7°C 7.5°C / 7.5°C
    96%
(AP Photo/Martin Meissner)

«Στοπ» από τη Νότια Κορέα στην Ουρουγουάη

Η Νότια Κορέα, με βασικούς τους ερυθρόλευκους Ινμπόμ και Ουί-Τζο Χουάνγκ, πήρε έναν σημαντικό βαθμό στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, βραχυκυκλώνοντας την Ουρουγουάη και κρατώντας το 0-0.

Η παρέα των Καβάνι και Σουάρες πίεσε, είχε και δύο δοκάρια, όμως δεν μπόρεσε να κάνει νικηφόρα πρεμιέρα στο Κατάρ παρά τις υψηλούς στόχους που έχει θέσει.

Οι Ασιάτες μπήκαν πιο ζεστά στο ματς και επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν την Ουρουγουάη, όμως η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους Λατινοαμερικάνους με τον Βαλβέρδε να αστοχεί από πλεονεκτική θέση στο 19ο λεπτό.

Ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Ουί Τζο Χουάνγκ, ήταν εκείνος που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν δεν μπόρεσε, στο 34’, να νικήσει τον τερματοφύλακα της Ουρουγουάης με σουτ από το ύψος του πέναλτι.
Στην ευκαιρία της Νοτίου Κορέας απάντησε ο αειθαλής Ντιέγκο Γοδίν στο 43ο λεπτό, με την κεφαλιά του να σταματά στο δοκάρι και το ημίχρονο να κλείνει χωρίς γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες ευκαιρίες και την Ουρουγουάη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς, όμως, να μπορεί να διασπάσει με αξιώσεις την νοτιοκορεατική άμυνα.

Στο 90ο λεπτό οι Λατίνοι λίγο έλειψε να πάρουν τη νίκη, όμως ο Βαλβέρδε είδε τον κεραυνό που εξαπέλυσε να τραντάζει το δοκάρι.

Συνθέσεις

Ουρουγουάη (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροκέτ, Κάσερες, Γοδίν, Χιμένεθ, Ολιβέρα (78' Βίνα), Βελβέρδε, Βεσίνο (78' Ντε λα Κρους), Μπεντακούρ, Πελίστρι (88' Βαρέλα), Νούνιεζ, Σουάρες (64' Καβάνι).

Νότια Κορέα (Πάουλο Μπέντο): Σεϊνγκιού, Τζινσού, Μίνγιαε, Γούγιουνγκ, Ινμπεόμ Χουάνγκ, Σόν, Γιάεσουνγκ (75' Τζουνχό Σον), Μουνχουάν, Ουί-Τζο Χουάνγκ (75' Γκεσούνγκ), Σανγκχό (75' Κανγκίν Λι), Γιούνγκγουόν.

Google News
Έγινε της Κορέας... στον 8ο όμιλο
Σε «θρίλερ» για γερά νεύρα εξελίχθηκαν οι μάχες της Γκάνας με την Ουρουγουάη και της Νότιας Κορέας με την Πορτογαλία. Τα τελικά αποτελέσματα επιβεβαιώνουν όσους μιλούν για το Παγκόσμιο Κύπελλο των μεγάλων...
Αποκλείστηκε η Γερμανία, προκρίθηκε με ήττα η Ισπανία
Η Γερμανία κατόρθωσε να αποκλείστηκε από τη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση. Οι τέσσερις φορές πρωταθλητές κέρδισαν την Κόστα Ρίκα με 4-2, αλλά δεν ήταν αρκετό για να...
Εκτός Μουντιάλ το Βέλγιο μετά το «Χ» με Κροατία - Στους «16» μετά από 36 χρόνια το Μαρόκο
Με απίθανες χαμένες ευκαιρίες του Ρομελού Λουκάκου έμεινε κολλημένο στο 0-0 το Βέλγιο, που πολιορκούσε σε όλο το παιχνίδι την εστία της Κροτίας. Πρώτο τερματίζει το Μαρόκο στον 6ο όμιλο με νίκη επί του Καναδά.
Περνάνε Γαλλία και Αυστραλία στη φάση των «16»
Με ψυχή και τσαμπουκά επικράτησε με 1-0 η Αυστραλία στο ματς με τη Δανία, κερδίζοντας ένα εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι Γάλλοι τερμάτισαν πρώτοι παρά την ήττα τους από την Τυνησία.