77%
INTIME SPORTS

Εγραψε Iστορία στο 90+2′

Νίκησε διά πυρός και σιδήρου τον Αρη με 1-0 με γκολ του Σπόραρ.

Εγραψε Ιστορία χθες βράδυ στην κατάμεστη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Νίκησε διά πυρός και σιδήρου τον Αρη με 1-0, χάρη σε γκολ της «χρυσής αλλαγής» του Σέρβου προπονητή, Αντραζ Σπόραρ, στο 90+2′, κατέκτησε την ένατη νίκη του σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος και ισοφάρισε το μεγαλύτερο ρεκόρ στην ιστορία του Παναθηναϊκού.

Ενα ρεκόρ που κρατούσε 28 ολόκληρα χρόνια, από τη σεζόν 1994-95 και την αρμάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα. Για να αντιληφθούμε το επίτευγμα της φετινής ομάδας του Παναθηναϊκού, αρκεί να αναφέρουμε ότι εάν το «τριφύλλι» επικρατήσει στον Βόλο της ομώνυμης ομάδας, θα έχει κατορθώσει να επιτύχει την καλύτερη επίδοση του Παναθηναϊκού όλων των εποχών!

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι τίποτα δεν κατακτάται εάν δεν προσπαθήσεις πολύ σκληρά. Εάν δεν ξεπεράσεις τα όριά σου. Εάν δεν διαθέτεις ατσάλινο χαρακτήρα νικητή και εάν δεν το λέει η ψυχή σου. Ο Παναθηναϊκός τού Γιοβάνοβιτς τα έχει όλα τα παραπάνω σε υπερθετικό βαθμό. Αλλωστε, ειδικά στο χθεσινό ματς, ο Αρης αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδωσε μεγάλες μάχες από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, επιστράτευσε όλα τα μέσα που είχε στη διάθεσή της, πήγε τον αγώνα στη δύναμη και τη σκληράδα όπου υπερτερούσε και έβγαλε την... πίστη στο «τριφύλλι» που λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις.

Ας όψεται η εκτελεστική δεινότητα του Σπόραρ, που μπήκε στο ματς στο 63′ και με κεφαλιά δυναμίτη στο δεύτερο δοκάρι από υποδειγματική εκτέλεση φάουλ του συμπατριώτη του, Μπένιαμιν Βέρμπιτς, διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90+2′ (1-0).

Μέχρι να σκοράρει η ακριβότερη μεταγραφή του Παναθηναϊκού το καλοκαίρι που μας πέρασε, το ματς είχε χαρακτήρα γκραν γκινιόλ. Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι, απώλεσαν τρεις κλασικές ευκαιρίες πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα, αλλά ο Αρης ισορρόπησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και είχε κι αυτός τις στιγμές του. Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς πήγε να γίνει ροντέο, έπειτα από ένα σκληρό μαρκάρισμα του Ετέμπο στον Βέρμπιτς, με τον Πέρεθ να σπρώχνει τον Ιτούρμπε, τον Ιτούρμπε να απωθεί τον Ισπανό και τους παίκτες των δύο ομάδων να γίνονται μαλλιά κουβάρια.

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε στο 67′ με σουτ του Μπερνάρ που κόντραρε στο σώμα του Εκουλού, αλλά ο διαιτητής κλήθηκε από το VAR να δει τη φάση ξανά και το ακύρωσε για επιθετικό φάουλ του Βέρμπιτς, σε μία φάση άκρως αμφισβητούμενη.

Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη τον Αϊτόρ στο 79′ όμως ο Ισπανός άσος τραυματίστηκε στο γόνατο σε μία ανύποπτη στιγμή δυο λεπτά αργότερα (!) κι έγινε αλλαγή στην αλλαγή, ώσπου στο 90-2′ ο Σπόραρ άνοιξε το σκορ (1-0) και έβαλε... φωτιά στη Λεωφόρο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πάλμα αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό μαρκάρισμα με τις τάπες στον Τσόκαϊ και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Παναθηναϊκός (Ιβ. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Τσέριν, Πέρεθ, Μπερνάρ (79′ Τσόκαϊ), Παλάσιος (79′ Αϊτόρ, 83′ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (63′ Σπόραρ), Βέρμπιτς.

Αρης (Αλ. Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά (80′ Ντιοπ), Ενκουλού, Φαμπιάνο, Μαζικού, Νταμπό, Ετέμπο, Οντουμπάγιο, Ματέο Γκαρσία (90+1′ Πίρσμαν), Ιτούρμπε (63′ Γκρέι), Ζερβίνιο (62′ Πάλμα).

Σκόρερ: 90+2′ Σπόραρ.
Διαιτητής: Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο).
Κίτρινη: 59′ Σένκεφελντ, 64′ Πέρεθ, 65′ Μπρινιόλι - 25′ Ματέο Γκαρσία, 57′ Ετέμπο, 59′ Ιτούρμπε, 84′ Κουέστα, 90+1′ Οντουμπάγιο.
Κόκκινη: 90+6′ Πάλμα.