80%
    21°C 21.3°C / 21.3°C
    66%

Με το δεξί ο Ολυμπιακός στα πλέι οφ

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα του Ολυμπιακού στα πλέι οφ της Super League, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-1 του Άρη στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης».

Πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Παπέ Σισέ που σημείωσε ένα γκολ και κέρδισε το πέναλτι για το νικητήριο τέρμα της ομάδας του.

Φάσεις και γκολ

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε δυνατά αλλά δεν μπορούσε να βρει εύκολα διαδρόμους στην περιοχή του Κουέστα, με αποτέλεσμα η πρώτη φάση να καταγραφεί 24 λεπτά από την έναρξη του παιχνιδιού, όταν από λάθος στην άμυνα του Άρη ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να νικήσει από πλάγια θέση τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι «κίτρινοι» απάντησαν στο 28΄ με μια κλασική ευκαιρία, καθώς ο Ιτούρμπε δεν κατάφερε να νικήσει τον Βατσλίκ. Τερματοφύλακας, αλλά εκείνος στην απέναντι εστία ήταν ο πρωταγωνιστής στην επόμενη μεγάλη φάση της αναμέτρησης, με τον Κουέστα να αποκρούει στο 40΄ πέναλτι του Ελ Αραμπί, που καταλογίστηκε στο απρόσεκτο μαρκάρισμα του Γκάνεα επί του Ροντρίγκες.

Τελικά το πρώτο ημίχρονο είχε σκορ, αφού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καρβάλιο εκτέλεσε κόρνερ και ο σχεδόν δίμετρος Σισέ νίκησε τους πάντες στον αέρα για το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία για το 2-0 στο 47΄, όταν η αρχική κεφαλιά του κεφαλιά του Εμβιλά πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Γάλλος απέτυχε να σκοράρει από πλάγια θέση.

Στο 49΄ ο διαιτητής Μανούχος καταλόγισε πέναλτι σε πτώση του Καμαρά στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά με εξέταση του VAR πήρε πίσω την απόφαση κι έδειξε κίτρινη στον επιθετικό του Άρη για θέατρο. Ο Ολυμπιακός είχε «κατεβάσει στροφές» και ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε ισοφαρίζοντας στο 61΄ με τον Εντιαγιέ, που πήρε την μπαλιά του Καμαρά στον κενό χώρο, ο Μανωλάς δεν κατάφερε να τον προλάβει και ο άσος της μακεδονικής ομάδας πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Βατσλίκ για το 1-1.

Με το χρόνο να λιγοστεύει στην κλεψύδρα του αγώνα ο Κουέστα έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ σουτ Α. Καμαρά που κόντραρε (83΄) και δευτερόλεπτα αργότερα ο Μανούχος καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπράμπετς επί του Σισέ, απόφαση για την απόφαση διαμαρτυρήθηκαν οι «κίτρινοι». Απτόητος ο Ελ Αραμπί έστησε την μπάλα στα 11 βήματα κι αυτή τη φορά ξεγέλασε τον γκολκίπερ της μακεδονικής ομάδας στέλνοντας την μπάλα στην άλλη γωνία, για να χαρίσει μια πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Τα στοιχεία του ματς

• Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος
  • Κίτρινες: Μανωλάς, Μπουχαλάκης - Κουέστα, Καμαρά, Φαμπιάνο, Ματίγια, Σάσα, Εντιαγιέ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (81΄ Βρουσάι), Σισέ, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (63΄ Μαντί Καμαρά), Καρβάλιο (63΄ Βαλμπουενά), Ροντρίγκες (63΄ Τικίνιο), Μασούρας (46΄ Αγκιμπού Καμαρά), Ελ Αραμπί.

Άρης (Χέρμαν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα (76΄ Αγμπενιέμου), Σάσα, Ματίγια, Ιτούρμπε (70΄ Χάιροβιτς), Εντιαγέ, Γκάμα (69΄ Πάλμα), Καμαρά.

Φιέστα για Ολυμπιακό, ευρωπαϊκό εισιτήριο για Άρη
Από την κόλαση στο παράδεισο βρέθηκε ο Άρης, ο οποίος έπειτα από επική ανατροπή νίκησε με 3-2 την ΑΕΚ και εξασφάλισε την έξοδό του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
Ο Ολυμπιακός δυσκόλεψε τα ευρωπαϊκά όνειρα του Άρη
Οι αδιάφοροι βαθμολογικά «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 1-0 του Άρη, ο οποίος ήθελε τη νίκη προκειμένου να πάρει προβάδισμα στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.
Φιέστα τίτλου στο «Καραϊσκάκης», μονομαχία Άρη με ΑΕΚ για την 3η θέση
Πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός • Την επόμενη αγωνιστική θα κριθεί το ποιος θα πάρει την τρίτη θέση στη Super League.
Μοιρασιά βαθμών στο «Βικελίδης», με τον Άρη να χάνει πέναλτι στο φινάλε
Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν μέχρι τα τελευταία λεπτά το τρίποντο, προκειμένου να πάρουν προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, ωστόσο αποδείχθηκαν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.
Δεν καταλαβαίνει τίποτα
Παρά την κούραση και το γεγονός ότι έμεινε από το 41' με 10 παίκτες, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Αρη και πλέον θέλει μόλις 8 βαθμούς για να σφραγίσει και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή