15°C 15.2°C / 15.2°C
    85%
AP Photo/Markus Ulmer

Εκανε σεφτέ η Αγγλία, πήρε «Χ» με τον Κέιν

Καλύτεροι οι Γερμανοί στο πρώτο 45λεπτο, είχαν τον έλεγχο του ματς και τις ευκαιρίες.

Δίχως νικητή τελείωσε στο Μόναχο το μεγαλύτερο ίσως ποδοσφαιρικό ντέρμπι της Ευρώπης ανάμεσα στη Γερμανία και την Αγγλία, στο πλαίσιο του Nations League. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν εντυπώσεις, ημίχρονα και εν τέλει βαθμούς, με το τελικό 1-1 να είναι δίκαιο.

Καλύτεροι οι Γερμανοί στο πρώτο 45λεπτο, είχαν τον έλεγχο του ματς και τις ευκαιρίες. Το γκολ που τους έδωσε προβάδισμα σημειώθηκε στο 50’ από τον Χόφμαν, όμως από κει και πέρα η ομάδα του Χάνσι Φλικ άρχισε να οπισθοχωρεί. Οι Αγγλοι, υπό τον φόβο μιας δεύτερης συνεχόμενης ήττας που θα τους άφηνε άποντους, επιτέθηκαν μαζικά, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Εν τέλει, αυτή ήρθε στο 87ο λεπτό έπειτα από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χάρι Κέιν, σε μια φάση που χρειάστηκε VAR. Αυτό ήταν το 50ό γκολ του επιθετικού της Τότεναμ με τη φανέλα της εθνικής Αγγλίας. Μάλιστα οι φιναλίστ του περσινού EURO λίγο έλειψε να κάνουν την ολική ανατροπή, αλλά στο 89’ ο Κέιν έπιασε αέρα σε σπουδαία πάσα του Τζακ Γκρίλις.

Μετά την ήττα από την Αργεντινή στη Footballisima και την εντός έδρας ισοπαλία με τους Γερμανούς, ήρθε η ώρα να πάρουν και οι Ιταλοί μία νίκη. Επικράτησαν με 2-1 της Ουγγαρίας, αποτέλεσμα που τους δίνει μάλιστα την πρωτοπορία στον τρίτο όμιλο της Α’ κατηγορίας του Nations League. Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν πολύ δυνατά και πήραν προβάδισμα από το πρώτο μέρος. Στο 30’ με το γκολ του Μπαρέλα και στο 45’ με τον Πελεγκρίνι. Στις αρχές του β’ ημιχρόνου είχαν και δοκάρι με τον Πολιτάνο, όμως στο 61’ οι Ούγγροι μείωσαν με αυτογκόλ του Μαντσίνι. Γενικά ήταν ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι, με φάσεις εκατέρωθεν. Δείγμα ότι οι φιλοξενούμενοι δεν νίκησαν τυχαία την Αγγλία.

Την Παρασκευή, η Αγγλία παίζει τον πρώτο της εντός έδρας αγώνα απέναντι στην Ιταλία, ενώ η Γερμανία θα δοκιμαστεί στη Βουδαπέστη. Στο ίδιο γήπεδο που πέρυσι έφερε 2-2 και έπεσε πάνω στην Αγγλία για να αποκλειστεί.

Σήμερα, για την πρώτη κατηγορία διεξάγονται τα ματς του 4ου γκρουπ. Με το Βέλγιο να υποδέχεται την Πολωνία, θέλοντας να ξεπεράσει το σοκ της «τεσσάρας» από τους Ολλανδούς. Επίσης, οι «Οράνιε» θα ταξιδέψουν στην Ουαλία, όπου η παρέα του Γκάρεθ Μπέιλ προσπαθεί να συνέλθει από τους πανηγυρισμούς για την πρόκριση στο Μουντιάλ.

Με τη δυναμική ενός 4Χ4!
Η Ελλάδα πέτυχε τέσσερις σερί νίκες σε επίσημους αγώνες για πρώτη φορά μετά το 2013, ενώ είχε εφτά γκολ ενεργητικό και μηδέν παθητικό.
Γεμίζει αύριο το Πανθεσσαλικό!
Περίπου 14.000 εισιτήρια έχουν βρει κάτοχο για το παιχνίδι της Πέμπτης με την Κύπρο και με δεδομένο ότι το Πανθεσσαλικό χωράει 22.700 άτομα, τότε το sold out είναι κοντά.
Με υπογραφή Μπακασέτα
Στον αγώνα με το Κόσοβο η Εθνική ήταν σοβαρή, αμύνθηκε καλά στις περισσότερες των περιπτώσεων, είχε τον έλεγχο της μπάλας και του αγώνα, ενώ απείλησε κυρίως στο δεύτερο μέρος.
Πετάει με αισιοδοξία
Για το Μπέλφαστ αναχωρεί η Εθνική Ανδρών Ποδοσφαίρου, όπου αύριο βράδυ θα αντιμετωπίσει τη Βόρεια Ιρλανδία στην πρεμιέρα του φετινού Nations League.
Σύνθημα νίκης και ανόδου
O 29χρονος δεξιός μπακ Τζορτζ Μπάλντοκ απέκτησε ελληνικό διαβατήριο και είναι έτοιμος να προσφέρει τις υπηρεσίες του στην ομάδα και την προσπάθειά της στη διοργάνωση του Nations League.
Με το δεξί!
Το παρθενικό παιχνίδι του Γκας Πογέτ στον πάγκο της Εθνικής Ελλάδος έφερε χαμόγελα για τη νίκη, αλλά κυρίως για την εμφάνιση της Εθνικής ομάδας.