16°C 15.7°C / 15.7°C
    63%
AP Photo/Michael Sohn

Η Μπάγερν ξέχασε γρήγορα τον Λεβαντόφσκι

Στον πρώτο επίσημο αγώνα της στη μετα-Λεβαντόφσκι εποχή, η Μπάγερν Μονάχου ήταν κατά διαστήματα εντυπωσιακή και κατέκτησε το γερμανικό Σούπερ Καπ, επικρατώντας 5-3 της Λιψίας μέσα στο «σπίτι» της δεύτερης.

Ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν παρέταξε την... περσινή Μπάγερν στο πρώτο ημίχρονο, με μοναδική αλλαγή προσώπου αυτή του Σάντιο Μανέ στην κορυφή της επίθεσης, εκεί όπου δέσποζε μέχρι πρότινος ο Πολωνός φορ. Οι Βαυαροί σε αυτό το διάστημα ήταν καταιγιστικοί, έχοντας την κατοχή και παίζοντας κάθετα, κλείνοντας τη Λιψία στα καρέ της.

Το σκορ άνοιξε στο 14’ ο Τζαμάλ Μουσιάλα, για να πάρει σειρά ο Μανέ στο 31’, πετυχαίνοντας το πρώτο του επίσημο τέρμα με τους πρωταθλητές Γερμανίας. Ο Παβάρ έκανε το 3-0 στο 45’ σε ασίστ του Μουσιάλα, του 19χρονου που ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Η Λιψία μείωσε στο 59’ με τον Χάλστενμπεργκ, όμως έξι λεπτά αργότερα ο Γκνάμπρι έκανε το 4-1. Οι Νκουνκού (77’) και Ντάνι Ολμο (89’) μείωσαν σε 4-3, αλλά ούτε τότε έδειξαν οι Σάξονες ικανοί να στερήσουν από την Μπάγερν το τρόπαιο της υπερπρωταθλήτριας. Το αντίθετο μάλιστα...

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, οι Βαυαροί ανέβασαν το κοντέρ στο 5-3 με τον Σανέ, δίνοντας στον Μάνουελ Νόιερ την ευκαιρία να σηκώσει άλλο ένα Κύπελλο. Για τα τελευταία 20 λεπτά, ο Νάγκελσμαν έδωσε την ευκαιρία στους νεοαποκτηθέντες Γκράβενμπερχ, Ντε Λιχτ και Μαζραουί να κάνουν την πρώτη τους επίσημη εμφάνιση με τη φανέλα της Μπάγερν.

Αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας των δύο ομάδων πριν από την εκκίνηση της νέας Μπουντεσλίγκα. Η Μπάγερν Μονάχου, ως πρωταθλήτρια, «ανοίγει τον χορό» την Παρασκευή στην έδρα της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης, ενώ η Λιψία θα αντιμετωπίσει τη Στουτγάρδη εκτός έδρας την Κυριακή.

Google News
Η βελγική υποψηφιότητα
Υστερα από δύο αγωνιστικές στο Τσάμπιονς Λιγκ είναι πρώτη στον όμιλό της με δύο θριάμβους, έχοντας πετύχει πέντε γκολ και με την εστία της ακόμα ανέπαφη.
Η Γιουνάιτεντ «ΨΑΧΝΕΙ» την πρώτη νίκη της
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καλείται να καλύψει το χαμένο έδαφος στο Τσισινάου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σέριφ Τιρασπόλ μετά την ήττα στην πρεμιέρα του Γιουρόπα Λιγκ.
Στον σταθμό του Μονάχου
Οι Βαυαροί, με απίστευτο ρεαλισμό και εμπειρία, νίκησαν καθαρά τους «μπλαουγράνα» που έκαναν ρεσιτάλ αστοχίας σε κλασικές ευκαιρίες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.
Αλλοι... ετοιμάζονται κι άλλοι διασκεδάζουν!
Επιστροφή του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο Μόναχο για τον αγώνα της Μπαρτσελόνα με την Μπάγερν που υπηρέτησε πιστά για οκτώ χρόνια και όπου κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ.
«Φρένο» στη Φράιμπουργκ
Λίγες μέρες πριν επισκεφθεί τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τη 2η Αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, η Φράιμπουργκ έφερε εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Γκλάντμπαχ.