Σάββατο, 13 Απριλίου, 2024
Παναθηναϊκός- ΠΑΟΚ
INTIME

Πρόκριση-θρίλερ με ήρωα Ντραγκόφσκι!

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται από χθες το βράδυ ο Παναθηναϊκός μετά από την πρόκριση-θρίλερ επί του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου, με σκορ 6-5 στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι και έχοντας «ήρωα» τον τερματοφύλακά του Ντραγκόφσκι, ο οποίος απέκρουσε τρία πέναλτι. Το «τριφύλλι» έπεσε από την Ακρόπολη και βρήκε και πορτοφόλι, με τον Λημνιό να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης (1-2) και να οδηγεί το ματς στα πέναλτι, με τον ΠΑΟΚ να είναι ανώτερος συνολικά και να κάνει χαρακίρι!

Ο «δικέφαλος του βορρά» προηγήθηκε με 1-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ματς στην Τούμπα με τον Ζίβκοβιτς στο 72’. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στο 2-0 στο πρώτο ημίχρονο μετά από καρφωτή κεφαλιά του Κεντζιόρα από εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπότοφ (105’). Στο 115’ ο Μπάμπα συγκρούστηκε στον αέρα, κεφάλι με κεφάλι, με τον Βαγιαννίδη κι έχασε τις αισθήσεις του, με συνέπεια να διακοπεί το ματς και να αποχωρήσει με ασθενοφόρο υπό τα χειροκροτήματα της εξέδρας επτά λεπτά αργότερα. Οσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός πίεζε για το γκολ που θα έστελνε το ματς στα πέναλτι κι έχασε τεράστια ευκαιρία στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κοτάρσκι να κάνει άστοχη έξοδο και τον Αράο να δίνει την κεφαλιά-πάσα προς τον Μαντσίνι που με νέα κεφαλιά σε κενή εστία δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Κουλιεράκης την απομάκρυνε με νέα κεφαλιά προ της γραμμής.

Ωσπου ο Λημνιός, από στρώσιμο του Αράο, με φανταστικό διαγώνιο σουτ στην τελευταία φάση του αγώνα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι, διαμορφώνοντας το 1-2 στο 120+9’ και οδηγώντας το ματς στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Αξίζει επιπλέον να σημειωθεί ότι αμέσως μετά την εξασφάλιση του εισιτηρίου του Παναθηναϊκού για τον τελικό του Κυπέλλου, για δεύτερη φορά την τελευταία τριετία και πρώτη μετά την κατάκτηση του τροπαίου το 2022, ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, Γιάννης Αλαφούζος, αποφάσισε να... χρυσώσει τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι οι παίκτες του Φατίχ Τερίμ θα λάβουν πριμ ύψους 400.000 ευρώ, κάτι για το οποίο είχε δεσμευτεί πριν από την έναρξη του αγώνα.