37%
    27°C 26.9°C / 26.9°C
    60%

Άλωσε το ΟΑΚΑ, ανέβηκε τρίτος ο Άρης

Εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά της λάθη, ο Άρης πέτυχε μια σπουδαία νίκη στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ με 2-1 και (σε συνδυασμό με τη «λευκή» ισοπαλία του Παναθηναϊκού στα Γιάννενα) πέρασε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αποκτώντας προβάδισμα για έξοδο στην Ευρώπη.

Σημειώνεται ότι μετά την 4η αγωνιστική των πλέι οφ στη Super League, o Άρης είναι τρίτος με 50 βαθμούς, ενώ Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έχουν 48 βαθμούς και μοιράζονται την τέταρτη θέση.

Φάσεις και γκολ

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με «τρελό» ρυθμό, οι δύο ομάδες δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και πρόσφεραν άπλετα θέαμα στους περίπου 10.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο «Σπύρος Λούης». Το σκορ άνοιξε ο Άρης στο 20΄ σε μια απίστευτη ειρωνεία της τύχης. Ο Τσιντώτας πραγματοποίησε φανταστική απόκρουση σε φάουλ του Ματίγια, όμως στο κόρνερ που ακολούθησε έκανε λάθος έξοδο. Πίσω του βρισκόταν ο Πάλμα και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Έτσι ο νεαρός από την Ονδούρα, αφενός δικαίωσε τον Μπούργκος που τον εμπιστεύτηκε, αφετέρου πέτυχε το πρώτο γκολ στην ευρωπαϊκή του διαδρομή, αφού αποκτήθηκε πρόσφατα από τον Άρη.

Δεν πέρασε ούτε ένα δεκάλεπτο και η ΑΕΚ ισοφάρισε με ένα άλλο «αουτσάιντερ». Ο Λάζαρος Ρότα, που διανύει περίοδο εντυπωσιακής φόρμας μετά από μήνες αμφισβήτησης, «έγραψε» το 1-1 στο 28΄ με «κεραυνό» έξω από την περιοχή. Ίσως το καλύτερο γκολ της αγωνιστικής για τον 25χρονο μπακ, που σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 2,5 χρόνια, καθώς το τελευταίο του γκολ σημειώθηκε το Νοέμβριο του 2019, όταν αγωνιζόταν στη Σλοβακία με τη Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε.

Στο β΄ ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και έκλεισε τον Άρη στην περιοχή του, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία. Από την άλλη πλευρά, όμως, ο Άρης στην πρώτη του «επίσκεψη» στην περιοχή της ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα. Από σύγχυση και λάθος του Κριχόβιακ, ο Σάσα «έγραψε» από κοντά το 1-2 στο 60΄.

H ΑΕΚ αντέδρασε δέκα λεπτά αργότερα. Στο 69΄ ο Σιμάνσκι αστόχησε σε κεφαλιά από εξαιρετική θέση, ενώ στο 71΄ ο Λιβάι Γκαρσία με απευθείας φάουλ «τράνταξε» το δοκάρι του Κουέστα. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, παρέμεναν ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές (79΄) ο Μαντσίνι λίγο έλειψε να «τελειώσει» το ματς, όμως αστόχησε. Πίεσε ο «Δικέφαλος» προς το τέλος, αλλά περιορίστηκε σε κάποιες «στιγμές» με Τζαβέλλα και Κριχόβιακ, αφού τα μεγάλα επιθετικά της όπλα είχαν σιγήσει από την εξαιρετική άμυνα του Άρη, που πέτυχε τη σημαντικότερη νίκη της χρονιάς. Έτσι, η ομάδα του Μπούργκος έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την τρίτη θέση που οδηγεί στο Conference League, ενώ η ΑΕΚ βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο.

Τα στοιχεία του ματς

Διαιτητής: Ρόμπερτ Μάντεν (Σκωτία)
Κίτρινες: Κριχόβιακ, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Ρότα - Ματίγια, Μπερτόλιο, Δεληζήσης

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι (83΄ Χατζισαφί), Σιμάνσκι (70΄ Λε Ταλέκ), Κριχόβιακ, Άμραμπατ (70΄ Τάνκοβιτς), Γκαρσία, Τσούμπερ (77΄ Μάνταλος), Αραούχο

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργκος): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Γκάνεα (89΄ Σούντγκρεν), Σάσα, Ματίγια, Πάλμα (67΄ Ντουκουρέ), Μαντσίνι (81΄ Μπερτόλιο), Ιτούρμπε (67΄ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά (89΄ Δεληζήσης).

► Στο στάδιο «Ζωσιμάδες», ΠΑΣ και Παναθηναϊκός τα έδωσαν όλα μέχρι το 90+6΄ κάτω από καταρρακτώδη βροχή. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς ο Παναθηναϊκός, μετά από την απευθείας αποβολή του Χουάνκαρ στο 80’, δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο για τους «πράσινους» ο Μαουρίσιο, δεν εκμεταλλεύτηκε στο φινάλε το αριθμητικό πλεονέκτημά του ο «άνευρος» επιθετικά ΠΑΣ Γιάννινα.

Φιέστα για Ολυμπιακό, ευρωπαϊκό εισιτήριο για Άρη
Από την κόλαση στο παράδεισο βρέθηκε ο Άρης, ο οποίος έπειτα από επική ανατροπή νίκησε με 3-2 την ΑΕΚ και εξασφάλισε την έξοδό του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
Πέρασε από το ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ, μοιρασιά στο Άρης-Παναθηναϊκός
Με... φόρα από την ευρωπαϊκή του πρόκριση κόντρα στη Γάνδη, ο ΠΑΟΚ υπέταξε με 1-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Super League.
Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της με ΠΑΣ και πάει για «τελικό» με τον Άρη
Μετά το τρίποντο κόντρα στην ομάδα των Ιωαννίνων, η Ένωση χρειάζεται μόνο νίκη στο «Κλεάθης Βικελίδης» για να διασφαλίσει το ευρωπαϊκό της μέλλον.
Άντεξε ο Παναθηναϊκός και διατήρησε το προβάδισμα για Ευρώπη
Αντίθετα, η Ένωση δεν κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε σε άλλον έναν αγώνα στα πλέι οφ της Super League και παραμένει «πίσω» στην ευρωπαϊκή μάχη.
Ευρωπαϊκό τρίποντο για τον Παναθηναϊκό που προσπέρασε τον Άρη
Ακόμα πιο κοντά σε ένα εισιτήριο εξόδου στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, μετά τη νίκη του με 1-0 επί του Άρη.