6°C 6.5°C / 6.5°C
    92%
INTIME SPORTS

Το ντέρμπι βάφτηκε πράσινο!

Οι «κιτρινόμαυροι» βράζουν με τον Βούλγαρο διαιτητή Καμπάκοφ, για τον καταλογισμό των δύο πέναλτι.

Αυτό δεν ήταν ντέρμπι. Ηταν… ντερμπάρα! Το πρώτο ματς «ειδικών συνθηκών» στο πρωτάθλημα τα είχε όλα. Ενταση, πάθος, δύο πέναλτι, δύο δοκάρια, ανατροπή στο σκορ και έναν άξιο νικητή. Τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-1 της Ενωσης χάρη σε δύο γκολ από την άσπρη βούλα των Αϊτόρ (43΄) και Σπόραρ (45+7΄) και ανέτρεψαν από το πρώτο ημίχρονο το εις βάρος τους σκορ μετά το γκολ του Πινέδα (36΄).

Ο Παναθηναϊκός απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, όντας ο μοναδικός που έχει τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος, δείχνοντας ότι έχει τα φόντα για να διεκδικήσει τα εγχώρια σκήπτρα, ενώ η ΑΕΚ πάλεψε με σθένος αλλά δεν κατάφερε να φύγει από τη Λεωφόρο με θετικό αποτέλεσμα. Οι «κιτρινόμαυροι» βράζουν με τον Βούλγαρο διαιτητή Καμπάκοφ, για τον καταλογισμό των δύο πέναλτι και δη του πρώτου, όπου θεωρούν ότι πριν από το χέρι του Χατζισαφί υπήρχε σπρώξιμο του Σπόραρ και επιθετικό φάουλ που δεν δόθηκε.

Είναι ενδεικτικό ότι κατά τη διάρκεια του ντέρμπι η διοίκηση της ΑΕΚ ανέφερε ότι «έχουν γίνει απίστευτα πράγματα για να ανατραπεί το σκορ. Το φάουλ στον Χατζισαφι με δύο χέρια, σε εκτέλεση κόρνερ που δεν υπήρξε ποτέ. Πέναλτι για μαρκάρισμα εκτός περιοχής, μια απίστευτη κίτρινη στον Πινέδα πριν επειδή χόρεψε (!) στον πανηγυρισμό. Κάτι που είχε κάνει και με τον ΠΑΣ χωρίς φυσικά κανένα θέμα», τόνισε η ΑΕΚ και κατέληξε: «Δεν μπορεί κανείς να πιστέψει στην ΑΕΚ τι έχει κάνει ο διαιτητής»…

Το σίγουρο είναι ότι ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα, αντέδρασε άμεσα στο γκολ του Πινέδα και γύρισε τούμπα το ματς μέσα σε λίγα λεπτά, ενώ ήταν αυτός που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για να πετύχει ακόμα περισσότερα τέρματα.

Κορυφαίος παίκτης του ντέρμπι ήταν ο Αϊτόρ, σκόρερ του πρώτου γκολ του Παναθηναϊκού από την άσπρη βούλα. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός έβγαλε φανταστική μπαλιά στον Γκάνεα στη φάση του πέναλτι που κέρδισε ο Γκάνεα, είχε δοκάρι (61΄) και μια συνολικά γεμάτη παρουσία στο ντέρμπι με την οποία κέρδισε στο νήμα την τρομερή εμφάνιση του Κώτσιρα.

Ο τελευταίος ήταν εντυπωσιακός σε άμυνα και επίθεση, σε αντίθεση με τον ομόλογό του στην ΑΕΚ, Ρότα, ο οποίος ήταν εκτός κλίματος στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα όπου έκανε αρκετά λάθη, ενώ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα απέναντι στον Αϊτόρ. Δεν του βγήκε το ματς, δίχως ασφαλώς να ευθύνεται για την ήττα τις ομάδας του. Ο Παναθηναϊκός είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Παλάσιος (83΄), αλλά η ΑΕΚ θα μπορούσε να του πάρει την μπουκιά από το στόμα στη χαμένη ευκαιρία του Λιβάι Γκαρσία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+3΄).

Αξίζει να σημειωθεί, τέλος, ότι ο ιδιοκτήτης της «πράσινης» ΠΑΕ, Γιάννης Αλαφούζος, έδωσε πριμ 200 χιλ. ευρώ στους παίκτες της ομάδας για τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός (Ιβ. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Γκάνεα, Κουρμπέλης (74΄ Βέρμπιτς), Πέρεθ, Τσέριν, Παλάσιος (92΄ Βαγιαννίδης), Σπόραρ (78΄ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (78΄ Μπερνάρ).

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (58΄ Μοχαμάντι), Γιόνσον (57΄ Μάνταλος), Σιμάνσκι (57΄ Αμραμπατ), Λιβάι Γκαρσία, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (58΄ Ελίασον), Αραούχο (77΄ Φαν Βέερτ).

Σκόρερ: 43΄ Αϊτόρ, 45+7΄ Σπόραρ - 36΄ Πινέδα.
Διαιτητής: Γκεόργκι Καμπάκοφ (Βουλγαρία).
Κίτρινη: 37΄ Μπρινιόλι, 56΄ Τσέριν - 45+5΄ Τζαβέλλας, 45+6΄ Σπόραρ.
Κόκκινη: -

Google News
Πρώτες επαφές για νέα συμβόλαια στο «τριφύλλι»
Στη σχετική κατηγορία για την πορεία των συμβολαίων τους βρίσκονται οι Αϊτόρ, Πέρεθ, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Σάρλια, Σάντσες, Πούγγουρας, συν τους Διούδη και Σαβιέρ που δεν υπολογίζονται.
Νίκες πρωτοπόρων στη Super League - Αμετάβλητες οι ισορροπίες στην κορυφή
Στα τρίποντα επέστρεψαν την Τετάρτη οι Παναθηναϊκός, ΑΕΚ και Ολυμπιακός, μετά τις ισοπαλίες που έφεραν την προηγούμενη αγωνιστική για το πρωτάθλημα...
Αλύγιστος και στο χειρότερό του ματς
Ο Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είναι αλύγιστος και δεν εγκαταλείπει ποτέ τη μάχη και ακολουθώντας αυτή τη νοοτροπία διατήρησε το αήττητο των «πράσινων» στη μητέρα των μαχών του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Εγιναν «καπνός» σε χρόνο-ρεκόρ!
Οι φίλοι του «τριφυλλιού» που μπήκαν στο σύστημα με στόχο να κλείσουν μια θέση στο ιστορικό γήπεδο του συλλόγου για το ντέρμπι των «αιωνίων» ήταν πολλαπλάσιοι των διαθέσιμων εισιτηρίων που τέθηκαν προς πώληση.
Δεν αλλάζει συνταγή στο ντέρμπι
Ο Γιοβάνοβιτς δεν πρόκειται να αλλάξει συνταγή σε τίποτα ενόψει του ντέρμπι, ούτε στον παραδοσιακό τρόπο προετοιμασίας της ομάδας για τον αντίπαλο, ούτε στην αγωνιστική φιλοσοφία της ομάδας.