59%
ΜΕΝΟΥ
Παρασκευή, 12 Απριλίου, 2024

Ένα γκολ ήταν αρκετό για τον Άρη

Επέστρεψαν στις επιτυχίες οι «κίτρινοι», οι οποίοι επικράτησαν στο «Κλεάνθης Βικελίδης» του Παναιτωλικό με σκορ 1-0, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.

Το γκολ που καθόρισε το ματς της 15ης αγωνιστικής πέτυχε στο 52’ ο Γκρέι. Ο ίδιος σκόραρε στο 21’ και στο 31’, αλλά τα τέρματα δε μέτρησαν σε αμφότερες τις περιπτώσεις (οφσάιντ).

Η εικόνα του ματς

Δραστήριος, με κατοχή της μπάλας και επιθετικές πρωτοβουλίες στην εστία του αντιπάλου, στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ο Αρης, με τον Παναιτωλικό να έχει, ως επί το πλείστον, την προσοχή του στραμμένη στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

Στο 12’, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς, Ο Ματέο Γκαρσία έπιασε το σουτ, στην καρδιά της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 21’ ο Γκρέι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ, με την υπόδειξη του VAR ακυρώθηκε ως οφ σάιντ και οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μάνου Γκαρθία δεν μπόρεσε να βρει στόχο, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 31’ , με πρωταγωνιστή ξανά τον Γκρέι, ακυρώθηκε δεύτερο τέρμα του Αρη, καθώς ο 31χρονος επιθετικός (με την πιστοποίηση και από το VAR), ήταν σε θέση οφ σάιντ. Στις καθυστερήσεις οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν εκ νέου, αλλά το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Πάλμας, από πλάγια αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Ανέστης.

Την ενέργεια και αποφασιστικότητά του διατήρησε ο Αρης με την επιστροφή του στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μισό της αναμέτρησης, γεγονός που τον έφερε σε θέση βολής, αρχικά, στο 48’ με τον Οντουμπάτζο (μπλόκαρε εύκολα ο Ανέστης). Στο 52’ βρήκε στόχο, ανοίγοντας το σκορ. Ο Μαντσίνι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γκρέι , με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το 1-0.

Στο 67’ o Μλάντεν προσπάθησε να ισοφαρίσει για τον Παναιτωλικό, η μπάλα φρέναρε στο σώμα του Φαμπιάνο και κατέληξε κόρνερ και στο 68’, σε αντεπίθεση του Αρη, ο Γκρέι, από πλάγια δεξιά, πέρασε τον Ανέστη, το σουτ του, όμως, εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Φλόρες.

Στο 78’ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, ο Γκρέι βρήκε τον Μανού Γκαρθία, το σουτ του τελευταίου  σταμάτησε ο Λιάβας. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζοάο Πέδρο απείλησε, για τους φιλοξενούμενους, το σουτ έφυγε άουτ, κατάληξη που είχε και το σουτ που έκανε ο Γκρέι, σε κενή εστία, στο 82’.