωνίζεται σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης.