2°C 2.4°C / 2.4°C
    73%
INTIME SPORTS

Ιωαννίδης λαμπρός τον οδηγεί

Μπήκε στο γήπεδο στο 64΄ και δεκαέξι λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας διάπλατα τον δρόμο προς τη δωδέκατη νίκη του «τριφυλλιού».

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση. Ο Φώτης Ιωαννίδης «καθάρισε» για τρίτο συνεχόμενο ματς για λογαριασμό του Παναθηναϊκού, λειτουργώντας σαν «χρυσή» αλλαγή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς (και) στο χθεσινό ματς του «τριφυλλιού» απέναντι στον Ατρόμητο (2-0).

Μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, όπου κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Σπόραρ ισοφάρισε σε 1-1, καθώς επίσης και το νικητήριο γκολ που σημείωσε στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό, αποδείχτηκε άκρως καθοριστικός για την ομάδα του και χθες το απόγευμα στην κατάμεστη Λεωφόρο.

Μπήκε στο γήπεδο στο 64΄ και δεκαέξι λεπτά αργότερα (80΄) υποδέχτηκε την μπάλα από τον Σπόραρ μέσα στην περιοχή από πλάγια δεξιά και με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Γιαννιώτη την έστειλε στα δίχτυα ανοίγοντας διάπλατα τον δρόμο προς τη δωδέκατη νίκη του «τριφυλλιού» σε δεκατρία ματς πρωταθλήματος!

Σημαίνοντα ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε ασφαλώς η αφέλεια του Ερλινγκμαρκ, ο οποίος μέσα σε πέντε λεπτά (30΄-35΄) αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες (!) και άφησε τον Ατρόμητο με δέκα ποδοσφαιριστές για το υπόλοιπο διάστημα του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ούτως ή άλλως επιλέξει να περιμένουν τον Παναθηναϊκό κάτω από τη μεσαία γραμμή και πίσω από την μπάλα, δίνοντας ξεκάθαρη έμφαση στην ανασταλτική τους συνοχή. Ενας λόγος παραπάνω μετά την αποβολή του Ερλινγκμαρκ.

Με γραμμή Μαζινό κατάφερε να περιορίσει τις κλασικές υποσχόμενες ευκαιρίες του Παναθηναϊκού στο επιθετικό τρίτο, παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» δημιούργησαν αρκετές προϋποθέσεις για να σκοράρουν, δίχως ωστόσο να τις εκμεταλλευτούν. Μέχρι που ο Φώτης Ιωαννίδης «χτύπησε» ξανά στο 80΄, ανοίγοντας το σκορ μέσα σε πανδαιμόνιο, έχοντας εκμεταλλευτεί την άριστη συνεργασία των Βέρμπιτς, Μπερνάρ και Σπόραρ, από τον οποίο υποδέχτηκε την μπάλα.

Το γκολ αυτό ήταν λυτρωτικό για τον Παναθηναϊκό που απαλλάχτηκε από το άγχος κι έφτασε σε ένα δεύτερο τέρμα στο 90+4΄, με τον εξαιρετικό χθες Μάγκνουσον να σκοράρει με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή (2-0) μέσα σε πανδαιμόνιο.

Ετσι, ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε με ιδανικό τρόπο για το «τριφύλλι» που κατάφερε να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με διαφορά ασφαλείας από τους υπόλοιπους ανταγωνιστές του, έχοντας στο ενεργητικό του το εντυπωσιακό επίτευγμα των δώδεκα νικών και της μίας ισοπαλίας σε δεκατρία ματς.

Κι όλα αυτά ενόσω έχει χτυπηθεί από απανωτές ατυχίες με τραυματισμούς από το ξεκίνημα της σεζόν, γεγονός που πιστοποιείται από το ότι δεν έχει αγωνιστεί πλήρης σε κανένα ματς από την έναρξη της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Οσον αφορά, τέλος, τον Ατρόμητο, η τακτική του προσέγγιση δυσκόλεψε σημαντικά τον Παναθηναϊκό στο να βρει κλασικές ευκαιρίες, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από ένα ημίχρονο.

Παναθηναϊκός (Ιβ. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (82΄ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (82΄ Γκάνεα), Τσέριν, Πέρεθ, Κουρμπέλης (64΄ Ιωαννίδης), Βέρμπιτς (88΄ Τσόκαι), Σπόραρ, Μπερνάρ.

Ατρόμητος (Κ. Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης (87΄ Τζαβίδας), Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Ερλινγκμαρκ, Μουνίθ, Ροτάριου (44΄ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (65΄ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (65΄ Φριτζόνσον).

Σκόρερ: 80΄ Ιωαννίδης, 90+4΄ Μάγκνουσον.
Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας).
Κίτρινη: 27΄ Μπερνάρ - 30΄ Ερλινγκμαρκ, 90+2΄ Χατζηισαΐας.
Κόκκκινη: 35΄ Ερλινγκμαρκ (2η κίτρ.).

Google News
Σπόραρ ο... λυτρωτής!
Ο Παναθηναϊκός με πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφερε να νικήσει τον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας διατηρώντας την πρωτιά στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.
Τώρα αρχίζουν τα... δύσκολα!
Η πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού στο φετινό πρωτάθλημα ήρθε σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο όσον αφορά την εξέλιξη του πρωταθλήματος, με τους «πράσινους» να καλούνται να διαχειριστούν τις πρώτες απανωτές...