-5°C -5.1°C / -5.1°C
    60%
AP Photo/Ariel Schalit

Αποκλείστηκε η Γερμανία, προκρίθηκε με ήττα η Ισπανία

Η Γερμανία κατόρθωσε να αποκλείστηκε από τη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση. Οι τέσσερις φορές πρωταθλητές κέρδισαν την Κόστα Ρίκα με 4-2, αλλά δεν ήταν αρκετό για να φτάσουν στη φάση των 16. Η νίκη της Ιαπωνίας με 2-1 επί της Ισπανίας στο άλλο παιχνίδι του ομίλου επέτρεψε και στις δύο αυτές ομάδες να προκριθούν, με την ιαπωνική ομάδα να τερματίσει πρώτη στον 5ο όμιλο..

Για «μεγάλη απογοήτευση» έκανε λόγο ο προπονητής της Εθνικής Γερμανίας, Χάνσι Φλικ.

Η Γερμανία, που έχασε από την Ιαπωνία στον εναρκτήριο αγώνα της στο Κατάρ, χρειαζόταν βοήθεια από το άλλο ματς για να προκριθεί, αλλά τα πράγματα δεν πήγαν όπως θα ήθελε. Αν η Ισπανία είχε κερδίσει την Ιαπωνία, οι Γερμανοί θα είχαν τερματίσει δεύτεροι στον όμιλο.

Τα γκολ του αγώνα στο Γερμανία-Κόστα Ρίκα έβαλαν ο Γκνάρμπι για τη Γερμανία στο 10', ενώ ο Τεγιέντα ισοφάρισε στο 58'. Ο Βάργκας σκόραρε στο 70', φέρνοντας την Κόστα Ρίκα μπροστά με 2-1. Ο αναπληρωματικός της Γερμανίας Κάι Χάβερτς έκανε το 2-2 τρία λεπτά αργότερα και στη συνέχεια επανέφερε το προβάδισμα της Γερμανίας στο 85'. Ο επίσης αναπληρωματικός Φούλκρουγκ έβαλε το τέταρτο γκολ.

Αλλά η Γερμανία χρειαζόταν άλλα πέντε γκολ για να προκριθεί.

Ιαπωνία-Ισπανία

Συγκλονιστική νίκη για την Ιαπωνία με 2-1 στο Παγκόσμιο Κύπελλο και έτσι βρήκε τον δρόμο για τους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου νικώντας την Ισπανία με το ίδιο σκορ στον τελευταίο της αγώνα των ομίλων την Πέμπτη.

AP Photo/Aijaz Rahi

Η Ιαπωνία σκόραρε δύο φορές νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ το νικητήριο γκολ έβαλε ο Άο Τανάκα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Το γκολ της Ισπανίας έβαλε ο Μοράτα στο 11ο λεπτό.

Η Ιαπωνία και θα παίξει με την Κροατία. Η Ισπανία τερμάτισε δεύτερη και θα αντιμετωπίσει το Μαρόκο.

Google News
Η Ιαπωνία μπορεί να κέρδισε τη Γερμανία, αλλά τα βρήκε «σκούρα» με την Κόστα Ρίκα
Με σκορ 0-1 έλληξε το πρώτο παιχνίδι της Κυριακής για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Μουντιάλ ανάμεσα στην Ιαπωνία και την Κόστα Ρίκα, με τους Ιάπωνες να μην επαναλαμβάνουν το «θαύμα» με τη Γερμανία.
Άλλη μία αναπάντεχη εξέλιξη στο Μουντιάλ με ήττα της Γερμανίας από την Ιαπωνία
Συνεχίζονται οι νίκες των αουτσάιντερ επί των φαβορί στη φάση των ομίλων του Μουντιάλ στο Κατάρ. Στο κανναβάτσο οι «Πάντσερ» μετά την ήττα 1-2 με ανατροπή της Ιαπωνίας στο δεύτερο ημίχρονο.
Γράφουν ιστορία με τη μαγική τους συνταγή
Μετά τη Γερμανία, οι Ιάπωνες νίκησαν και την Ισπανία και προκρίθηκαν στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, γράφοντας την πιο χρυσή σελίδα της ποδοσφαιρικής ιστορίας τους, μέχρι την επόμενη.
Αποκαθήλωση!
Δεύτερος σερί αποκλεισμός από τη φάση των ομίλων για τη Γερμανία, παρά το 4-2 επί της Κόστα Ρίκα.
«Ζωντανή» για την πρόκριση η Γερμανία
Δεκατρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς ο Νίκλας Φούλκρουγκ «εκτέλεσε» τον Σιμόν κι «έγραψε» το τελικό 1-1 με την Ισπανία στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου που διεξήχθη στο «Αλ Μπαϊτ» της Αλ...