67%
    4°C 4.3°C / 4.3°C
    54%

Ο Πάλμα έστησε πάρτι, 5-0 ο Αρης τη Λαμία

Εψαχνε πολύ μια εμφατική νίκη επί ημερών Πάρντιου ο Αρης και τελικά την πέτυχε κόντρα στη Λαμία το βράδυ της Τρίτης στο «Κλ. Βικελίδης».

Οι «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν με 5-0 της ομάδας της Φθιώτιδας και ανέκτησαν μεγάλο ποσοστό ηρεμίας που είχαν χάσει από τα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων αγώνων. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Λουίς Πάλμα που σημείωσε το πρώτο χατ τρικ του ως παίκτης του Αρη (και δεύτερο στην καριέρα του), ενώ πιστώθηκε και μία ασίστ στο πρώτο γκολ.

Καθοριστική στιγμή για την εξέλιξη του ματς ήταν η κόκκινη (δύο κίτρινες σε διάστημα δευτερολέπτων) που έδωσε ο Σιδηρόπουλος στον Μπεχαράνο στο 20’, απόφαση για την οποία η Λαμία εξέδωσε ανακοίνωση κατά τη διάρκεια του ματς («Σιδηρόπουλε είσαι το σκοτάδι του ελληνικού ποδοσφαίρου…» ήταν το σχόλιο-ανακοίνωση).

Η ομάδα του Πάρντιου είχε προηγηθεί βέβαια στο σκορ τρία λεπτά νωρίτερα, όταν ο Πάλμα σέντραρε και ο Φαμπιάνο με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Σαράνοφ. Μετά την απόκτηση αριθμητικού πλεονεκτήματος ο Αρης κατάφερε να επιβληθεί πλήρως και μέσα σε λίγα λεπτά καθάρισε το ματς με τον 22χρονο επιθετικό από την Ονδούρα να έχει ρόλο εκτελεστή.

Στο 33’ από ωραία ενέργεια και πάσα του Ζερβίνιο δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να πλασάρει εύστοχα, ενώ τρία λεπτά αργότερα αξιοποίησε με άψογο πλασέ την πάσα του Πίρσμαν και έφερε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το γκολ με το οποίο σημείωσε χατ τρικ ο Πάλμα ήρθε στο 58’ με σουτ στην κίνηση μετά από στρώσιμο της μπάλας που του έκανε ο Μαντσίνι και ίσως να παίρνει και τον τίτλο του πιο ωραίου της αναμέτρησης.

Κάπως έτσι ο νεαρός επιθετικός έφτασε τα εξι γκολ και τις τέσσερις ασίστ σε 15 ματς φέτος. Από το πάρτι που έστησαν οι γηπεδούχοι δεν θα μπορούσε να λείπει και ο Γκρέι, ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, με ωραίο πλασέ στις καθυστερήσεις και ενώ είχε περάσει στο παιχνίδι στο 65’ στη θέση του Μαντσίνι. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αρης έκλεισε το παιχνίδι με 69% κατοχή μπάλας.

Αρης (Αλ. Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Ετέμπο (85’ Ιτούρμπε), Ματέο (65’ Σέικ), Γκαρσία, Ζερβίνιο (65’ Καμάτσο), Μαντσίνι (65’ Γκρέι), Μάνου Γκαρθία, Πάλμα (86’ Νταμπό).

Λαμία (Τζ. Φέστα): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Γιακουμάκης, Ντ Βινσέντι (46’ Νούνιες), Σλίβκα (75’ Καραμάνος), Σιμόν (86’ Προβυδάκης), Μπεχαράνο, Τσιλούλης (66’ Μποάκιε), Ασκόφσκι (46΄Τζανδάρης), Κορνέζος.

Σκόρερ: 17’ Φαμπιάνο, 33’, 36’, 58’ Πάλμα, 91’ Γκρέι.
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου).
Κίτρινη: 89’ Ιτούρμπε - 20’ Μπεχαράνο.
Κόκκινη: 20’ Μπεχαράνο (2η κίτρ.).

Google News
Η Ευρώπη είναι ο κοινός στόχος μέσω του clasico
Λίγο πριν το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο μεν ΠΑΟΚ θέλει να παραμείνει ανταγωνιστικός στη μάχη της δυάδας, ο δε Αρης να πατήσει γερά σε ό,τι έχει να κάνει με τη συμμετοχή του στα πλέι οφ.
Ποιες γιορτές; Φουλ οι μηχανές για το clásico
Η αλλαγή χρόνου βρήκε τον ΠΑΟΚ και τον Αρη πριν από ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι, το μεταξύ τους clásico κι αυτό δεν επιτρέπει καμία χαλάρωση στους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου και του Αλαν Πάρντιου.
Οργιο αστυνομικής αυθαιρεσίας και βίας στο Περιστέρι
Γεγονότα αστυνομικής βίας και αυθαιρεσίας που εκθέτουν την ΕΛ.ΑΣ. και αποτελούν ακόμα έναν κρίκο στη «μαύρη αλυσίδα» που εδώ και χρόνια στιγματίζει τα όργανα ασφαλείας εκτυλίχθηκαν στο γήπεδο του Ατρομήτου.
Λευκή ισοπαλία στην Κρήτη με θεατή τον Νταμπράουσκας
Ο ΟΦΗ ήρθε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τη Λαμία στο ματς με το οποίο έκλεισε η 9η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ με τον νέο προπονητή να παρακολουθεί τον αγώνα από τις κερκίδες.