Τρίτη, 23 Ιουλίου, 2024
macabi-osfp
INTIME SPORTS

Μέγας είσαι «Θρύλε»!

Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 6-1 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση, έκανε το... θαύμα του και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Conference League.

Ο Ολυμπιακός έκανε το θαύμα του. Με γκολ δυο παικτών που ήρθαν από τον πάγκο, του Γιόβετιτς και του Ελ Αραμπί, στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, ολοκλήρωσε έναν άθλο που ελάχιστοι θα πίστευαν μετά τη βαριά ήττα με 4-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πριν από τη σέντρα του αγώνα. Με μια εμφάνιση βγαλμένη από όνειρο, διέλυσε με 6-1 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Βελιγράδι, πανηγύρισε μια επική πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League και σήμερα θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του.

Πέρα από το μέγεθος του άθλου που συντελέστηκε από μια ομάδα που προερχόταν από δυο βαριές εντός έδρας ήττες και κόντρα στην κακή παράδοση που κουβαλούσε κόντρα σε ομάδες από το Ισραήλ, πραγματοποίησε μια εκθαμβωτική εμφάνιση. Κυριάρχησε στο γήπεδο, ξεκινώντας από το καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο πέτυχε τρία γκολ και στο τέλος αποδείχθηκε όσο ψύχραιμος χρειαζόταν. Η πίστη γι’ αυτό που έγινε, φάνηκε από το γεγονός ότι ο προπονητής των θριαμβευτών, Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, λίγο πριν από το τέλος του κανονικού αγώνα (4-1), έβγαλε χαφ (Ορτα) και έβαλε επιθετικό (Γιόβετιτς), ψάχνοντας να πάρει την πρόκριση πριν από το έξτρα ημίωρο.

Σε κάθε περίπτωση, το πρώτο ημίχρονο ήταν μνημειώδες. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας σαν αφηνιασμένοι όχι απλά κυριάρχησαν, αλλά πρόλαβαν πριν από την ανάπαυλα να πετύχουν τρία γκολ για να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα. Είναι ενδεικτικό ότι οι τελικές προσπάθειες στο διάστημα αυτό ήταν 11-1 για την ελληνική ομάδα, η οποία ήταν αυτή που με βάση τις φάσεις που δημιούργησε, δικαιούνταν να έχει πετύχει τουλάχιστον ένα ακόμη γκολ. Η Μακάμπι, είτε επειδή επαναπαύτηκε στο σκορ του πρώτου αγώνα είτε γιατί αιφνιδιάστηκε από την ορμή του Ολυμπιακού, έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει σε αυτά που διαδραματίζονταν ερήμην της στο τερέν. Ηταν το διάστημα που ο Ποντένσε πέτυχε ένα γκολ, το πρώτο, και μοίρασε δύο ασίστ στους Φορτούνη και Ελ Κααμπί που έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, αλλάζοντας το σκηνικό.

Η Μακάμπι αντέδρασε στην πρώτη της σοβαρή επίσκεψη στην περιοχή του Τζολάκη κερδίζοντας πέναλτι σε ανατροπή του Κανιτσόβσκι από τον Ρέτσο. Ο Ζαχάβι που το εκτέλεσε μείωσε σε 3-1 (στο 57’) αναπτερώνοντας το κλονισμένο ηθικό της ομάδας του. Ομως ύστερα από 8 λεπτά ο Ελ Κααμπί πέτυχε το ωραιότερο γκολ του αγώνα με τρομερό ανάποδο ψαλίδι (φωτ.) σε σέντρα του Ορτέγκα από τα αριστερά, σχηματίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Μάλιστα, ο Γιόβετιτς έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια, αλλά το πλασέ που έκανε από το ύψος της μικρής περιοχής πέρασε σύριζα άουτ, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μακάμπι (Ρ. Κιν): Μισπάτι, Σαχάρ (91’ Κοέν), Ναχμίας, Σάμποριτ, Ρεβίβο (112’ Νταβιντζάντα), Πέρετζ, Φαν Οβερεεμ (75’ Τούργκεμαν), Κανιτσόβσκι, Ντάβιντα (108’ Μποντόζο), Μίλσον (14’ Μπίτον, 108’ Γ. Κοέν), Ζαχάβι.

Ολυμπιακός (Χ. Λ Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (106’ Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Εσε, Τσικίνιο, Ορτα (82’ Γιόβετιτς), Φορτούνης (96’ Μασούρας), Ποντένσε (103’ Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (88 Ελ Αραμπί).

Σκόρερ: 57’ Ζαχάβι (πέν.) - 10’ Ποντένσε, 36’ Φορτούνης, 45+3’, 65’ Ελ Κααμπί, 93’ Γιόβετιτς, 103’ Ελ Αραμπί.
Διαιτητής: Μ. Μαριάνι (Ιταλία).
Κίτρινη: 70’ Ντάβιντα - 82’ Φορτούνης, 96’ Ποντένσε.