-1°C -1.2°C / -1.2°C
    84%
INTIME SPORTS

Play outs: κι όμως, ο Απόλλων το γυρνάει!

Σε θρίλερ εξελίσσεται πλέον η υπόθεση του απευθείας υποβιβασμού, μετά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των play outs. Στα ματς που έγιναν το Σάββατο, ο Απόλλων Σμύρνης με την τεράστια νίκη με 1-2 στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ έφτασε στους δύο βαθμούς από την προτελευταία Λαμία, που «κατέρρευσε» στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Βόλο στο Πανθεσσαλικό και γνώρισε συντριβή με 3-0. Παράλληλα ο Ατρόμητος, με το εντυπωσιακό 2-3 στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού, πήγε στους 9 βαθμούς από τη θέση των μπαράζ και... καθάρισε ουσιαστικά για φέτος.

Ο Απόλλων έκανε τη δεύτερη σερί νίκη, αφού στο «Γεντί Κουλέ» βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει στο γκολ της ισοφάρισης από τον Φελίπε στο 70΄ και στο 78΄ να βρει δεύτερο γκολ από τον Σλίβκα. Είχε προηγηθεί με 0-1 με γκολ του Φατιόν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο ΟΦΗ, που είχε κερδίσει εκτός έδρας τη Λαμία την προηγούμενη αγωνιστική, αποδεικνύεται... ρυθμιστικός παράγοντας για τη μάχη της παραμονής.

Η Λαμία αντίστοιχα έκανε δεύτερη σερί ήττα μετά τη μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα εκτός έδρας με τον Παναιτωλικό. Στο Πανθεσσαλικό ποτέ δεν έπεισε πως μπορούσε να νικήσει τον Βόλο που είχε αρκετά πειραματικό σχήμα και στο τελευταίο εικοσάλεπτο έπαθε και τη ζημιά. Ο Μπαρτόλο στο 72΄ και οι Ροσέρο και Φεράρι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Ο Ατρόμητος έδωσε τέλος στην αγωνία που του δημιούργησε η κακή φετινή του σεζόν, με το εντυπωσιακό 2-3 στο Αγρίνιο. Ο Κουλούρης στο 72΄ πέτυχε το γκολ με το οποίο κρίθηκε το ματς, μετά από ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκαν δυο φορές οι φιλοξενούμενοι με Ερλινγκμαρκ (1΄) και Μουνίθ (28΄), αλλά δυο φορές, στο 22΄ και στο 36΄ αντίστοιχα, είχε απάντηση για τον Παναιτωλικό ο Ντίας.

Γκολ και θέαμα προσφέρουν πλέον τα παιχνίδια του Ιωνικού στα play outs. Μετά το 2-3 της πρεμιέρας στην Κρήτη με τον ΟΦΗ και το 2-2 εντός έδρας με τον Βόλο, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού πέτυχε ένα μεγάλο «διπλό» στην Τρίπολη, πάλι με 2-3, όπως στο Ηράκλειο. Ο Αστέρας ξεκίνησε με γκολ στο 5΄ από τον Ριέρα, αλλά στο 29΄ ο Τσιγκρίνσκι και στο 41΄ ο Μάντζης οδήγησαν τον Ιωνικό μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα. Ο Μάντζης πέτυχε δεύτερο γκολ στο 52΄ και το μόνο που πέτυχαν οι γηπεδούχοι ήταν η μείωση με τον Μουνάφο στο 87΄. Η ομάδα του Ράσταβατς ξεκίνησε με εκτός έδρας νίκη στον Βόλο, αλλά σε δυο σερί ματς εντός με Ατρόμητο και Ιωνικό πήρε μόνο έναν βαθμό.

Google News
Ο Ιωνικός «πρωταθλητής» στα playouts
Ο Ιωνικός τελείωσε με εξαιρετικό τρόπο μια εντυπωσιακή σεζόν επιστροφής στη Super League και στην τελευταία αγωνιστική των playouts νίκησε με 3-1 τον Παναιτωλικό κατακτώντας την πρώτη θέση στην ειδική...
Ο ΟΦΗ έκανε ακόμη πιο απαραίτητο τον Τάισον
Η ομάδα του Ηρακλείου διάβασε καλά το παιχνίδι της τριάδας των Αντρίγια - Κωνσταντέλια - Νάρεϊ και εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές τους στην τελική ενέργεια κερδίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.
Aνατροπή με Νέιρα, Ντουρμισάι
Σεφτέ στις νίκες στο «Γεντί Κουλέ» έκανε χθες ο ΟΦΗ στο πρωτάθλημα και μάλιστα με ανατροπή απέναντι στον Λεβαδειακό (2-1), παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα στο φινάλε του πρώτου γύρου.