100%
    10°C 9.5°C / 9.5°C
    77%

Με «τεσσάρα» γιόρτασε η ΑΕΚ την επιστροφή στο... σπίτι της

Σε ενωσίτικο πάρτι με... καλεσμένο τον Ιωνικό εξελίχθηκε ο πρώτος αγώνας που έδωσε η ΑΕΚ στο νέο της γήπεδο, «Αγ. Σοφιά -  OPAP Arena». Παίζοντας κυριαρχικό ποδόσφαιρο, οι «κιτρινόμαυροι» φιλοδώρησαν με τέσσερα τέρματα τον αντίπαλό τους, ο οποίος κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις του ματς (τελικό σκορ: 4-1).

Έπειτα από αυτό το ματς –που ήταν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για τη Super League– η ΑΕΚ βρέθηκε μόνη της στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς, ενώ στην κορυφή παραμένει ο αήττητος Παναθηναϊκός με 18 βαθμούς.

Σε κάθε περίπτωση, η Ένωση έκανε «ποδαρικό» στο νέο της γήπεδο με τον καλύτερο τρόπο, μπροστά σε 31.000 ενθουσιώδεις φίλους της. Χαρακτηριστικό είναι ότι η αναμέτρηση ξεκίνησε με καθυστέρηση 21 λεπτών, λόγω της παρατεταμένης χρήσης καπνογόνων που κάλυψαν με σύννεφο καπνού τον αγωνιστικό χώρο.

Φάσεις και γκολ

Ο αγώνας ξεκίνησε με πολύ γρήγορο γκολ, μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς σούταρε η μπάλα κόντραρε στον Τσιριγώτη και στρώθηκε ξανά στον χαφ της ΑΕΚ, ο οποίος με εξαιρετικό φαλτσαριστό δεξί πανηγύρισε το πρώτο του γκολ με τα κιτρινόμαυρα, αλλά και παράλληλα έγινε και ο πρώτος σκόρερ της Ένωσης στην «OPAP Arena». Στο 26΄ ο Πινέδα έβγαλε φοβερή 50άρα μπαλιά στον ταχύτατο Ελίασον. Ο Σουηδός σέντραρε από δεξιά, αδράνησαν οι σέντερ μπακ και ο Χουτεσιώτης, επωφελήθηκε ο Λιβάι Γκαρσία και με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Ο κόσμος έδωσε απίστευτη ώθηση στην ΑΕΚ που είχε τον απόλυτο έλεγχο απέναντι στον Ιωνικό. Οι Νικαιώτες από την πλευρά τους περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου, απλού καλεσμένου στο πάρτι της ΑΕΚ, έχοντας ωστόσο ως «ελαφρυντικό» τις πολλές και σημαντικότατες απουσίες (Τσιγκρίνσκι, Άοσμαν). Το 2-0 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο δεν αποτελούσε απαγορευτικό σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως ήταν τέτοια η εικόνα του παιχνιδιού που δεν μπορούσαν να περιμένουν και πολλά, από τη στιγμή που στα πρώτα 45 λεπτά δεν πάτησαν την περιοχή του Στάνκοβιτς, ούτε πραγματοποίησαν τελική προσπάθεια.

Χρειάστηκε να περάσουν 51 λεπτά για να συμβεί αυτό, όταν ο Ιωαννίδης με ωραία προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ, μετά από τη σέντρα του Οφούσου. Πήρε μέτρα ο Ιωνικός στο β΄ ημίχρονο, αλλά ήταν ουσιαστικά χώροι που του επέτρεψε η ΑΕΚ, η οποία ήταν «φωτιά» στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές (58΄) ο Ομπερλίν Πινέδα «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι. Λίγο αργότερα, στο 62΄, από νέο λάθος της άμυνας του Ιωνικού, ο Αραούχο σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Αντούνες και άλλαξε πορεία κι έτσι διαμορφώθηκε το 3-0 και ακολούθησε η αποθέωση του Αργεντινού αρχηγού στο πέταλο της «Original».

Στο 65΄ ο Γκατσίνοβιτς σημείωσε το τέταρτο γκολ της ΑΕΚ και το δεύτερο προσωπικό, μετά από ακόμα μία εξαιρετική προσπάθεια του Ελίασον από δεξιά, απέναντι σε μία αμυντική γραμμή που δεν θύμιζε σε τίποτα ομάδα Super League. Ο Ιωνικός έχασε αρχικά την ευκαιρία για το γκολ της τιμής στο 77΄, όταν ο Στάνκοβιτς απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Βαλεριάνου, αλλά τελικά το πέτυχε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ελευθεριάδη. Στην απέναντι «όχθη», ο Χουτεσιώτης με 2-3 καλές επεμβάσεις δεν επέτρεψε να «ξεφύγει» το σκορ, αφού ωστόσο είχαν κριθεί τα πάντα.

Τα στοιχεία του ματς

• Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
  • Κίτρινες: Ιωαννίδης

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Μοχαμαντί, Γκατσίνοβιτς (82΄ Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι, Πινέδα (70΄ Μάνταλος), Ελίασον (70΄ Άμραμπατ), Γκαρσία (70΄ Τσούμπερ), Αραούχο (88΄ Κοσίδης).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιριγώτης (87΄ Σάκιτς), Αντούνες (67΄ Μίλο), Κάνιας, Τσίμπσαχ (46΄ Φατιγκά), Βαλεριάνος, Λοβέρα, Οφόσου (67΄ Ελευθεριάδης), Ιωαννίδης (67΄ Μάντζης).

Google News
Ενα-μηδέν από τη Δεκελείας!
Στο πανηγυρικό 4-1 της «Ενωσης» επί του Ιωνικού, όλα έγιναν όπως τα φαντάζονταν οι 30+ χιλιάδες οπαδοί που γέμισαν ασφυκτικά το νέο στολίδι του ελληνικού ποδοσφαίρου.
«Τριάρα» η ΑΕΚ – στο «μηδέν» έμεινε ο Ολυμπιακός
Νικηφόρα ξεκίνησε η ΑΕΚ το νέο πρωτάθλημα στη Super League, καθώς υπέταξε με 3-0 τον Ιωνικό. Αντίθετα ο πρωταθλητής Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι σε έναν μαχητικό Ατρόμητο.
Έτοιμοι οι Γκάρι Ροντρίγκες και Βίντα για το ντέρμπι του Φαλήρου
Το ντέρμπι Ολυμπιακός - ΑΕΚ ξεχωρίζει στη 13η αγωνιστική και τελευταία του πρώτου γύρου, για το πρωτάθλημα της Super League. Εκτός από το πρεστίζ, το ματς έχει έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον.
Νίκες πρωτοπόρων στη Super League - Αμετάβλητες οι ισορροπίες στην κορυφή
Στα τρίποντα επέστρεψαν την Τετάρτη οι Παναθηναϊκός, ΑΕΚ και Ολυμπιακός, μετά τις ισοπαλίες που έφεραν την προηγούμενη αγωνιστική για το πρωτάθλημα...